Коли 2019-го разом з Володимиром Зеленським та іншими акторами «Кварталу 95» у політику подався ветеран КВН Сергій Сивохо, ніхто особливо не здивувався. Донецький шоумен цілком вписувався в новий тренд. До того ж він мав куди солідніший вигляд, ніж більшість кварталівців. Великий чоловік з гучним голосом — звичний типаж керівника для мешканців промислового Сходу України. Гріх було не скористатися такими даними.
Цілком логічно, що Сивохо вирішив спробувати свої сили в рідній Донецькій області. Саме там він балотувався до парламенту на одному з мажоритарних округів від партії «Слуга народу». На тлі інших «слуг» Сивохо був доволі серйозним бійцем. Якщо на більшості округів від партії Зеленського йшли нікому не відомі люди, то аксакал донецької команди КВН явно вибивався із загальної маси, адже був упізнаваним. Здавалося, якщо хтось і має перемагати, то це він. Але й тут життя зробило сюрприз. Тоді як десятки ноунеймів від «Слуги народу» сенсаційно виграли свої округи, найвідоміший кандидат від Зе-команди зазнав фіаско та поступився «міцному господарнику» з ОПЗЖ Валерієві Гнатенку.
Утім, такого цінного бійця Володимир Зеленський утрачати не захотів і все ж таки підшукав для Сивоха посаду радника секретаря РНБО. Здавалося б, посада абсолютно декоративна. Однак, отримавши такий-сякий офіційний статус, донецький шоумен швидко перетворився на одного з головних спікерів Зе-команди щодо Донбасу.
Читайте також: Як президенту зустрітися з реальністю
Нескладно здогадатися, чому цей напрям доручили саме Сергієві Сивоху. Телеведучий є вихідцем з Донецька, де дотепер популярний і водночас не викликає відторгнення, на відміну від більшості українських політиків. А оскільки Володимир Зеленський із самого початку вибудовував свою кампанію так, щоб сподобатися максимальній кількості виборців, немає нічого дивного, що для донецького виборця він підшукав саме таку фігуру.
Попередніми роками Сивохо практично не робив політичних заяв, займався шоу-бізнесом і тому не встиг заробити собі токсичного іміджу. Правда, років десять тому він працював ведучим на політичних акціях Партії регіонів, але політичною діяльністю таку роботу назвати складно. Це хіба що скидалося на роботу запрошеної зірки на корпоративі. До того ж на Донбасі участь у таких заходах більшість людей не сприймає як щось погане. Радше навпаки. На парламентських виборах за «Слугу народу» в Донецькій області проголосувало 27% виборців, і очевидно, що серед них було чимало тих, хто раніше голосував за регіоналів. Тому працювати з такими виборцями, щоб зберегти та примножити їхню кількість, для партії Зеленського є сенс. І в цьому аспекті Сергій Сивохо справді вдала кандидатура. Він для Донбасу одночасно і свій, місцевий, і нове обличчя.
Уже після того, як Сивохо став головним спікером з питань реінтеграції Донбасу та роботи з окупованими територіями, його діяльність та деякі заяви почали викликати суперечливу реакцію суспільства. Риторика радника секретаря РНБО багато в чому співзвучна з риторикою проросійських політиків і навіть бойовиків «ЛДНР», що не може не насторожувати й не викликати відторгнення. Наприклад, 10 березня в ефірі телеканалу «НАШ» на запитання телеведучого про те, які перспективи має вступ України в НАТО, Сивохо відповів, що на сьогодні таких перспектив практично немає, і пояснив це тим, що в Україні йде «внутрішній конфлікт». «Видно неозброєним оком, що нічого не відбувається в цьому напрямі. Так, є прагнення, і можливо, це закріплено в офіційних документах, але нічого такого не відбувається. Наприклад, у НАТО не можуть вступити країни з внутрішнім конфліктом. У нас, на жаль, бойові дії», — заявив Сивохо.
Читайте також: У пошуках мізків
Цю заяву про внутрішній конфлікт одразу ж радісно поширили російські ЗМІ. Однак позиція радника секретаря РНБО кардинально відрізняється від позиції українського керівництва, яке підкреслює, що курс України на вступ до НАТО незмінний, а також називає бойові дії на Донбасі російською агресією. Утім, немає нічого дивного в тому, що Сивохо дозволяє собі такі вольності. У Зе-команді таке різноголосся панує із самого початку, і до цього звикли. Достатньо згадати хоча б нового прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, який за одну добу встиг двічі «дати воду до Криму» і двічі заявити, що постачати кримчанам воду неможливо.
Для кожної категорії виборців у Зеленського є свій спікер, який готовий сказати в потрібний момент потрібні слова. Тож скандальні висловлювання Сивоха навряд чи можна пояснити тим, що радник секретаря РНБО є ворожим агентом. Така риторика радше спроба сподобатися електорату колишньої Партії регіонів. Чинний президент явно врахував помилки Петра Порошенка й тепер намагається запропонувати східному виборцю той товар, до якого він звик. Сергій Сивохо в Зе-команді для Донбасу хтось на кшталт «доброго поліцейського».
Очевидно, у межах цієї ж стратегії організували й недавній візит Сивоха в дитячу лікарню Слов’янська, який відбувся спільно з колишньою депутаткою від Партії регіонів та Опозиційного блоку Тетяною Бахтеєвою на початку лютого. Незадовго до цього візиту Бахтеєва разом з іншими ветеранами Партії регіонів — Валентином Ландиком та Борисом Адамовим — заявила про створення нової громадської організації «Земляцтво — рідний Донбас», метою якої регіонали проголосили «повернення Донбасу». І в такий спосіб разом із Сивохом екс-депутатка з’явилася вже фактично як громадська діячка.
Читайте також: Президент десь посередині
За підсумками візиту Сивохо написав у Facebook пост і виклав спільну з Бахтеєвою фотографію, що викликало в коментарях справжнє обурення. Партія «Слуга народу» та її лідер будували свою кампанію на тезі про необхідність зміни еліт, відсторонення від влади старих політиків і заміни їх на нові обличчя, а співпраця з 66-річною соратницею Януковича, яка в політиці вже близько 20 років, явно цим принципам не відповідає. Крім того, Тетяна Бахтеєва навесні 2014 року практично відкрито підтримувала бойовиків «ДНР» та ходила виступати на барикади до захопленої Донецької ОДА. Але Сивохо й не ставив собі завдання сподобатися патріотичній спільноті. Зустріч із Бахтеєвою мала іншу мету — сподобатися виборцям Донбасу, для яких соратниця Януковича загалом позитивний персонаж.
Спільна поява на публіці Сивоха та Бахтеєвої також свідчить і про теплі стосунки Зе-команди з командою Ріната Ахметова. Адже, як відомо, Тетяна Бахтеєва в Партії регіонів завжди вважалася саме людиною головного донецького олігарха. Судячи з усього, на Донбасі в Зеленського та Ахметова склалося повне взаєморозуміння, і на майбутніх місцевих виборах вони якщо не виступатимуть єдиним фронтом, то явно гратимуть у пас. Таке зближення цілком зрозуміле, бо на Сході в них обох є потужний конкурент — партія Бойка — Медведчука, яка останнім часом тільки збільшує рейтинги.
З огляду на наближення місцевих виборів, можна не сумніватися, що Сергій Сивохо й далі працюватиме у своєму нинішньому стилі. Його завдання полягає зовсім не в тому, щоб сподобатися всім українцям, а лише в тому, щоб сподобатися виборцям Донбасу. Як ми вже бачили, на президентських та парламентських виборах новому президентові вдалося те, що раніше не вдавалося жодному гарантові, який виступає за євроінтеграцію — зайти на поле регіоналів і відкусити в них частину електорату. Цілком логічно, що робота в цьому напрямі в Зе-команди триватиме.