Система безпеки Євпропи має зосередитись на протидії Росії – RUSI

28 Грудня 2022, 19:29

Європейська архітектура безпеки потребує переосмислення. В ній має бути зарезервоване місце і для Росії, проте за умови фундаментальної зміни її поведінки. Але доти потрібно створити систему безпеку, спрямовану саме на стримування Москви. Про це пише відставний британський дипломат Пітер Джонс у своїй статті для Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

За його словами, після майже року першої великої міждержавної війни на континенті з 1945 року, котра точиться в Україні, європейські домовленості про спільну безпеку занепадають: Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) перестала працювати, а Європейське політична спільнота (ЄПС), що зароджується, поки залишається чистим полотном.

Читайте також:   Чи здатні німці захистити Берлін? Чому спроможність Бундесверу опинилась під питанням  

Пітер Джонс наголошує, що європейським країнам необхідно терміново вирішити, як досягти не лише безпеки для України, а й стабільності в ширшому сенсі. Прогрес вимагає надійних оборонних домовленостей і креативного мислення, що виходять за рамки традиційних альянсів і програм.

Безпека України, європейська стабільність і відносини Росії з рештою континенту переплітаються – наголошує Джонс. За його словами, російське вторгнення докорінно змінило політичний ландшафт для Альянсу – зараз Україна де-факто є лінією фронту НАТО. І коли бойові дії припиняться, безпека України потребуватиме певності щодо прихильності членів Альянсу.

Джонс зазначає, що існує зрозуміла, проте шкідлива фіксація на тому, як НАТО може виконати своє зобов’язання, дане на Бухарестському саміті 2008 року, щодо того, що Україна та Грузія «стануть членами НАТО». Але безпека не повинна бути питанням членства в НАТО та захисту згідно статті 5 Північноатлантичного договору. Найважливіше зараз – мати впевненість у тому, що західна зброя, боєприпаси та навчання продовжуватимуться в масштабах, достатніх для того, щоб Україна могла виграти війну. Потрібна також впевненість у тому, що практична підтримка триватиме та буде доступною у випадку подальшої російської агресії. Тому, наголошує Джонс, слід обговорити можливі гарантії безпеки.

Читайте також:   Сербський вілайєт. Як Туреччина нарощує свій вплив на Балканах  

Джонс підкреслює, що НАТО виграє від дедалі тіснішого партнерства з Україною в галузі безпеки, котра має загартовані в боях і все краще оснащені Збройні сили, оперативно сумісні з НАТО.

На думку експерта, Росія вийде з війни проти України слабшою, ізольованою та менш спроможною демонструвати свою владу. Вона буде стурбована тріщинами, які з’являються у Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Але поки Росія перебуває в конфронтації з Європою, мови про комфорт для інших країн не може бути.

Джонс припускає, що існує шлях конструктивної участі Росії в європейській безпеці, її функціональні відносини з міжнародними партнерами, включно з НАТО. Проте, підкреслює експерт, цього не станеться без фундаментальних змін у поведінці Росії, без справедливості та відповідальності за руйнування, спричинені війною проти України. І колективна безпека не може стояти на місці, доки Росія не захоче і не зможе стати її відповідальною учасницею. Тому зараз європейська безпека має бути спрямована проти Москви.