Терористів можна вбити. Глобальний терор – ні

Світ
1 Жовтня 2011, 17:30

Мовляв, загибель Анвара аль-Авлакі "завдала нищівного удару" по Аль-Каїді, стала "поворотним пунктом" у боротьбі проти тероризму. А ще Обама наголосив, що ніхто з лідерів Аль-Каїди і надалі не повинен почуватися у безпеці.

Разом із тим поки що не надано жодних доказів на підтвердження цієї вістки. Ба більше: єменські військові стверджують, що аль-Авлакі було вбито разом із кількома наближеними в ході операції урядових військ. А перед тим брат "терориста №1" заявив, що колона автомобілів, у якій повинен був їхати, але не поїхав Анвар аль-Авлакі, була знищена ударом з американського безпілотного літака. Ба більше: наприкінці грудня 2009 року єменські служби безпеки вже рапортували про ліквідацію аль-Авлакі, але, як потім виявилося, вони помилилися.

Та як би там не було, фактом є те, що спецслужби США за допомогою своїх агентів та союзницьких структур в мусульманському світі ведуть багаторічну війну з ісламістським тероризмом, не завжди вдалу, але вельми напружену і ризиковану, часом на межі, а часом і за межами норм міжнародного права. І якщо їм справді вдалася спецоперація в Ємені, то це є успіхом значно більш масштабним, ніж убивство бін Ладена.

Адже зовсім не випадково влада США ще у вересні 2010 року оголосила, що тоді ще живий Усама бін Ладен відтепер вже не є терористом № 1 сучасного світу. Цей титул, на думку американців, уже тоді перейшов до іншого діяча Аль-Каїди, більш молодого, енергійного й освіченого Анвара аль-Авлакі, який уже кілька років як був включений у складений ЦРУ список осіб, які підлягають негайній ліквідації, бо являють собою особливу терористичну загрозу для сучасного суспільства.

Читайте також: Метаморфози «Аль-Каїди»

Йшлося не просто про організатора терористичних акцій, а про впливового і вмілого ідеолога ісламістського джихаду, здатного як реорганізувати мережу бойовиків по всьому світу, так і вести ефективну пропаганду не тільки у мусульманський країнах, а й у Європі та Америці.

Народжений у США в родині вихідця з Ємену, імам аль-Авлакі, якому не так давно виповнилося 40 років, добре відомий радикальним ісламістам світу завдяки активному використанню ним інтернету та відеотехніки для пропаганди тероризму і мобілізації фанатично налаштованих ісламських елементів на смертельну боротьбу із Заходом. Тільки в   YouTube ще торік було близько 1900 відеороликів з лекціями аль-Авлакі.

Бездоганно говорячи англійською мовою, терорист вів широку та активну пропаганду, залучаючи до лав екстремістів ісламську молодь з країн Євросоюзу і США. І не тільки арабів, турків або індонезійців з пакистанцями, а й корінних європейців та американців, які під його впливом приймали іслам.

Як відзначають компетентні джерела, практично всі терористи, котрі планували чи здійснили останнім часом напади в країнах Заходу, мали записи з закликами аль-Авлакі або перебували під його прямим впливом. Імам пов’язаний із трьома учасниками теракту 11 вересня 2001 року, а також з нігерійцем Умаром Фаруком Абдулмуталлабом, який 25 грудня 2009 року намагався підірвати літак, що виконував рейс Амстердам-Детройт. Також аль-Авлакі був пов’язаний із майором армії США Маліком Хасаном, який з ідейних міркувань розстріляв групу своїх товаришів по службі.

Аль-Авлакі одного разу вже затримували: до рук влади він потрапив 2002 року в нью-йоркському аеропорту імені Джона Кеннеді на підставі судового ордеру за кримінальним звинуваченням. Незважаючи на те, що Анвар аль-Авлакі на той момент уже перебував у базі даних розшуку ФБР протягом кількох років, він був відпущений. Найймовірніше, що тут втрутилася велика політика: хтось із шейхів Саудівської Аравії попросив Вашингтон випустити "нашу людину".

Читайте також :Ліквідація символу

Це відзначив телеканал Fox News, посилаючись на секретні документи. Телеканал також цитував заяви агента ФБР Рея Форн’є, який довгий час стежив за аль-Авлакі. Працівник спецслужби уже тоді був упевнений, що проповідник є членом організованого терористичної групи. "Ми були приголомшені, коли дізналися, що його відпустили. Він був дуже цінним затриманим, особливо з точки зору допиту його щодо терактів 11 вересня", – сказав Форн’є. За заявою агента, аль-Авлакі раніше відвідував мечеть в Сан-Дієго (штат Каліфорнія) разом з Найоту аль-Хазмі і Халідом аль-Мідхаром, які 11 вересня 2001 викрали літак і протаранили на ньому Пентагон. Працівник ФБР був впевнений, що аль-Авлакі знав про теракт заздалегідь, а, можливо, і планував його.

Аль-Авлакі народився в Нью-Мехіко (США) і виріс у Ємені. Форн’є стверджував, що аль-Авлакі обманним шляхом отримав грант на навчання в Колорадському університеті на початку 1990-х років, навмисно вказавши невірне місце народження в анкеті. Навчаючись на інженера, що обходилося державі в $ 20 тис  на рік, аль-Авлакі, використовуючи священні для США принципи свободи слова, в стилі радикального ісламу проповідував у мечетях Сан-Дієго і Форт-Колінсу (штат Колорадо).

Аль-Авлакі вперше привернув до себе увагу ФБР в 1999 році. Слідчі вважали, що він контактував з якимось агентом Аль-Каїди, який надавав супутниковий зв’язок лідеру міжнародної терористичної мережі Усамі бін Ладену. Але через нестачу доказів справа була закрита.

Читайте також: І не фінал, і не кінець

Аль-Авлакі переїхав зі США до Ємену 2002 року і став там одним із чільних антиурядових ідеологів, і навіть на якийсь час потрапив до в’язниці. 2009 року він звільнився із тюрми і завів Інтернет-блог, в якому, зокрема, закликав мусульман усього світу вбивати американських військовослужбовців в Іраку. Місцями його перебування стали як Ємен, у якому відбуваються складні та неоднозначні політичні процеси, так і розколоте на частини і неіснуюче як єдина держава Сомалі, куди змістився один із центрів активних дій Аль-Каїди (зокрема, частина місцевих піратів займається полюванням за цінною здобиччю під ідейними прапорами, заявляючи, що їхня діяльність – це  складова, як було заявлено в Інтернеті, "встановлення ісламського порядку від Аляски і Чилі до Південної Африки і від Японії до Росії".

Таким чином, чи справді вдалося спецслужбам США та військовим Ємену операція зі знищення Анвара аль-Авлакі, чи ні, але головне у всьому цьому інше. До керівництва світовим ісламістським тероризмом, замінюючи традиційних ультраконсервативних діячів, приходить нове покоління лідерів – добре освічених, які почуваються в Інтернеті як удома, вміють говорити з європейською та американською молоддю її мовою, апелювати до близьких їй культурних сенсів – і домагатися на цьому шляху певних успіхів. Але все одно метою воїнів планетарного джихаду залишається прагнення до того, щоб на Землі не залишилося жодного невірного, жодного кяфіра.

А тому глобальна війна ісламістських сил із сучасною цивілізацією (далеко не тільки із Заходом) та із "неправильними" мусульманами триватиме ще не один рік. Аж поки не станеться суттєвих змін і на Заході, і на Сході, наслідком яких стане те, що такі освічені й талановиті люди, як Анвар аль-Авлакі припинять обирати терористичні методи для побудови справедливого й істинного світу.