Світ за тиждень: шпигунський скандал, грецька криза та теракти на трьох континентах

26 Червня 2015, 18:10

США

Президент Сполучених Штатів Барак Обама оголосив про зміни в політиці країни, завдяки яким родичі заручників зможуть сплачувати викуп викрадачам.

Бурхливі дискусії з приводу заборони на перемовини із террористами виникли після того, як в серпні 2014 бойовики ІДІЛу стратили американського журналіста Джеймса Фоулі. Батьки Фоулі заявили, що уряд США доклав недостатньо зусиль, щоб їх син повернувся додому, відзначаючи при цьому відсутність скоординованості в діях американської влади і те, що вони не надавали необхідної інформації.

Джеймс Фоулі

24 червня президент Обама визнав, що у родини загиблого журналіста були причини для невдоволення. Тепер будуть дозволені контакти між сім'ями і тими, хто захоплює заручників, а дії держорганів, спрямовані на звільнення заручників, будуть скоординовані шляхом створення єдиного постійного органу під назвою Hostage Recovery Fusion Cell (HRFC).

Також Обама пояснив, що жодна сім'я не може бути притягнута до відповідальності за виплату викупу за повернення родичів, однак політика, відповідно до якої США не йдуть на поступки терористам, залишиться незмінною.

Крім того, прес-служба Білого дому оприлюднила інформацію, за якою наразі в заручниках утримують понад 30 американців.

Читайте також: У Лівії військові США знищили лідера ісламістів, якого вважали «невловимим»

26 червня Верховний Суд США надав одностатевим парам право на шлюб. Відповідне рішення матиме силу на території всієї країни – у всіх 50 штатах.

Суд постановив, що, відповідно до Конституції, усі повинні отримувати належний захист, тож  держава не може заборонити одностатеві шлюби.

До цього 13 штатів запровадили заборону на одруження пар однієї статті. Штат Алабама в свою чергу оскаржив рішення суду, яке скасувало відповідну заборону.

Історичне значення рішення Верховного Суду США порівнюють з рішенням 1967 року у справі проти штату Вірджинія, яке скасувало дію законів щодо заборони міжрасових шлюбів.

ЄС

Лідери Євросоюзу домовилися переселити 40 тисяч мігрантів, які вже прибули до Греції та Італії, до інших країн ЄС впродовж наступних двох років. Відповідне рішення було прийняте під час саміту у Брюсселі 25-26 червня.

За словами канцлера Німеччини Анґели Меркель, країни розділять мігрантів на добровільній основі Крім того, у майбутньому будуть розподілені ще 20 тисяч.

Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці заявив, що 40 тисяч – невелика цифра, але це тільки перший крок.

"План міг би бути куди більш амбітним, але в будь-якому випадку це перший крок на шляху до європейської політики, а не політики окремих країн-членів", – заявив він.

Разом з тим деякі країни ЄС вже висловили своє невдоволення угодою. Зокрема, бельгійський прем'є, Шарль Мішель заявив, що домовленості передбачають добровільний, а не обов’язковий прийом мігрантів, і такий крок до вирішення міграційної кризи в ЄС є хибним.

«Я не задоволений. Європа може працювати краще … Для деяких країн, солідарність працює в односторонньому порядку», – зазначив Мішель.

Франція

23 червня на сайті WikiLeaks з’явилася інформація про те, що Агентство США з національної безпеки (NSA) стежило за французькими президентами Жаком Шираком, Ніколя Саркозі та Франсуа Олландом.

Оприлюднені документи містять зведення розмов між французькими урядовцями щодо світової фінансової кризи, майбутнього Європейського Союзу, відносинміж адміністрацією Олланда та уряду Меркель, призначення посад в Організації Об'єднаних Націй тощо.

Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що його країна не буде миритися із загрозами її безпеці. 

В свою чергу президент США Барак Обама по телефону запевнив французького колегу, що зі шпигунством давно покінчено.

Читайте також: The Economist про шпигунський скандал між Францією та США: Політичні лідери не повинні дивуватися, що їх прослуховують

26 червня на стратегічному підприємстві Air Products поблизу Гренобля на південному сході Франції екстремісти здійснили теракт. Щонайменше одна людина загинула, двоє отримали поранення, ще 40 евакуювали.

За попередніми даними, нападників було двоє – одного з них правоохоронцям вдалося затримати. За даними поліції, підозрюваний зізнався, що є членом угруповання ІДІЛ.

Повідомляється, що жертвою нападу став чоловік, якому терористи відрізали голову.

Разом з тим у міністерстві внутрішніх справ закликали громадян країни до терпимості.

«Ми повинні зберегти нашу гідність, ми повинні зберегти нашу терпимість», – заявив очільник відомства Бернар Казенев.

Він додав, що розслідування триває, а експерти збирають інформацію.

Президент Франції Франсуа Олланд закликав притягнути до відповідальності винуватців теракту на заводі неподалік Ліона. Як повідомлялося, через інцидент французький лідер був змушений перервати зустріч з канцлером Німеччини Ангелою Меркель та прем’єр-міністром Греції Алексісом Ципрасом у Брюсселі.

Німеччина

Королева Великої Британії Єлизавета ІІ здійснила офіційний візит до Німеччини. Під час промови вона згадала кризу в Україні, напруженість у відносинах з Росією в Східній Європі і фінансове становище Греції.

Королева зазначила що вона і президент Німеччини Йоахім Гаук бачили «гірші і кращі» часи Європи, додавши, що «необхідно наполегливо працювати, щоб підтримувати досягнення післявоєнного світу».

Єлизавета ІІ під час візиту до Німеччини

Крім того, монарша особа закликала Європу до єдності.

«Ми знаємо, що розподіл Європи небезпечний і що ми повинні остерігатися його на заході, а також на сході нашого континенту. Це залишається спільною справою», – зазначила Єлизавета ІІ.

Греція

Після трьох за тиждень невдалих переговорів із кредиторами прем'єр-міністр Греції Алексіс Ципрас звинуватив їх у зловживаннях, а МВФ пригрозив «кримінальною відповідальністю». Міністр фінансів Греції Яніс Варуфакіс назвав «абсурдом» вимоги кредиторів, що стосуються реформ в обмін на фіндопомогу.

Наступну зустріч міністрів фінансів Єврозони щодо розблокування фіндопомоги Афінам запланували на субботу, 26 квітня. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, чия країна є найбільшим кредитором Греції, заявила, що ці перемовини матимуть «вирішальне значення».

Раніше повідомлялося, що якщо Греція не отримає нових вливань із зони євро, то наступного вівторка, 30 червня, коли необхідно буде погасити борг перед МВФ, Афінам загрожуватиме дефолт.

Ватикан

Ватикан підписав першу угоду з «Державою Палестина». Угода стосується діяльності Католицької Церкви в районах, контрольованих Палестинською автономією. Як повідомляється, в Ізраїлі та на палестинських територіях проживають близькр 100 тис. католиків, більшість з яких є палестинцями.

Крім того, домовленості свідчать про більш активну роль Ватикану під керівництвом Папи Франциска в іноземній політиці. Зокрема, раніше Папа став посередником у відновленні зв'язків між Сполученими Штатами і Кубою.

Договір, який фактично свідчить про визнання офіційним Ватиканом державності Палестини, обурив Ізраїль, який назвав домовленості «поспішним кроком, що перешкоджає просуванню мирної угоди». Влада Ізраїлю також зазначила, що це може мати наслідки для майбутніх дипломатичних відносин з Ватиканом.

Читайте також: В Ізраїлі обурилися через доповідь ООН щодо ситуації в секторі Газа

Вірменія

Протягом тижня у Єревані та інших великих містах країни тривають акції протесту, пов’язані з планами влади підвищити вартість комунальних послуг для громадян.

23 червня вірменська поліція за допомогою водометів розігнала демонстрантів у Єревані, однак мітинги відновилися. Крім того, після розгону акції 25 людей звернулися до медиків.

Прокуратура відкрила кримінальне проваження через акцію протесту.

Акцію протесту організовував громадський рух «Ні грабунку». Цей рух складають переважно представники молоді, не пов'язані з якимись політичними й громадськими силами.

Разом з тим стало відомо, що енергосистеми Вірменії контролюють Електромережі Вірменії – дочірня компанії російської Інтер РАО, основними акціонерами якої є підконтрольні російській державі структури.

Читайте також: Паралелі між протестами у Єревані та Києві є, однак вірменський «майдан» матиме інший результат – експерти

Загалом демонстранти вимагають призупинити дію рішення про підвищення тарифів на електроенергію, почати переговори з громадськими активістами з питання зниження тарифів на електроенергію, а також закликати до відповідальності тих поліцейських у цивільному одязі, які застосували насильство 23 червня стосовно активістів та журналістів.

Західні ЗМІ називають причиною “єреванського майдану” економічні негаразди, тоді як російські аналітики вбачають у протестах у Вірменії ознаки «кольорових революцій».

Читайте також: Вірменський Майдан чи економічний протест? Як світові ЗМІ відреагували на мітинги у Єревані

Туніс

Щонайменше 27 людей загинули внаслідок атаки терористів на готель в курортному місті Сус у Тунісі 26 червня. 

За попередніми даними, напад було скоєно на готелі Riu Imperial Marhaba 5 і Mouradi Palm Marina 5. Обидва розташовані по сусідству в популярній курортній зоні Порт Ель Кантауї.

Згідно з повідомленням, бойовики атакували людей під час відпочинку на пляжі. Інші туристи зачинилися в номерах готелю.

Також повідомлялося, що один з нападників був застрелений на місці теракту. Іншого наразі переслідують.

Сирія

25-26 червня під час захоплення бойовиками ІДІЛу сирійського міста Кобані протягом 24 годин загинули щонайменше 145 цивільних. Це місто та його околиці населяють переважно курди.

За повідомленнями сирійської влади, напади включали щонайменше три атаки за участі смертників, а серед загиблих є люди похилого віку, жінки та діти.

Правозахисники називають трагедію другим за масштабністю злочином, скоєним терористами ІДІЛУ у Сирії.