Справа “врадіївських гвалтівників”: четверо заарештованих, один відсторонений від посади та двоє звільнених

Суспільство
6 Липня 2013, 21:20

26 червня. Злочин

Резонансна подія у Врадіївці сталася близько півночі 26 червня. 29-річну місцеву мешканку Ірину Крашкову жорстоко побили та зґвалтували троє чоловіків. За її словами, вона поверталася додому з дискотеки. По дорозі біля неї зупинився автомобіль і один з присутніх в ньому чоловіків запропонував її підвезти. Дівчина відмовилася, і тоді її втягнули в автомобіль силою. У салоні сиділи міліціонери – Дмитро Поліщук (племінник прокурора Заводського району Миколаєва Сергія Поліщука) та Євген Дрижак (похресник начальника Миколаївського облуправління міліції Валентина Парсенюка). За кермом був місцевий таксист Сергій Рябіненко. Вони вивезла дівчину до лісосмуги біля села Сирове, де її побили, зґвалтували, і залишили. 

У неї діагностували відкриті переломи черепа в декількох місцях, різані рани голови, обличчя, множинні удари і гематоми. Жінці вже зроблено дві хірургічні операції, стан її оцінюють як важкий.

28 червня. Перші арешти

28 червня за підозрою у скоєнні злочину затримали двох осіб (Поліщука та Рябіненка). Порушено кримінальне провадження за ч.1 ст.121, ч.3 ст.152, ч.4 ст.187 Кримінального кодексу (спричинення тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтування, розбійний напад). Втім, жінка вказувала на ще одного працівника міліції – Дрижака, причетного до скоєння цього злочину. Правоохоронці зазначали, що всю ніч він перебував на чергуванні у райвідділі міліції. Це нібито підтверджується записами відеореєстратора в райвідділі, котрі зафіксували, що міліціонер в ту ніч нікуди не відлучався.

1 липня для досудового слідства справу передали з районної прокуратури у слідчий відділ обласної.

 

Євген Дрижак та Сергій Поліщук

1 липня. Бунт. Штурм райвідділа

Суспільного резонансу додали цій справі мешканці Врадіївки, котрі в ніч на 1 липня оточили районний суд, що саме тоді ухвалив рішення про арешт Поліщука і Рябіненка на 60 діб. Мешканці вимагали притягнути до відповідальності Дрижака.

Мітинг з такою ж вимогою продовжився у Врадіївці і ввечері того дня. За словами його учасників, у дверях райвідділку вони побачили Дрижака. Після цього у вікна відділку полетіло каміння, яйця та інші предмети. Люди захопили кілька приміщень будівлі. У відповідь міліціонери застосували балончики зі сльозогінним газом та застосували табельну зброю. Постраждало двоє осіб. 

Читайте також: За межею терпіння. Врадіївський бунт може повторитись в інших регіонах

За фактом нападу на райвідділ міліції відкрили кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (хуліганство, скоєне групою осіб) та за ч. 1 ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу. Для охорони правопорядку у Врадівку відправили додаткові групи правоохоронців.

2 липня. Звільнення з посад обласних силовиків і арешт Дрижака

2 липня начальник УМВС України в Миколаївській області Валентин Парсенюк та керівник Врадієвського райвідділу міліції Віталій Синицький були відсторонені від посад. Як пояснили в МВС, таке рішення було прийняте через надання неповної інформації про злочин. Згодом Синицького звільнили.

Того ж дня генпрокурор Віктор Пшонка звільнив прокурора Врадіївського району Сергія Мочалка.

Мешканці Врадіївки 2 липня продовжували мітингувати під вікнами райвідділу міліції.

А вже в другій половині дня прокуратура затримала капітана Врадіївського районного відділу міліції Євгена Дрижака та перевела його зі статусу свідка в статус підозрюваного. 3 липня Центральний районний суд Миколаєва заарештував його до 15 серпня.

Пізніше прокуратура пояснила, що у Дрижака в ніч скоєння злочину була можливість покинути приміщення райвідділу, де він перебував на чергуванні. За словами старшого прокурора відділу здійснення процесуального керівництва прокуратури Миколаївської області Анатолія Тітуся, тривалий час камера у фойє райвідділу фіксувала лише темряву.

3 липня. Затримання журналістів і керівництва Врадіївського РВВС

3 липня у Врадіївці затримали журналістів каналу TBi, знімальну групу каналу "1+1" та фотокореспондента LB.ua за скаргою про вторгнення до оселі колишнього керівника Врадіївського райвідділку міліції Віталія Синицького. За цим фактом було порушено кримінальне провадження. Пізніше міліція закрила його за відсутністю складу злочину.

Того ж дня стало відомо про затримання заступника начальника Врадіївського райвідділу міліції – начальника кримінальної міліції Михайла Кудринського. «Він підозрюється у незабезпеченні повного та об’єктивного розкриття злочину. Більше того, перебуваючи у дружніх стосунках з підозрюваними, намагався приховати злочин і з цією метою незаконно вимагав від підлеглих, щоб вони дали неправдиві свідчення», – повідомили у прокуратурі. Кримінальне провадження відкрито за ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу (перевищення влади або службових повноважень).

Як згодом повідомили місцеві ЗМІ з посиланням на джерела в прокуратурі області, "він особисто, застосовуючи заходи фізичного впливу, змушував одного з підозрюваний – таксиста Сергія Рябіненка переписати свідчення та не вказувати про участь у злочині Євгена Дрижака". 5 липня суд заарештував його до 31 серпня.

4 липня. Акції солідарності в інших містах

Мітинг у Врадіївці відбувся ще 4 липня. Учасники вимагали звільнення всіх працівників райуправління міліції, а також прозорого і справедливого розгляду цього злочину, а також тих, які були скоєні в районі раніше. Як повідомляли місцеві ЗМІ, захід не був чисельний і тривав недовго, оскільки місцевих мешканців обурило те, що мітинг став політичним. 

Водночас акції на підтримку мешканців Врадіївки відбулися, зокрема, в Івано-Франківську, Запоріжжі, Харкові, Донецьку.

За словами генпрокурора Віктора Пшонки, стосовно мешканців Врадіївки, які вийшли на протест через побиття та зґвалтування жінки, репресій не буде. Водночас він повідомив, що міліція продовжує  досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому за фактом нападу на Врадіївський райвідділ.

Справу про побиття та зґвалтування жінки у Врадіївці, за словами прокурора області Андрія Курися, направлять до місцевого суду. Крім цього, він повідомив, що у справі про вбивство у Врадіївці в 2011 році п'ятнадцятирічної Аліни Поркул буде проведене повторне розслідування. Цю справу було об'єднано з розслідуванням про зґвалтування Крашкової.

Реакція центральної влади

На події у Врадіївці відреагувало як представники влади, політики, так і громадські та правозахисні організації.

Зокрема, заява президента Віктора Януковича з цього приводу прозвучала 4 липня. Він вимагав прийняти кадрові рішення за наслідками подій у Миколаївській області і показово покарати винних у «врадіївському злочині». Для того, щоб подібне не повторювалося, президент запропонував три кроки. Перший – розслідувати правопорушення, вчинені правоохоронцями по всій країні. По-друге, МВС, Генпрокуратура та СБУ мають ухвалити принципові рішення щодо очищення своїх лав від осіб, недостойних звання правоохоронців. Він запропонував провести у регіонах відомчі наради та прискіпливо розібратись з усіма правопорушеннями, а також визначитись з заходами профілактики. Президент вважає, що обов’язково потрібно провести засідання кваліфікаційних комісій. Третім кроком, за його словами, має стати спрощення системи доступу громадян до механізмів захисту своїх прав.

Прем'єр-міністр Микола Азаров відреагував на події, відповідаючи на питання користувачів мережі Facebook. Він зазначив, що злочин свідчить про необхідність проведення серйозної реформи системи правоохоронних органів. Азаров також пообіцяв, що жінці буде надана вся необхідна допомога, зокрема медична. 

У свою чергу, опозиція вимагала відправити міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, голову Миколаївської обласної державної адміністрації Миколи Круглова у відставку, а також заслухати у Раді звіт генерального прокурора Віктора Пшонки. 

Захарченко вважає недоцільною свою відставку. Крім цього, він вважає неефективною переатестацію працівників міліції. На його думку, треба покращувати матеріальний стан міліціонерів і запроваджувати сучасні технології контролю громадського порядку, щоб уникнути подібних випадків.

Реакція правозахисників

Amnesty International в Україні у своїй заяві з приводу подій у Врадіївці вимагала негайно створити незалежну установу з розслідування звинувачень проти співробітників правоохоронних органів. "Уряд взяв на себе зобов'язання створити нове Державне бюро розслідувань для розслідування скарг на протиправні дії правоохоронних органів, але якщо це зобов'язання не стане реальністю найближчим часом, ми станемо свідками більшої кількості випадків, подібних до справи Ірини Крашкової", – йшлося в заяві.

Штурм у Врадіївці прокоментував співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров. За словами правозахисника, учасники нападу на райвідділ міліції діяли в стані афекту, а тому вони – непідсудні.