Столичні виші не доплатили студентам 1,5 млн грн стипендій

26 Квітня 2011, 13:45

Перш за все,порушення стосуються тих студентів, яких належать до категорії соціально вразливих: це діти-сироти, інваліди, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС, із малозабезпечених сімей, яких держава під час навчання зобов'язана підтримувати матеріально, виділяючи відповідні кошти з державного бюджету.

Зокрема, за останні два роки ВНЗ допускалися численні порушення соціальних прав студентів — стипендії виплачувалися у меншому розмірі, аніж передбачено законодавством, не проводилася їх індексація, студенти, які тимчасово через хворобу припинили навчання, не отримували щомісячну допомогу тощо.

Так, наприклад, у Національному транспортному університеті, призначаючи стипендії дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, проігнорували той факт, що ті відмінно навчаються, і до соціальної стипендії додали надбавку тільки у 60 грн, замість належної академічної стипендії у розмірі 590 грн. Таким чином, соціально незахищені студенти-відмінники, які рахують кожну копійку і економлять буквально на всьому, недоотримали 109 тис. грн.

Такі факти не поодинокі. Аудитори зафіксували чимало випадків, коли в університетах, у порушення вимог ст.54 закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», студентам з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування нараховувалася стипендія у розмірі 1060 грн замість належних 1160 грн. забираючи, таким чином, у них по 100 грн щомісяця.

Як правило, керівники навчальних закладів пояснюють це прагненням заощадити державні кошти. Очевидно, з таких міркувань у Національному авіаційному університеті студентам, що є дітьми-інвалідами та інвалідами І-ІІІ груп, не нараховували і не виплачували додатково до академічної соціальну стипендію, яка складає 9% від мінімальної ординарної (звичайної) стипендії.

Перевіркою також встановлено, що навчальні заклади порушують вимоги постанови Кабінету міністрів України (№ 226 від 05.04.94 р.) «Про покращення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено щорічну грошову допомогу на придбання навчальної літератури та поповнення гардеробу. Такі виплати студентам даної категорії, не проводилися, зокрема, у Київському національному університеті технологій та дизайну і в Київському медичному коледжі.

У Національному авіаційному університеті не подбали про індексацію стипендій дітям-сиротам, з цієї причини студентам цієї категорії не виплачено понад 300 тис. грн, — таким чином було порушено майнові права майже 200 студентів.

У Національному університеті «Києво-Могилянська академія», а також у транспортному і лінгвістичному національних університетах виявлено факти, коли студентам, які тимчасово припинили навчання через хворобу, не виплачувалася матеріальна допомога, яку передбачено законодавством.

За результатами перевірки органами прокуратури столиці було внесено 15 приписів та подань, у тому числі і з вимогою щодо відшкодування коштів на загальну суму близько 1,5 млн грн. Також було порушено кримінальну справу стосовно директора Київського професійного ліцею сфери послуг, який у 2010 році видав наказ, що позбавив 176 учнів стипендії.

Нагадаємо, Всеукраїнська студентська рада при Міністерстві освіти і науки, молоді і спорту погодилася з пропозицією Міносвіти виплачувати стипендію лише студентам-пільговикам, а також у вигляді академічного заохочення на ХХII колегії ради 26 лютого.

Окрім цього, студенти скаржилися на невиплату стипендій. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту обіцяло повністю розрахуватися з ними до кінця першого кварталу 2011 року