У розмові з Тижнем, що вийде у №28, мовний омбудсмен згадав, що для державної мови потрібно створити найкращі умови на законодавчому рівні. Для цього до кінця року має з’явитися державна програма з розвитку й опанування української мови.
“Невіддільним атрибутом гуманітарних змін, як це визначено мовним законом, повинні стати також курси з безплатного вивчення державної мови, що мають бути доступними для громадян України”, – йдеться у розмові.
Тарас Кремінь зазначив, що мовне питання завжди було політичним, враховуючи й допомогу Росії з цього приводу: “За час, що я перебуваю на посаді Уповноваженого, було здійснено не менш ніж 15 законодавчих атак на мовний закон”.
За його словами, норму про демонстрування українських фільмів державною мовою супроводжувало найжорсткіше протистояння в парламенті. Однак посилаючись на ситуацію навколо вимоги щодо мови у сфері обслуговування експерт відмітив, що такі маніпуляції загалом не мають успіху.
“Нам казали про “мовні патрулі”, “інструкції для стукачів”, “методички павліків морозових”, “распяті русскоязичні бабушки”… та попри все. Але шалена кампанія брехні та фейкових лякалок провалилися”, – зазначив Тарас Кремінь.
Читайте також: По русифікованих містах. Що українці думають про мовний закон та «утиски російськомовних»
Нагадаємо, 16 липня набуде чинності закон про мову, а сьогодні Конституційний суд визнав конституційним закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Подання розглянули на прохання 51 депутата, яке подали ще у червні 2019 року. Здебільшого серед авторів – колишні депутати Опоблоку. Повний текст рішення з’явиться 15 червня на офіційному сайті КСУ.