Сутички на Грушевського тривають

20 Січня 2014, 06:27

На вулиці Грушевського, яка була перекрита кордоном внутрішніх військ, близько 16 години зібралося кілька тисяч мітигувальників з Євромайдану, які намагалися прорватися до Урядового кварталу. Зокрема, біля стадіону імені Лобановського зібралося більше двох тисяч людей. Дехто почав розхитувати автобуси, якими заблоковано прохід. Згодом протестувальники відкотили один із автобусів, що перекривав прохід до Верховної Ради з боку Грушевського. В одному з автобусів міліції побили вікна, в бійців зі щитами летіло каміння та петарди. Згодом протестувальники почали палити автобуси. Внаслідок тривалих сутичок міліція повідомила про чотири спалених службових автобуси внутрішніх військ та два вантажних автомобіля. Окрім того, у міліції зазначили, що під час заворушень постраждало більше 70 правоохоронців, 49 з них перебувають у лікарні.

 

Разом з тим, станом на 20:00 неділі, по медичну допомогу звернулися 24 постраждалих під час сутичок на Європейській площі та біля стадіону "Динамо", трьох з них госпіталізували. У двох – рвані рани, у третього – перелом руки.

Ще 21 людині було надано необхідну допомогу та проведено обстеження, які засвідчило, що необхідності в госпіталізації не було. Постраждали як мінімум четверо представників ЗМІ.

 

Пізніше стало відомо про поранення депутата та коменданта Майдану Андрія Парубія, а також близько 30-40 людей з самооборони Майдану.

Міліція, у свою чергу, відкрила кримінальне провадження за фактом масових заворушень за ст. 294 Кримінального кодексу, санкції якої передбачають максимальне покарання – 15 років ув'язнення. Під час сутичок міліція затримала чотирьох активних їх учасників.

Згодом депутат Леся Оробець виставила у Facebook відео одного затримання, втім, прізвище його їй невідоме.

 

Після виникнення конфлікту у ситуацію спробував втрутитися лідер УДАРу Віталій Кличко. Мітингувальники зустріли його невдоволеними вигуками та свистом, а згодом облили з порошкового вогнегасника. Він записав відеозвернення до Віктора Януковича і поїхав на зустріч до нього у Межигір'я.

Після зустрічі Кличко повідомив, що Янукович пообіцяв в понеділок зранку створити комісію з представників Адміністрації президента, Кабміну та представників опозиції, яка займеться вирішенням кризової ситуації в країні. За словами Кличка, він повідомив Януковичу, що "потрібне термінове втручання, оскільки ситуація – на межі громадянської війни, і ні в якому разі не залучати міліцію і Беркут". "Він стурбований. Під час зустрічі йому постійно давали якісь папірці. Я думаю, що так він слідкує за подіями, що відбуваються", – зазначив Кличко.

Уже після цього на сайті президента з'явилося повідомлення, що Янукович доручив секретарю Ради національної безпеки та оборони Андрію Клюєву створити робочу групу за участі представників Кабінету міністрів та Адміністрації президента для розгляду питань з врегулювання політичної кризи.

Водночас лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк зі сцени на Майдані Незалежності зазначив, що Віктор Янукович заявив про готовність розпочати переговори з представниками опозиції для врегулювання ситуації, що склалася.

Тим часом, лідери опозиції Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок засудили силовий сценарій розвитку подій. "Ті , хто не послухався нашого наказу і провокує насильство – не з нами. Ми ніколи не допустимо війни в Україні, силового сценарію, не дамо владі можливості знищити наш великий європейський мирний протест", – зазначив Яценюк. Опозиція вважає, що відповідальність за можливе подальше загострення ситуації цілком і повністю лежить на Вікторі Януковичі.

Журналісти відстежили у соцмережі "Вконтакте", що активні дії та атаки на кордон охорони на вул. Грушевського здійснюють активісти "Правого сектору". Так, на сторінці спільноти активно коментуються та координуються події на Європейській площі та під стадіоном "Динамо". В об’єднанні підтвердили свою участь у цих подіях. Активіст об'єднання назвав методи, до яких вдалися мітингувальники, «нормальною, здоровою реакцією на запровадження диктатури».

Тим часом, на Майдані Незалежності посилили охорону барикад в очікуванні штурму. За інформацією активістів, у центр Києва стягують бійців "Беркут". Крім цього, працівників спецпідрозділу направляють з Донецька.

 

У Львові, Івано-Франківську, Рівному та Одесі протестувальники заблокували виїзди з військової частини, після того, як в інтернеті з'явилася інформація про те, що солдат внутрішніх військ відправляють до Києва.

Наразі протистояння на Грушевського продовжується. У повітрі стоїть густий дим. Міліція продовжує використовувати водомети, внаслідок чого згорілі автобуси та територія навколо них вкрилася льодом.

 

Міліція практично не застосовує спецзасоби стосовно протестувальників. Втім, раніше повідомлялося про застосування гумових куль до протестувальників та журналістів.

Крім цього, журналісти повідомили про побиття "Беркутом" двох будівельників на Музейному провулку, 2, що поруч з вулицею Грушевського. Їх роздягнули, облили водою і били. А потім пустили голими бігти через барикади до Євромайдану.

 

Разом з тим, Захід закликав до компромісу та пошуку мирних шляхів порозуміння між протестувальниками і владою.

Зокрема, посол ЄС в Україні Ян Томбінські закликав українців, які беруть участь у протестних акціях, не загострювати ситуацію своїми діями. Міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ занепокоєний розвитком подій в Україні та вважає, що насильство не є відповіддю.

«Діалог завжди кращий за насильство. Ми закликаємо обидві сторони зупинити агресивні сутички в столиці України», – написав прес-секретар міністра закордонних справ Польщі Марцін Войцеховський у своєму твіттері.

«Схоже у Києві почалися провокації. Не може бути ніякого виправдання застосуванню сили та насильства. Влада повинна розуміти наслідки», – написав у своєму твіттері міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус.

Посольство США закликало уряд України «негайно розпочати переговори з усіма сторонами, щоб вирішити проблему політичного протистояння, розглянути вимоги протестувальників і запобігти поширенню насильства». У свою чергу, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт висловив переконання, що репресії та насильство можуть потопити країну, якщо не буде примирення.