Постійна палата Третейського суду в Гаазі постановила, що в Китаю немає законних підстав заявляти про історичні права на так звану "лінію дев'яти пунктирів", якою КНР позначає підконтрольну їй акваторію в Південно-Китайському морі.
Таким чином, вона відкинула домагання Китаю на великі райони в акваторії Південно-Китайського моря, на які також претендують навколишні країни Південно-Східної Азії.
У вердикті суду зазначається, що Китай порушує суверенні права Філіппін, проводячи пошуки природних ресурсів на шельфі. У документі також говориться, що будівництво насипних островів в цих районах завдає шкоди навколишньому середовищу.
Філіппіни привітали рішення суду.
Міністерство оборони КНР раніше у вівторок заявило, що вердикт суду в Гаазі не вплине на китайський суверенітет над цими територіями.
Маніла звернулася в гаазький суд в 2013 році і зажадала розглянути питання про те, чи справді в Китаю є права на низку островів і шельф Південно-Китайського моря.
Раніше Пекін неодноразово закликав припинити цей процес. Китай також заявляв про готовність запропонувати Філіппінам переговори про територіальну суперечку в Південно-Китайському морі за умови, що Маніла проігнорує рішення суду в Гаазі з цієї проблеми.
- Читайте також: Китай вирішив вперше направити до Тихого океану атомні підводні човни з ядерними ракетами
Китай і члени АСЕАН – Філіппіни, Малайзія, Бруней, В'єтнам – ведуть територіальну суперечку навколо архіпелагу Спратлі (китайська назва – Наньша) в Південно-Китайському морі. США, заявляючи про невтручання в суперечки, проте, як зазначають експерти, пов'язані союзницькими відносинами з деякими регіональними державами і підтримують їхню позицію, зокрема, позов Філіппін.
Щороку через Південно-Китайське море транспортують вантажів на $5 трлн, крім того, передбачається, що тут знаходяться великі запаси нафти і газу.