Свобода слова в Україні: прослуховування, побиття та кримінальні справи проти журналістів

30 Січня 2013, 16:25

Так, цього місяця перший віце-прем'єр-міністра Криму Павло Бурлаков ініціював кримінальне переслідування журналістів. Кримінальне провадження було розпочато за його заявою щодо розповсюдження інтернет-виданням «Аргументи тижня – Крим» конфіденційної інформації про його особу.

12 січня кореспондентка харківського видання «Справжня варта» Жанна Титаренко заявила в міліцію про те, що отримує листівки від невідомих з погрозами вбити її.

У Львові у приватній квартирі журналіста відділу розслідувань газети «Експрес» Тараса Зозулінського знайшли пристрій для прослуховування.

У жовтні минулого року редакторів сайту інформаційної агенції «УНІАН» оштрафували за оприлюднення новини під заголовком «На Банковій – пікет: Януковичу принесли черевик з ялинкою». У відповідь журналісти оприлюднили факти цензури в інформагенції. 

20 жовтня у Броварах Київської області, під час візиту Миколи Азарова, заступник голови райдержадміністрації Микола Миронець, інші чиновники адміністрації і місцевого осередку Партії регіонів, а також їхні водії та охоронці почали штовхати журналістів, вибивати з рук камери. Двом журналістам розбили мобільні телефони.

Ще більше дісталося журналістові Роману Бочкалу, який згодом намагався з’ясувати, чому чиновники та їхні охоронці штовхали журналістів і розбивали їхні телефони. Заступник голови Броварської райдержадміністрації з питань агропромислового розвитку Микола Миронець з силою штовхнув журналіста на сходах, коли той хотів взяти коментар.

Наприкінці вересня тижневик «Український тиждень» заявляв про утиски видання після проведення Всесвітнього газетного форуму в Києві.

29 вересня у Миколаєві, під час висвітлення мітингу проти самовільного будівництва кіоску на редактора одного із Миколаївських інтернет-ресурсів  Володимира Сілякова напав невідомий. Прокуратура Ленінського району Миколаєва відмовилася порушувати кримінальну справу, мотивуючи це тим, що Сіляков не повідомив невідомого чоловіка про те, що він є журналістом, а пред’явив своє посвідчення журналіста лише після конфлікту.

28 вересня в місті Ровеньки Луганської області депутат від Партії регіонів Давид Бліадзе погрожував журналістам. 

26 вересня у Києві журналіста програми «Гроші» Дмитра Волкова побили двоє невідомих.

24 вересня намісник Києво-Печерської Лаври й депутат Київради від Партії регіонів владика Павло заломив руки журналістці, що прийшла взяти коментар і забрав її телефон. 

6 вересня соратник кандидата в депутати Ігоря Маркова, депутат Одеської обласної ради від партії «Родіна» Костянтин Грінченко пошкодив фотоапарат журналістові «Думской» Валерії Івашкін і погрожував кореспонденту «Храбро» Вірі Запорожець.

Напередодні акції «Стоп цензурі!» на Всесвітньому газетному форумі журналіст Мустафа Найєм висловив підозру, що телефони журналістів-учасників прослуховувалися.

3 вересня, під час виступу Віктора Януковича на відкритті форуму, охорона вирвала у журналісток Катерини Горчинської та Олени Притули плакати з надписами про утиски свободи слова в Україні.

31 серпня працівник комунального підприємства чинив перешкоди у роботі знімальної групи 11-го телеканалу. Він штовхав оператора та кореспондента, розбив відеокамеру, коли телевізійники намагалися одержати інформацію про факти неправомірного стягнення плати за паркування. 28 грудня Кіровський районний суд Дніпропетровська визнав його винним і присудив штраф. 

Також у серпні на Донеччині відключили телеканал, гендиректором якого був опозиційний кандидат Віктор Прилепський.

Протягом тривалого періоду відбувалося масове відключення телеканалу TВi із трансляції у кабельних мережах України.

1 серпня журналісток Наталю Соколенко та Тетяну Чорновіл затримала міліція перед резиденцією президента Віктора Януковича у Межигір'ї.

30 липня  охорона одного з делегатів з'їзду Партії регіонів напала на  журналіста Мустафу Найєма.

10 липня в Одесі дільничний інспектор Приморського РВВС розбив відеокамеру журналіста, який записував флешмоб з нагоди дня народження президента Віктора Януковича.

Також у липні, за заявою народного депутата Володимира Ландіка, проти журналістів онлайн-видання «Левый берег» (LB.ua) було порушено кримінальну справу.

29 червня на Луганщині охорона «ранчо» депутата-комуніста нацькувала на журналіста собак.

Також у червні головний редактор інтернет-видання «Українська правда» Олена Притула заявляла, що Служба безпеки України переслідує журналіста видання. 

Нагадаємо, Україна опустилася в рейтингу свободи преси за 2012 рік, який був опублікований міжнародною правозахисною організацією "Репортери без кордонів".