Світ

  ▪   Віктор Каспрук

Ліквідація символу

Після смерті Усами бен Ладена тероризм не зникне
Матеріал друкованого видання
№ 18 (183)
від 5 травня, 2011

Шквал інформації у світовій пресі після знищення Усами бен Ладена можна порівняти лише з тим, що був після «чорного вівторка», 11 вересня 2001 року. Видалося, ніби вся планета полегшено зітхнула, що 2 травня нарешті закінчилася доба терориста № 1. Однак це надто спрощена візія події. Вона не дає відповіді на запитання: що ж буде далі?

Уявне і реальне

Ліквідація номінального лідера «Аль-Каїди» не справить значного впливу на діяльність цієї структури. Останніми роками через необхідність дотримуватися суворих заходів безпеки та конспірації бен Ладен був радше символом для ісламських терористів, аніж їхнім реальним керівником.

Можна припустити, що учасникам світового терористичного джихаду Усама куди вигідніший саме як знищений символ їхнього «опору». Ба навіть уже сьогодні декотрі прихильники бен Ладена намагаються поставити його поруч із Че Ґеварою, який став іконою для тих, хто вдає із себе борців за свободу та справедливість чи щиро бачить себе в цій ролі. І це тим більше небезпечно, адже нині завдяки старанням президентів Ірану Махмуда Ахмадінежада й Венесуели Уґо Чавеса свої зусилля в боротьбі проти західного світу об’єднали фундаменталісти-ісламісти й радикальні ліві сили. Хоча війна, яку розпочав бен Ладен, через численні вияви терористичного безуму очолюваної ним «Аль-Каїди» дедалі більше втрачає масову підтримку серед мусульман.

Зрештою, усунено лише Усаму, і після цієї смерті ісламський тероризм нікуди не зникне. Бо ж залишаються його головні причини: невирішеність палестинського питання, крайня вбогість населення в більшості арабських та мусульманських країн, проблеми економічної відсталості, котрі є живлющим ґрунтом для культивування релігійної нетерпимості. До цього ще можна додати низький рівень освіти мусульманського населення, штучно встановлюваний задля того, щоб місцеві правителі та їхнє найближче оточення контролювали своїх до нитки обібраних підданців.

Проведену Сполученими Штатами операцію можна буде визнати справді успішною, якщо вслід за бен Ладеном їхнім спецслужбам вдасться знищити й інших керівників «Аль-Каїди», тим самим знекровивши й деморалізувавши цю організацію. Якщо ж усуненням терориста № 1 усе й закінчиться, то ця безперечно блискуча акція скидатиметься лише на вдалий міжнародний піар-хід американської адміністрації, що збігся в часі з початком президентської кампанії Барака Обами.

Звісно, далі західний світ може спробувати заспокоїтись і почати переконувати себе, що відсутність Усами бен Ладена доведе до морального краху його послідовників. Одначе ймовірним є протилежний варіант – значна активізація терористів. Не виключено, що кілька менш потужних, але резонансних терактів резидентура «Аль-Каїди» вчинить уже найближчим часом. Однак хтозна, чи не готуватиметься вона й до знакової диверсії, на кшталт атаки 11 вересня. На це їй може знадобитися багато часу, навіть роки.

Канонізація терориста

Цілком імовірно, що водночас апологети «Аль-Каїди» проводитимуть потужну пропагандистську кампанію, спрямовану на канонізацію ісламського «революціонера», який усе своє життя присвятив боротьбі проти СРСР та США.

Не варто відкидати й можливості того, що після початку травня 2011 року в мусульманському світі з’явиться нова терористична організація під умовною назвою «Бригади мучеників Усами бен Ладена». Вона вважатиме методи «Аль-Каїди» застарілими та неефективними й поставить собі за мету жорстоке протистояння із західним світом на всіх можливих напрямках.

Серед важливих питань залишається те, що ж станеться із самою «Аль-Каїдою» після усунення її лідера. Адже вона, ніколи не бувши однорідною організацією, може остаточно розділитися на кілька частин, що значно послабить її вплив у всесвітньому терористичному «інтернаціоналі».

Виграш Обами

Але за будь-яких обставин можна сказати, що команда Барака Обами нарешті спромоглася отримати приз, котрого так прагнув попередній президент США, Джордж Буш-молодший. Нинішній господар Білого дому напрочуд відповідально й серйозно підійшов до терористичного виклику Усами бен Ладена, і ця перемога відкриває йому додаткові шанси на виборах 2012 року. До того ж ліквідація ворога, який 11 вересня 2001 року показав США безсилими в очах певної частини світу, по-своєму символічна в контексті історії. Після неї терористи різних мастей муситимуть замислитися над тим, що жодному з них не уникнути відплати за скоєні злочини.

терорист №1

Після ліквідації Усами бен Ладена головним терористом світу Федеральне бюро розслідувань США вважає єгиптянина Аймана аль-Завахірі – засновника угруповання «Єгипетський ісламський джихад». За сприяння в його знайденні обіцяють винагороду $25 млн. Аль-Завахірі причетний до вибухів посольств США в Танзанії та Кенії 1998 року, які забрали життя понад 200 осіб. Він був «правою рукою» очільника «Аль-Каїди».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.