«Немає в нас нічого святого, бабусю. Це Печерський суд», – сміявся екс-міністр Юрій Луценко, розповідаючи журналістам анекдот про стареньку, яка переплутала столичний храм Феміди з Печерською лаврою. Одна з будівель Печерського суду, що на вулиці Гайцана, дійсно знаходиться неподалік від православної святині України. Друге відділення «храму» – на Хрещатику.
Гаррі Поттер з околиць
Молодий суддя Родіон Кірєєв (1980 року народження) ще донедавно змушений був їздити на роботу аж з Виноградаря. Саме там, у оточеній хрущовками старенькій «заводській» багатоповерхівці за адресою Маршала Гречка 11А, виріс «Гаррі Поттер» української судової системи. Мати, Людмила Олексіївна, виховувала сина самотужки. Родіон її не засмучував – вчився на «відмінно».
У виноградарських дворах навдомішого українського суддю не бачили вже давно
Сьогодні двокімнатна квартира родини Кірєєвих пустує. Родіон, кажуть, тут вже не живе. Людмила Олексіївна теж рідко заглядає на околиці міста – сусіди зізнаються, що не бачили її дуже давно. Минулого року заглядала до квартири кілька разів на місяць. Чи Кірєєви досі прописані тут, сусіди не знають.
У 2010 році, згідно із податковою декларацією, пан Кірєєв мав у своєму розпорядженні лише це помешкання. Адреса 56-метрової квартири судді у декларації вказана не була. Однак, скоріше за все, мова йшла саме про житло на Гречка – виставлені на продаж двокімнатні квартири у цьому будинку мають саме таку площу. Члени родини Кірєєва – ймовірно, дружина-економіст – мала квартиру площею 79 «квадратів» та гараж. Також молодий суддя міг похвалитись двома авто: ВАЗ 21213 (“Нива”) та позашляховик Hyundai Tucson, вартість якого перевищувала його зарплатню за три роки роки (у 2010 за плідну працю суддя отримав 53 865 гривень зарплатні – менше 4500 гривень на місяць; водночас вартість «паркетника» у мінімальній комплектації починалась від 170 000 гривень). Комусь з членів родини (прибутками у 2010 вони похвалитись не могли) Кірєєв також купив Hyundai – але не Tucson, а Accent, автівку за 108 000 гривень. На всі три авто молодий суддя міг би заробити років за 10 праці – не витрачаючі при цьому грошей навіть на їжу. Однак менший стаж та витрати на засоби пересування не завадили йому заощадити 55 866 гривень й покласти їх на банківський рахунок.
Родина судді Кірєєва має автопарк на будь-який смак
У квітні 2011 року економному Кірєєву «пощастило» потрапити на роботу до Печерського суду. І вже 24 червня, молодий суддя, який раніше опікувався долею наркоділерів та дрібних крадіїв, розпочав суд над Юлією Тимошенко.
На прибутках Кірєєва це мало досить дивний відбиток. Суддя почав раптово біднішати. З одного боку, Кірєєву підняли зарплату (у 2011 році він заробив вже 68 068 гривень та отримав 7542 гривень матеріальної допомоги), «на ноги» встала його родина (її члени змогли нарешті заробити 25 550 гривень, тобто «здобували» по 2000 гривень на місяць). Майже на три тисячі гривень зміг суддя збільшити свій банківський вклад. При ньому залишились і авто – ВАЗ та дві Hyundai. Водночас суттєво погіршились житлові умови судді. Замість задекларованих у 2010 році двох доволі просторих квартир та гаража суддя, його матір, дружина та неповнолітній син опинились ледь не на вулиці: У 2011 Родіон Володимирович задекларував житло у столиці площею 31 «квадрат» та незрозумілий «куточок» у 15 квадратних метрів. Прибутки від продажу (?) житла, без якого він залишився, ніде не згадуються.
Декларацію Кірєєва за 2012 рік ми, ймовірно, побачимо ще нескоро. Але, за логікою речей, до того часу він вже навчиться нарешті ставити у ній суцільні прочерки.
У 2012 році Кірєєв відзначився лише однією гучною справою: засудив до двох років ув’язнення з відстрочкою Ганну Синькову, що підсмажила яєшню на Вічному вогні.
Онлайн-відкритість пчерського судді
В інший час він продовжує розглядати дрібні злодіяння: крадіжки кабелів, туфель, шуб, косметики, автомагнітол та телефонів. Судить дорожньо-транспортні пригоди, штрафує киян, що “знаходять” маріхуану та повій, що розкаялися; забороняє неповнолітнім хуліганам, що матюкаються та б’ють перехожих, виходити з дому після 22.00.
Втім, хвилюватись за нього не варто – адже саме на таких справах Родіон Володимирович примудрився заробити на свої перші автомобілі. До того ж, він постійно вчиться. “Купую йому величезну кількість юридичної літератури, – зізнавалась нещодавно в інтерв’ю одній газеті матуся Родіона. – Він дуже багато працює над собою, часто засиджується до ночі”.
Це допомогає. Останній вирок непохитного судді – 4 роки зі звільненням від покарання (допомогло “щире каяття“) та випробувальним терміном на три роки за зберігання “ширки” – так зазначено у матеріалах справи – “у великому розмірі”.
Читайте також: Які звання і отримали прокурори, які продукували справи проти лідерів опозиції
Суддя-безхатченко
Досконалості у заповненні декларацій досягла Ганна Медушевська – молода суддя (1982 року народження), на “рахунку” якої не тільки справа екс-міністра МВС Юрія Луценка, але й участь у засудженні екс-заступника міністра оборони Валерія Іващенка.
Ганна Олексіївна, як і пан Кірєєв, почала працювати у Печерському суді минулого року. На той момент вона, начебто, була прописана у багатоповерхівці на київській Борщагівці – Героїв Космоса, 19. Втім, у декларацію судді не потрапило навіть це – ймовірно, не дуже розкішне помешкання. Звіту служниці Феміди за 2010 рік ніде немає, але декларація за 2011 рік (яку держслужбовці, доречі, подають з метою протидії корупції) складається з суцільних прочерків.
У молодої жінки та членів її родини немає ані даху над головою, ані земельних ділянок. Немає у пані Медушевської й машини. Немає рахунків у банках. Добре хоч робота є – із зарплатнею у 65 788 гривень на рік та матеріальною допомогою, яка минулого року сягнула 9902 гривень.
Сьогодні Ганна Медушевська працює тихо. Коли справа не стосується політики, Ганна Володимирівна виявляється підозріло гуманною. Ті, кого жінці все ж таки доводиться засудити, в неї отримують мінімальні покарання. Завжди.
Днями Медушевська винесла вирок у справі громадянина, який знайшов у громадському туалеті чужий паспорт, вклеїв у нього власну фотокартку та отримав кредит. За шахрайство чоловік отримав мінімальне передбачене статею покарання – штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 гривень). Незадовго до цього 51 тисячу гривень – 3000 неоподаткованих мінімумів – Медушевська постановила сплатити особі, засудженій за ч. 2 ст. 205 (Фіктивне підриємництво – дії, якщо вони вчинені повторно або заподіяли велику матеріальну шкоду державі), що зазвичай карається штрафом від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів(51000-85000 грн) Ще раніше Ганна Володимирівна виносила вирок у класичній справі за ч. 1 ст. 309 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту), що карається “штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк”. Хлопець, який начебто випадково зібрав врожай на випадково знайденому ним полі коноплі, привіз пакет з наркотиками у Київ. За таку необережність йому довелося сплатити 850 гривень штрафу.
Не кричи “Вовк!”
Сергій Вовк (засудив Юрія Луценка до 4 років в’язниці, Валерія Іващенка – до 5 років, входив до колегії судів у процесі міністра юстиції Євгена Корнійчука, вів згодом передані іншим суддям справи Анатолія Макаренка та Ігоря Діденка) у Печерському суді давно – з квітня 2006 року. Тому не дивно, що у 2010 році суддя, незважаючи на не таку вже й велику зарплатню (у 2010 він отримав 77 290 гривень, 6114 з яких складала матеріальна допомога – близько 6500 гривень на щомісячні витрати) вже встиг заробити на квартиру площею 205 квадратних метрів, земельну ділянку площею 1800 квадратних метрів, вантажний Ford. А також автомобілі Toyota та Honda для родини – зокрема, молодої дружини 40-річного судді, Ксенії Михайлівни.
Навесні 2011 року на суддю “звалився” заарештований екс-міністр МВС. За час ведення справи, від якої Юрій Луценко неодноразово просив Вовка відвести, добробут останнього значно покращився.
Це відбилося не стільки на грошових прибутках – лише 95 845 гривень зарплати плюс 6726 гривень матеріальної допомоги, скільки на нерухомості “маркіза Карабаса”. 2011 рік приніс чесному (принаймні, відвертішому за колег під час заповення декларацій) судді 960 нових квадратних метрів “золотої” землі біля Чорного моря в смт Кароліно-Бугаз (Одеська область), 760 “квадратів” біля того ж моря у смт Затока (теж Одещина), дві раніше відсутні квартири в Одесі (24,3 та 177 “квадратів). Також він вказав у останній декларації крихітні приміщення, що належать членам його родини у столиці – 13,4 та 9,5 квадратних метрів. Єдиний мінус – суддя залишився без вантажівки. Тепер авто, позашляховики Ssang Yong Rexton (близько 200 000 гривень) та Toyotа, мають тільки його близькі.
Авто у стилі Вовк
Грошей на рахунку Вовк немає. В іншому – життя склалося.
Останнім часом він розглядає здебільшого цивільні справи – це стягнення боргів, поділ майна колишнього подружжя, визнання громадян недієздатними, визнання права власності на майно тощо.
Щоправда, нещодавно Сергій Вовк знов привернув до себе увагу. Адже сьогодні саме він веде процес Ніни Москаленко – вчительки української, в якої відбирають будинок на Печерських пагорбах. "Рішення про позбавлення Москаленко права власності на землю та житло і виселення з житла постановив суддя Сергій Вовк, який судив Юрія Луценка. Наштовхує на певні думки, чи не так?", – підкреслюють очевидне "свободівці", що взяли на себе роль захисників літньої жінки.
Десь на цьому узбережжі є діляночка судді Вовка
Чим завершиться процес, наступне засідання якого відбудеться 20 грудня – покаже час. Чому він закінчився саме так, можливо, пояснить наступна податкова декларація несором’язливого судді.
Суддя Вовк – антигерой українського інтернету