Сила активістів. Ініціативи влади, від яких відмовилися через тиск громадськості

5 Квітня 2017, 16:32

У середу, 5 квітня, антикорупційний комітет Верховної Ради України проголосував за проведення нового конкурсу на посаду аудитора НАБУ. Також днями Уряд відмовився від ініціативи запроваджувати абонплату за газ. Такі кроки влади супроводжувалися розголосом та пильним контролем з боку активістів.

Тиждень.ua зібрав добірку ініціатив та рішень влади, від яких швидко відмовилися під тиском громадськості.  

Рішення торгувати з окупованим Кримом

Попри тимчасову анексію Криму у 2014 році та запровадження санкцій з боку низки іноземних країн, влада України продовжувала торгувати з півостровом та постачати туди свої ресурси. 20 вересня 2015 року кримські татари і активісти розпочали акцію з «продовольчої блокади» Криму, яка полягала в недопущенні вантажного транспорту на півострів. 

20 листопада кримчани в Херській області підірвали високовольтні опори подачі електроенергії в Крим з метою повністю відключити півострів від української електроенергії. Тоді президент України Петро Порошенко висловився за те, щоб жодним чином не ускладнювати життя громадянам України, які живуть у Криму.

Однак тиск громадськості та рішучість кримських татар призведи до того, що  17 грудня 2015 року уряд офіційно заборонив торгівлю з окупованим Кримом, а учасники громадянської блокади Криму зняли блокпости на адмінкордоні з півостровом і почали працювати як спостерігачі. 

Відтепер 24 вересня кримські татари на адмінкордоні з півостровом відзначать річницю блокади. 

Рішення закуповувати вугілля в ОРДіЛО

Після початку безстрокової акції блокади торгівлі з окупантами, внаслідок якої активісти заблокували рух 12 залізничних поїздів, влада робила заяви, що такі дії негативно вплинуть на металургійний комплекс та що своїми вчинками ветерани АТО вже зробили непоправну шкоду для української економіки.

Потім були заяви розвідки, що припинення поставок вугілля залізницею та втрата робочих місць призвели до того, що мешканці Донбасу активно вступають до російських військ. Далі – запровадження 15 лютого Кабміном надзвичайного стану в енергетиці, що спровокував заяви Посольства Сполучених Штатів Америки, країн «Великої сімки» про стурбованість з приводу блокади поставок вугілля з окупованого Донбасу.

Однак це не змінило думку громадськості, що торгувати з окупованими територіями не можна. 

Після штурму редуту блокадників 13 березня, протести ветеранів АТО прокотилися по всій країні: у Києві, Луцьку, Львові, Чернівцях, Рівному, Івано-Франківську, Вінниці вимагали звільнити затриманих активістів. 

І тоді Порошенко на засіданні РНБО 15 березня запропонував повністю призупинити транспортне сполучення з ОРДіЛО – усі автомобільні та залізничні шляхи, що ведуть до лінії розмежування на Донбасі, перекрили

Ініціатива призначити «свого» аудитора НАБУ

Під час розгляду кандидатури аудитора Національного антикорупційного бюро України парламентський комітет обговорював спочатку єдину кандидатуру Роберта Сторча – заступника генерального інспектора департаменту юстиції Сполучених Штатів Америки. Однак голова фракції БПП Ігор Гринів запропонував від імені фракцій «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт» іншу кандидатуру – Найджела Брауна, якого називають «кишеньковим кандидатом Банкової». 

Антикорупційна світова мережа Transparency International в Україні засудила такі дії та виступила категорично проти «цинічного нехтування прозорою процедурою, за якою обирається аудитор НАБУ».

Верховна Рада України 21 березня так і не змогла призначити аудитором ні Сторча, ні Брауна. Швидше всього, на нардепів вплинув широкий розголос цього питання серед громадськості та попередження оремих нардепів, що «до парламенту вже їде Автомайдан».

У середу, 5 квітня, комітет Верховної Ради із запобігання та протидії корупції підтримав голосуванням проведення нового конкурсу на посаду аудитора НАБУ.

Окрім того, стало відомо, що колишній прокурор США Марта Берш погодилася взяти участь у конкурсі на посаду аудитора НАБУ від Верховної ради України. Про це на засіданні комітету з питань протидії та запобігання корупції заявив голова комітету Єгор Соболєв.

Ініціатива впровадження абонплати за газ 

28 березня Національна комісія ухвалила нову методику розрахунку вартості газу для кінцевого споживача. Під час зустрічі з регіональними ЗМІ 31 березня прем'єр-міністр Володимир Гройсман запевняв, що про підвищення ціни на газ не може йти мови.

Риторика кардинально змінилася 1 квітня, коли прем'єр підрахував, що нова методика призведе до зростання платежів за газ для різних категорій споживачів від 1,3 до 3 разів. Вже 3 квітня посадовець звернувся до Нацкомісії з проханням переглянути рішення про абонплату за газ. 

Після заяви Порошенка про те, що рішення про абонплату на газ має бути призупинене, Нацкомісія пообіцяла це рішення призупинити.