Світ за тиждень: Деталі проміжних виборів у США та крах коаліції у Грузії

7 Листопада 2014, 13:39

Проміжні вибори та референдуми у США

4 листопада у Сполучених Штатах відбулися проміжні вибори до Сенату, на яких партія республіканців здобула першу перемогу за останні вісім років. Республіканці відтепер матимуть більшість у Сенаті. Також вони збільшили перевагу в Палаті Представників, яку журналісти називають «найбільшою, яку пам’ятають більшість американців» (244 проти 177 представників).

Вибори, які пройшли називають «проміжними», адже американці не обирають увесь склад Сенату та губернаторів одразу. Кожні два роки відбуваються вибори у частині штатів, а чотирирічний термін повноважень має не увесь Сенат, а кожний окремий обраний сенатор. Склад Палати представників 4 листопада обирали повністю, а мандат кожного конгресмена триває два роки.

Ситуація перед виборами у Сенаті була наступною: демократична більшість (53 голоси, враховуючи двох «незалежних) проти меншості республіканців (45 голосів). Після виборів ситуація виглядає такою: республіканці – 52 голоси, демократи лише 43. Партія президента Барака Обами програла сім штатів, і цей показник може збільшитися до восьми, адже у Луїзіані ніхто з кандидатів не здобув більшості і там призначать нові вибори.

Результати виборів до Сенату. Інфографіка The Economist 

Окрім того, республіканці здобули приголомшливу перемогу на виборах губернаторів штатів. Американців обирали 36 нових лідерів штатів з 50. Республіканці отримали губернаторів у традиційних «республіканських штатах», а також перемогли «на полі суперника», зокрема у традиційно продемократичному Мериленді.

«У Нью-Йорку кандидата від республіканців звинувачували у шахрайстві по 20 пунтах, але він здобув перемогу», – написали у матеріалі The Economist.

Президент Барак Обама вже заявив, що готовий співпрацювати з новою більшістю, однак також він готовий «більшою мірою використати можливості виконавчої влади». Сенатор від республіканців Мітч Макконел (можливий лідер сенатської більшості) вже застеріг Обаму від односторонніх кроків, зокрема у питанні міграційної реформи, що може викликати ефект «розмахування червоною ганчіркою перед биком».

Водночас, у США відбулися низка референдумів. Зокрема виборці у Алясці та Орегоні легалізували марихуану. Таке саме рішення ухвалили у Вашингтоні, округ Колумбія, проте Конгрес може відмінити результат у столиці.

У низці штатів пройшли референдуми стосовно нових правил аборту. Зокрема ставили питання про визнання «індивідуальності» (personhood) плоду, що надало б юристам нові можливості для заборони жінкам робити аборт. У Колорадо та Північній Дакоті ініціатива зазнала поразки, а у штаті Теннессі ініціатори надання «індивідуальності» ненародженим дітям здобули перемогу.

У Каліфорнії вдалося зменшити покарання за певні злочини, у тому числі зберігання наркотиків. Тепер особи, які наразі відбувають покарання у в'язниці за цей злочин отримають право на звільнення.

Нові теракти у Єрусалимі на фоні загострення релігійних суперечок

У Єрусалимі 7 листопада водій фургону наїхав на групу пішоходів. Один поліцейський загинув, а ще 14 осіб отримали поранення.

За інформацією поліції, за кермом перебував Ібрагім аль-Акарі член Хамаз та мешканець табору для біженців «Шуафат», розташованого на схід від міста. Поліція застрелила нападника. Інший подібний теракт також стався минулого тижня, поранено трьох осіб, а під час першого подібного випадку 23 жовтня загинула тримісячна дитина.

В Єрусалимі ізраїльтяни вимагають надання права на молитву в районі мечеті Аль-Акса. Зіткнення також відбулися між ізраїльськими силами безпеки і арабськими демонстрантами на місці мечеті.

Політична криза у Грузії

П’ять міністрів уряду Грузії подали у відставку після того як прем’єр-міністр Іраклі Гарібашвілі звільнив міністра оборони Іраклі Аласанію та звинуватив його у «безвідповідальних заявах».

Раніше Аласанія критикував арешти посадовців Міністерства оборони і Генерального штабу Збройних сил, а також нові звинувачення проти військових медиків. За його словами, такі дії «вочевидь політично мотивовані» і є «нападом на євроатлантичний вибір Грузії». Серед міністрів, які пішли слідом за Аласанією –  міністр закордонних справ Майя Панджикідзе і міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції Алексі Петріашвілі.

Після руйнації уряду правляча коаліція «Грузинська Мрія» втратила більшість у парламенті. З неї вийшла партія Аласанії «Наша Грузія – вільні демократи». Також деякі депутати вийшли з партії екс-прем’єр-міністра Бідзіни Іванішвілі «Демократична Грузія», що є основою цієї коаліції.