Свідчення Турчинова у справі про держзраду Януковича. Головне

15 Лютого 2018, 18:00

У Оболонському райсуді Києва триває розгляд провадження про державну зраду екс-президента Віктора Януковича. Під час слухання в четвер, 15 лютого, суд допитав секретаря РНБО Олександра Турчинова, який на момент анексії Росією Криму та після втечі Януковича був обраний на посаду голови Верховної Ради й виконував обов’язки президента України.

 

Тиждень.ua зібрав головні заяви посадовця щодо анексії Криму Росією та подій в Україні в лютому – березні 2014 року.


 

Олександр Турчинов

 

Подробиці про втечу Януковича

 

Турчинов заявив, що просив прикордонників не випускати гелікоптер екс-президента Віктора Януковича.

 

"Як стало відомо, Янукович зібрав речі і зник в невідомому напрямку. Ніхто з оточення Януковича не повідомив мене про це. Нам 22 стало відомо, що Янукович перебуває в Харкові на сепаратистському заході. Нам стало відомо, що він спробує покинути територію України. І я, щоб попередити це, звернувся до прикордонної служби, щоб його гелікоптер не випускали", – повідомив він.

 

Турчинов також запевнив, що не віддавав наказ збивати вертоліт, на якому Янукович вилетів 22 лютого.

 

"Ні, таких наказів або розпоряджень я не віддавав", – сказав він, відповідаючи на відповідне запитання прокурора в суді.

 

Крім того, Турчинов заявив, що  хотів переконати Януковича повернутися і написати заяву про відставку.


 

Останні місяці режим Януковича існував завдяки фінансуванню Путіна

 

Янукович і його оточення восени 2013 – взимку 2014 року жили винятково за рахунок коштів, наданих президентом РФ Владіміром Путіним.

 

«Що стосується останніх місяців режиму існування Януковича, вони жили виключно за рахунок подачки Путіна, тих мільярдів, які вони йому дали. Тільки ці гроші ще якось утримували існування України і дозволяли платити зарплату силовикам, які знущалися над власним народом», – зазначив Турчинов.

 

За його словами, за часів Януковича країна була доведена до банкрутства.

 

«Країна не просто була доведена до банкрутства. Країна в той час була банкрутом», –  зауважив Турчинов, наголосивши, що на казначейському рахунку України взагалі не було грошей.


 

РФ збиралася встановити контроль над Києвом, щоб відновити "маріонетковий режим Януковича"

 

Керівництво Російської Федерації планувало завершити окупацію Криму до 1 березня, після чого розпочати вторгнення на інші території України.

 

"За планами, які вже згодом стали зрозумілі, російських військових і політичних лідерів, окупація Криму, роззброєння українських частин мали завершитися 1 березня", – розповів Турчинов.

 

За його словами, далі, спровокувавши загибель цивільних осіб у Криму, користуючись хаосом і відсутністю влади в Україні, "пожежею сепаратистських змов", Росія хотіла розпочати вторгнення на територію країни, щоб узяти під контроль схід і південь України, а також встановити контроль над містом Києвом, щоб відновити силовим шляхом "маріонетковий режим Януковича".

 

Турчинов наголосив, що саме для виконання такого плану Янукович написав листа до президента РФ Владіміра Путіна з проханням ввести війська в Україну.


 

На засіданні РНБО 28 лютого 2014 роки не голосували за введення воєнного стану
 

Турчинов наголосив, що на засіданні РНБО 28 лютого 2014 роки не голосували за введення воєнного стану, тому що це заблокувало б проведення виборів, які давали можливість Україні отримати легітимного президента.

 

За словами секретаря РНБО, ввечері 27 лютого 2014 року він дав наказ керівнику юридичного управління Адміністрації президента підготувати указ про введення воєнного стану.

 

"Але указ не може працювати, якщо його не схвалить Верховна Рада, тому на засідання РНБО 28 лютого було запрошено лідерів парламентських фракцій. Але політичні лідери розуміли, що російська агресія може затягнутися, а введення воєнного стану призупинить проведення будь-яких виборів і дасть мені необмежену владу і час. Саме тому за це рішення проголосував лише я один на засіданні РНБО ", – підкреслив Турчинов.


 

 

Україна очікувала на наступ 200 тисяч військовослужбовців РФ

 

На початку російської агресії Україна очікувала на наступ 200 тисяч військовослужбовців РФ з півночі та сходу України.

 

"Тому 5 тисяч боєздатного війська Збройних сил України перекинули на захист рубежів з півночі та сходу, тому в Криму не було кому протистояти російській агресії", – зазначив секретар РНБО. За його словами, тодішній міністр оборони Ігор Тенюх 28 лютого 2014 року на засіданні РНБО зауважив, що неможливо можна було зібрати більше 5 тисяч боєздатних військових.

 


 

Погрози від голови Держдуми РФ

 

Сєргєй Наришкін

 

Турчинов також засвідчив у суді, що під час засідання РНБО України 28 лютого голова Державної думи РФ Сєргєй Наришкін телефонував йому й погрожував збройним вторгненням в Україну.

 

“Під час засідання РНБО мені повідомили, що телефонує голова російської Держдуми Наришкін. Я зробив перерву і переговорив з паном Наришкіним. Він повідомив, що Російська Федерація визнає мене тільки як легітимного голову Верховної Ради, але РФ принципово не визнає мої повноваження як в.о. президента. Вони вважають, що ми силою захопили владу. Вони підкреслили (через нього, через Наришкіна), що легітимним президентом вони вважають Януковича. І саме від нього готові сприймати будь-яку інформацію і мати сполучення з Україною. В той же час Наришкін почав, я так розумію, за дорученням Путіна, погрожувати, що у випадку, коли загинуть російськомовні люди, російські громадяни, військові, вони мають потенціал, здатний знищити і нову українську владу. Фактично йшлося про вторгнення з боку РФ", – зазначив Турчинов.

 

За його словами, він вказав Наришкіну, що росіянин порушують всі міжнародні угоди і не мають жодних підстав – ні політичних ні юридичних – для перебування російських військових на території України.

 

“На що Наришкін відповів, що будуть і політичні, і юридичні підстави. Він мав на увазі, що наступного дня парламент Росії прийняв рішення щодо дозволу Путіну вводити війська в Україну, а політичними підставами, на які натякав Наришкін, було, безумовно, звернення Януковича щодо введення таких військ”, – наголосив Турчинов.


 

Про оголошення першої хвилі мобілізації

 

Перша хвиля мобілізації військовослужбовців була оголошена тільки в середині березня 2014 року, оскільки в Україні відсутня система військкоматів, не було зброї, одягу і навіть їжі для військових.

 

"На РНБО було прийнято рішення про початок мобілізації. Саме за рахунок мобілізації ми повинні були посилити ЗСУ, сформувати нові військові підрозділи і захистити Крим. Але виникли проблеми. Ми не могли почати мобілізацію відразу", – сказав Турчинов. Він пояснив, що в Україні була повністю зруйнована система військкоматів, в деяких регіонах приміщення військкоматів навіть були продані, знищені архіви.

 

"Проти країни попрацювали дуже серйозно, щоб зробити її нездатною себе захищати", – заявив Турчинов, додавши, що довелося терміново відновлювати систему військкоматів.

 

Турчинов також пояснив, що говорив про готовність української армії протистояти загрозам після початку агресії Росії в Криму в лютому-березні 2014 року, щоб заспокоїти співгромадян і не викликати паніку в країні.

 

"Щоб заспокоїти людей, я був змушений говорити, що у нас є армія, що вона їх захистить, щоб в країні не було паніки. І я думаю, що суд і присутні розуміють, що якби я вийшов і сказав, що у нас немає армії, накази нікому виконувати, то в країні міг початися хаос ", – сказав він під час надання свідчень.


 

Читайте також: Окупація Криму в 2014 році. Що сказали свідки у справі про держзраду Януковича

 

 

Нагадаємо, Генеральна прокуратура звинувачує Януковича у державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу.