Справи Майдану. ГПУ повідомила про підозру трьом екс-посадовцям МВС, двоє з них зараз працюють у Нацполіції

29 Вересня 2017, 12:47

Слідчі Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ повідомили про підозру в злочинах проти активістів Євромайдану трьом колишнім високопосадовцям МВС України, двоє з яких зараз посідають керівні посади в Національній поліції України. Про це написав у Facebook народний депутат Ігор Луценко, таку ж інформацію передає агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на начальника департаменту Сергія Горбатюка.

Як зазначається, підозри оголошено через перешкоджання мітингам активістів Євромайдану, організоване екс-президентом Віктором Януковичем та іншими високопосадовцями. У тому числі це перешкоджання виражалося в розробці проектів Кабінету міністрів, які надавали правоохоронцям дозвіл на застосування гранат російського виробництва проти активістів у лютому 2014 року. Також підозра стосується координації силовиків під час збройного розгону мітингувальників 18-19 лютого 2014 року.

Крім того, одному з них повідомили про підозру за фактом хабарів правоохоронцям для заохочення до розгону мітингувальників на Євромайдані. На даний час вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.

Як пише видання "Тексти", двоє з підозрюваних досі займають керівні посади у Національній поліції, а третій – колишній міліцейський високопосадовець, зараз – керівник групи з охоронної діяльності Департаменту безпеки НАК "Нафтогаз України".

За даними видання, підозрюваними є:

Ігор Бабич, голова Департаменту превентивної діяльності Нацполіції; Під час Майдану – головний інспектор відділу організації служби управління організації служби роботи конвойних підрозділів спеціальних установ і судової міліції Департаменту громадської безпеки МВС.

Анатолій Серединський, заступник голови Департаменту превентивної діяльності Нацполіції; Під час Майдану – начальник відділу організації служби управління організації служби роботи конвойних підрозділів спеціальних установ і судової міліції Департаменту громадської безпеки МВС.

Сергій Поготов, керівник групи з охоронної діяльності Департаменту безпеки НАК "Нафтогаз України"; Під час Майдану – перший заступник керівника Департаменту Громадської безпеки МВС. За даними ЗМІ, у 2015 році керував службою безпеки "Київпарктранссервіс".

За інформацією адвоката Небесної сотні Євгенії Закревської, запобіжний захід буде обиратися у п'ятницю, 29 вересня, о 15:00 у Печерському райсуді Києва на Хрестовому провулку, суддя Віталій Писанець.

Згодом у ГПУ додали, що підозра оголошена за такими статтями Кримінального кодексу:

– ст. 340 (незаконне перешкоджання мітингам);

– ч. 3 ст. 365 (в редакції Закону від 07.04.2011) (перевищення влади, що призвело до тяжких наслідків);

– ч. 5 ст. 27 (співучасництво);

– ч. 2 ст. 121 (в редакції Закону від 05.11.2009) (умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть);

– п.п. 1,5,12 ч. 2 ст. 115 (в редакції Закону від 05.11.2009) (умисне вбивство).

Слідчі провели обшуки, вдома в одного з підозрюваних вилучили значну кількість цінностей (медалі), ноутбуки, чорнові записи, бойові припаси та інше майно.

Нагадаємо, 15 вересня суд відмовив прокуратурі у відстороненні підозрюваного у справах Майдану генерала Володимира Гриняка від посади керівника Департаменту громадської безпеки Нацгвардії. Його підозрюють в організації штурму Майдану 18 лютого, зокрема, за даними джерел, відомо про те, що він передавав накази від екс-глави МВС Віталія Захарченка та його заступника Віктора Ратушняка відповідним підрозділам та їх командирам, а також керівникам нижчого рівня, зокрема начальнику міліції громадської безпеки ГУ МВС у Києві Петрові Федчуку.

Окрім того, Гриняка підозрюють в позабюджетних винагородах силовиків на Майдані, в утриманні так званої «чорної каси», через яку, за даними джерел у слідстві, пройшло близько 30 млн грн протягом грудня 2013- лютого 2014. Під час Майдану Гриняк був заступником голови Департаменту громадської безпеки, який курував дії «Беркуту» та інших спецпідрозділів міліції.

6 грудня суд відмовив прокурорам у взятті під варту Гриняка, і віддав його на поруки депутатам Андрію Левусу та Бондару з Народного Фронту.

Зазначимо також, що в березні 2014 року Гриняка призначили керувати Департаментом громадської безпеки, в якому під час Майдану він був заступником керівника. Згодом він отримав підвищення в спеціальному званні – став генерал-майором міліції.

У 2016 році Гриняк перейшов керувати аналогічним Департаментом у Національну Гвардію. Міліцейське спецзвання генерал-майора перетворили на військове указом Президента (за поданням керівництва Нацгвардії) «в порядку переатестації».

Як повідомляли в Генпрокуратурі раніше, у злочинах проти Майдану підозрюються близько 150 міліціонерів.