Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Системна криза «народних республік»

Суспільство
13 Жовтня 2016, 12:29

Позиційна війна, яка триває на Донбасі вже третій рік, помітно виснажила обидві сторони. В Україні тільки лінивий не говорив і не писав про те, що «люди втомилися від війни», але важко не тільки нашим бійцям — важко й супротивникові. Проросійські бойовики дедалі частіше зізнаються, що не розуміють, за що воюють. Адже нині на приєднання їх до РФ уже не чути й натяків. У самій Росії влада відкрито підкреслює, що Донбас — це територія України, чим щоразу викликає обурення в радикалів на кшталт Стрєлкова.

На тлі такої зради головного союзника, який не оцінив пориву проросійськи настроєного населення в Донецьку та Луганську, на фронті й у тилу шириться деморалізація.

Схоже, у «ЛДНР» запанувала системна криза, яка охоплює як економіку, так і людські стосунки. Криза тепер відчувається не тільки в гаманцях, а й у головах. Це криза довіри: до Росії, місцевої «влади», «волонтерів», що возять гуманітарку.

Ворогуючі угруповання бойовиків не перестають пожирати одне одного в боротьбі за контроль над захопленою територією. Не вщухли пристрасті після невдалого «державного перевороту в ЛНР», що закінчився загибеллю одного з недавніх лідерів «республіки» Ґєннадія Ципкалова, як під каток потрапили ще дві досить розкручені персони.

Читайте також: Імітація 1937-го. Що означають репресії в «ЛНР»

У Донецьку посадили в підвал ватажка «гуманітарного батальйону «Ангел» Алєксєя Смірнова. А під Луганськом розстріляли досить авторитетного польового командира Армена Баґіряна на прізвисько Баґґі, який контролював контрабандну переправу через Сіверський Донець. Списати вбивство на українську ДРГ, як зазвичай робиться, цього разу бойовикам не вдалося. На форумах і в соціальних мережах сепаратисти, обговорюючи те, що трапилося, відразу написали, що Баґґі вбили свої, а можливим мотивом розправи був конфлікт через контрабанду.
«Жигулі-копійка», якими їхав Баґірян, були розстріляні з автомата неподалік села Жовте. Двоє бойовиків, що перебували в авто разом із ним, також загинули.

Волонтерка з Москви Ґаліна Созанчук, яка збирає для бойовиків «ЛНР» у Росії гроші та спорядження, відразу дала зрозуміти, що до вбивства Баґіряна причетні його ж таки соратники.

«Я обіцяла розповісти те, що дізналася з приводу загибелі Баґґі й тих, хто був поруч із ним. Хлопці, вибачте, обставини загибелі я знаю, але написати нічого не зможу. Ні в паблік, ні в приват, ні по секрету, ні по великій дружбі. Але багато хто з вас сам усе розуміє. Комвзводу і хлопців убито не в бою, не на фронті, вони не на міну колесом наїхали. Вони загинули у Слов’яносербську, ця територія під нами. Кому треба, зрозуміють і решту», — зізналася вона.

Банда Баґіряна мала назву «Єгорівський територіальний батальйон № 13» й була сформована в Ровеньках із місцевих «казаков», котрі, як відомо, не надто люблять Плотницького. Мабуть, давня ворожнеча та конкуренція за фінансові потоки і стали причинами для знищення Баґґі та його людей.

все, що коїться нині на окупованому Донбасі, аж ніяк не додає популярності лідерам «ЛДНР». Однак на сьогодні в Донецьку та Луганську немає сили, яка стала б їм альтернативою

Відомий російський бойовик Стас Шустров, який раніше воював проти ЗСУ, а нині займається збором різної допомоги для бойовиків і подеколи приїжджає на Донбас, також підняв завісу над тим, що діється в «Луганській республіці». На відміну від багатьох соратників він не приховував ставлення до подій і слів не вибирав.

У своїх записах Шустров стверджує, що приблизно половина жителів «ЛНР» та «ДНР» — «відверті упирі», а також зневажливо називає «народні республіки» «утвореннями».

«Слово «Новороссия» по відношенню до цієї території більше не вживатиму, поки тут усіх упирів не поприбирають», — написав Шустров після свого останнього візиту до Луганська.

І такі настрої стають дедалі популярнішими серед тих росіян, які довгий час вірили в «русскую вєсну» та проект «Новороссия».

Читайте також: Ненаправлений вибух. Хто стоїть за замахом на Плотницького?

Чимало галасу здійняла й історія з викриттям та ліквідацією «гуманітарного батальйону «Ангел». Це формування часто викликало нерозуміння навіть у прихильників «ЛДНР». Члени «батальйону», який складався приблизно з 10 осіб, займалися доставкою гуманітарної допомоги людям, що живуть у зоні бойових дій. Однак при цьому волонтери були озброєні, а їхній ватажок Алєксєй Смірнов постійно позував зі зброєю на тлі військової техніки, натякаючи, що займається не тільки доставкою продуктів. У мережі часто називали такі фотографії постановочними.
Смірнова заарештували люди Захарченка в Донецьку наприкінці вересня. Спочатку, як це часто буває в ОРДіЛО, він просто зник. Через тиждень після того виявилося, що він затриманий «МГБ ДНР» за звинуваченням у зберіганні вибухівки.
Повідомлення про арешт Смірнова викликало хвилю обговорень у мережі, де симпатики «ангелів» сперечалися з їхніми противниками. Пізніше «МГБ» опублікувало в інтернеті відеозвернення Смірнова, який плутано розповів, що був затриманий за використання підробних документів та зберігання вибухівки й в усьому співпрацює зі «слідством».

«Я повністю усвідомлюю свою провину. Прошу, щоб ніхто не повторював моїх помилок. Сподіваюся, що наші заслуги перед республіками пом’якшать наслідки й ми скоро побачимося. Я хочу попросити вибачення у всіх людей та тих працівників, які нам довірилися», — розповів бойовик.
Історія з арештом «ангелів» підштовхнула бойовиків до обговорення загальної ситуації зі збором та доставкою гуманітарної допомоги з Росії, а також участю в цьому бізнесі всіляких волонтерів та організацій.

Досить різко про це висловився московський журналіст Дмітрій Стєшин, який співчуває бойовикам «ДНР».

Читайте також: Інформаційна політика «ДНР»: гра в імітацію

«Гуманітарники постійно намагалися використовувати воєнкорів для зведення особистих і бізнесових порахунків та підкилимних розборок із владою, навіть не припускаючи, що за 30 років журналістського стажу ми навчилися бачити наскрізь. Тому на всі прохання висвітлити, написати на тему «як цей гад Х. краде», «Н. та П. вкрали вантажівку», «тушонкою на базарі торгують» ми завжди чемно відповідали: «Вибачте, ми цим лайном не займаємося». Не займались, але добре знали, як із гуманітаркою можна працювати. Зібрати 1 млн руб., і на 100 тис. руб. купити соєвої тушонки, згущеного молока з пальмової олії та макаронів із борошна третього сорту. «Газель» забита під дах, жертводавець задоволений, реципієнти теж, 900 тис. руб. у кишені», — написав Стєшин.

А загалом блогери та журналісти, які співчувають бойовикам, визнавали: історія з «ангелами» стане черговим ударом по іміджу будь-яких волонтерів чи інших збирачів гуманітарної допомоги. Утім, ця діяльність давно вже перетворилася на бізнес, на якому заробляють практично всі учасники.

Зрозуміло, все, що коїться нині на окупованому Донбасі, аж ніяк не додає популярності лідерам «ЛДНР». Однак на сьогодні в Донецьку та Луганську немає сили, яка стала б їм альтернативою. Маріонеткові утворення все ще тримаються на російських багнетах і протримаються на них рівно стільки, скільки будуть потрібні Москві. А це означає, що становище людей, котрі опинились у заручниках геополітичних планів Росії та шкурних інтересів місцевих кримінальних угруповань, іще довго залишатиметься важким.