Суд відмовився закрити справу про бездіяльність уряду щодо скасування газової угоди Тимошенко

16 Травня 2013, 13:11

Заперечуючи проти позовних вимог, Кабмін подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду в зв'язку з пропущенням позивачами строку позовної давності звернення до суду з позовними вимогами.

Клопотання мотивоване було тим, що позивач дізнався про те, що президент Віктор Янукович, як голова РНБО, повідомив, що виконання газових контрактів 2009 року становить загрозу нацбезпеці ще у 2012 році, а власне контракти укладені у 2009 році, тому 6 – місячний термін звернення до суду вичерпаний.

Натомість, позивачі заперечили проти задоволення клопотання з тих підстав, що після того як президент та секретар РНБО Раїса Богатирьова оголосили про пов'язану з виконанням контрактів загрозу національній безпеці, Янукович та прем'єр Микола Азаров неодноразово заявляли про те, що звернуться до арбітражу у Столькгольм і таким чином буде вчинена спроба усунути загрозу національній безпеці.

У січні 2013 року позивачам стало відомо про те, що ВАТ "Газпром" виставив до "Нафтогазу України" вимогу щодо виплати 7 мільярдів доларів.

З огляду на положення контракту у сторін було 30 днів на врегулювання спору, по проходженні яких держава в особі повноважного органу була зобов'язана вжити заходів до ініціювання розгляду спору в арбітражному суді Столькгольму.

Саме з даною бездіяльністю позивачі пов'язують початок перебігу строку позовної давності у спорі, "так як держава фактично відмовилася від усунення загроз національній безпеці в ситуації, коли зобов'язана її ліквідувати".

В підсумку, суд прийняв доводи юристів та відхилив клопотання представника Кабміну про залишення позову без розгляду.

Слухання у справі продовжено, відповідачів зобов'язано надати заперечення по суті наявного стану загрози національній безпеці, який виник внаслідок виконання контрактів на поставку газу.

Як повідомлялось, у березні директор юридичної компанії Lions Litigate Станіслав Батрин звернувся з позовом до Кабміну та Фонду держмайна щодо визнання недійсними контрактів на поставку газу від 19 січня 2009 року між ВАТ "Газпром" та НАК "Нафтогаз України".

Основна позовна вимога полягає в тому, щоб зобов'язати Кабмін скликати позачергові загальні збори акціонерів НАК "Нафтогаз України" та включити в порядок денний позачергових загальних зборів питання про розірвання (або визнання недійсними) контрактів від  2009 року на поставку газу та про обсяги і умови транзиту природного газу через територію України на період з 2009 року по 2019 рік.

4 квітня Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження у справі за позовом Батрина.