Саме під такою назвою вже у вересні 1919 року білогвардійською пропагандою було створено окремий фільм, який розповідав про діяльність у Києві більшовицьких ЧК – «Чрезвичайних комісій», які займались арештами та стратами «ворогів революції». До цієї категорії належали: заможні мешканці міста, дворяни, офіцери, українські націоналісти, та інші потенційні вороги «пролетаріату».
Зйомки відбувались у трьох локаціях. Передусім, у будівлі Всеукраїнської ЧК на вулиці Єкатерининській, 16 (нині – Липська, 16, і тут знаходиться Український інститут національної пам’яті). А також у губернській ЧК в особняках, що розташовувались поруч: на Інститутській, 40 (колишній генерал-губернаторський палац) та Садовій, 5 (будинок цукрозаводчика Бродського). Цих будівель уже не існує, а на їхньому місці у другій половині 1930-х років були зведені нові житлові будинки. Про місце, де знаходився будинок генерал-губернатора, та його використання чекістами у 1920 – першій половині 1930-х років я вже оповідав в одній із попередніх статей.
У 1919 році за адресою Єкатерининська, 16, перебувало лише керівництво Всеукраїнської ЧК, і розстріли там не відбувались. Відтак, на хроніці ми бачимо лише зовнішній вигляд цієї пафосної як на той час кам’яниці, яка дійшла до наших днів у практично недоторканому стані. Цікаво, що перед будівлею ми бачимо статиста з минулих кадрів кінохроніки, що звались «Первая группа офицеров».
У генерал-губернаторському палаці також не було виявлено тіл закатованих, але там зняли на кіноплівку внутрішній двір з характерною ротондою (бесідкою) та якоюсь стіною, де буцімто страчували розстріляних.
А ось на Садовій, 5, було виявлено трупи, причому – багато. Всього внаслідок розкопів там було ексгумовано 127 тіл.
Слід обмовитись, що історія діяльності ЧК у Києві навесні – влітку 1919 року досі достеменно не досліджена. Згідно повідомлень у радянській пресі, перші масові страти у Києві відбулись у травні 1919 року. 24 травня київські газети опублікували повідомлення, що ЧК стратило 44 дуже відомих діячів, які всі належали до так званої монархічної організації російських націоналістів – чорносотенної організації, виразно ворожої більшовикам.
У листопаді 1919 року у пресі промайнула коротка інформація, буцімто за чиїмись підрахунками всього від лютого й до того часу було страчено 757 людей. Але деякі київські газети одразу спростували цю інформацію. Отже, питання про загальну кількість страт, здійснених ЧК у Києві, залишається відкритим, але, з наявних даних можна стверджувати, шо вони були у межах – від 127 до 757 людей. На користь відносно невеликої цифри страчених свідчить багато джерел: по-перше, архівно-слідчі справи київської ЧК 1919 року, які у досить непоганому стані збереглись у Галузевому державному архіві СБУ, по-друге – чисельні публікації у київській пресі пострадянського часу як про хід ексгумації та розслідування, так і про розшук зниклих безвісти, що були заарештовані радянською владою.
Свого часу автору вдалося познайомитись із деякими слідчими справами київської ЧК 1919 року. Всі вони – маленькі за обсягом, і кидається в очі класовий характер вироків.
Крім того, київська ЧК виносила вироки дуже швидко, причому за суто формальними ознаками. Наприклад, 25 червня 1919 року вони заарештували 26-літнього киянина Івана Плейєра, який, як колишній офіцер, служив в Армії УНР, фактично дезертував із неї, й цілком офіційно повернувся до Києва з наміром вступити до Червоної армії. Вочевидь, ЧК мала б його відпустити, бо ж у Червоній армії служило багато колишніх офіцерів, і вони там були потрібні. Але чекісти вирішили по-іншому: як «штабс-ротмістр», Плейєр був засуджений 30 червня до страти «в 24 часа».
Наприкінці липня чекісти заарештували всіх чоловіків родини Катериничів, які мешкали у Києві – рідних братів Василя (1864 року народження), Петра (1868 року народження), Миколая (1873 року народження) Васильовичів, а також купця Григорія Чайкіна (1850 року народження), також якось пов’язаного з ними. 2 серпня усі Катериничі були засуджені «як дворянє» по 1-й категорії, тобто – до розстрілу. Й лише Григорія Чайкіна, вочевидь, через вік, відпустили на волю.
Страчували ув’язнених або на подвір’ї Садової 5, або, як стверджували очевидці – у саду генерал-губернаторського палацу. Коли була можливість, відвозили для поховання на Лук’янівське кладовище, а якщо не було часу – закопували просто у саду садиби по Садовій, 5.
31 серпня та у вересні 1919 року до Садової, 5, був вільний вхід, і всі бажаючі могли туди прийти, аби на власні очі подивитись на приміщення, які займались чекістами, а також ексгумовані трупи. У подальшому з’явились десятки спогадів про відвідування садиби Бродського, але чи не найбільш достовірні із них залишила дружина генерала російської імператорської армії, який з 1918 року служив в Армії УНР, Миколи Коваль-Медзвецького:
«Посеред публики промайнула чутка, що в біжучу хвилю відбувається нарада між представниками добровольців-денікінців і українців і що в годині 17 до ратуші підійдуть і ті і другі війська та що відбудеться всенароднє єднання та братання. Чекаючи на цю урочисту хвилину, мавши трохи години вільного часу, ми пішли до колишньої генерал-губернаторської палати, де містилася за большевиків губерніяльна чрезвичайка та куди йдуть зараз тисячі людей. На місці розстрілів, на цій Голготі тисяч мучеників відправлено першу панахиду. На очах у всіх стоять сльози, чутні гістеричні ридання жінок; безгучно ридає, увесь трясучися, закривши лише руками величезного зросту мущина, що, видимо, стратив тут навіки свого дорогого… Всі оповідання про страхіття черезвичайки блідніють перед тим, що довелось мені побачити в садибі дому №5 по Садовій вулиці! Двері дому відчинено навстіж, у кімнатах цілковитий хаос – меблі в непорядку, перекинені стільці, сила подертого паперу, розбиті вікна – видко, як спішно відходили кати та намагалися знищити сліди своїх злочинів, а головне – скрити свої ганебні імена. Вже наближаючись до дверей, публика знимає шапки, хреститься і мовчки побожно вступає на це місце московського гвалту й страждань. Ступивши по двору кроків із пять, мимоволі метнулись ми набік і затикаємо носи від нестерпного трупного смороду.
Праворуч наново побудований дощатий паркан, а за ним розкопана яма, з якої видно кілька голих трупів. Я сама бачила чотири скорчені трупи зі звязаними спереду руками – так вони й захололи, як упали підчас розстрілу – пальці рук розчепірені і зігнуті так, як ніби жертва, розстріляна в лице, інстинктивно хотіла себе захистити. Люди з плачем руками, за допомогою палиць, парасолів і лопат розкопують цю страшну яму. Знайдено в ній 70 трупів; більшість розстріляно в голову так, що не можна пізнати лиць, багатьох звязано по руках і по ногах, є між ними обварені окропом і з слідами інших мук, побиті кольбами і всі – голі. Розстріляних спершу змушували роздягатися, а потім допитували й били відповідно до того спротиву, який ставила жертва.
Коли відійшли від ями й заглянули крізь вікно до підвалу, то з жахом відскочили: помешкання, як дровами забито було свіжими трупами. По чутках, в ніч відступу большевики хотіли вивезти 500 душ закладників та понеже це не вдалося, то розстріляти всіх 500, при чому в розстрілах тих особисто приймали участь Петерс і Ворошилов; головні начальники всіх совітських черезвичайок.
Звідси ми, всим натовпом, пройшли до самого місця розстрілів – до гаражу на 2-3 самоходи, з бетоновою підлогою та з ринвою, по якій спливала кров. На підлозі величезні калюжі застиглої крови і великі шматки людського мозку, на стінах – кров і мозок. Біля зламаних дверей гаражу стоїть кілька дошок на підставці з поперечкою на височині людської голови – також забризкані кровю. До дошок привязували жертву і так розстрілювали. Стіни гаражу при вході і двері списано прізвищами. Серед них зауважили ми й прізвище розстріляного нашого знайомого. Написано його рукою: 21 серпня і прізвище, а поруч поставлено хрестик! Не було сил далі залишатися в цьому жахливому місці московського садизму й людських страждань і ми, пригноблені, мовчки вийшли на свіже повітря».
Усе, що побачила на власні очі Олена Коваль-Медзвецька, було відображено на кадрах кінохроніки, що була передана з німецького федерального архіву.
Продовження буде