Глава короткострокової місії ОБСЄ зі спостереження за російськими виборами Петрос Ефтіміу підбив попередні підсумки парламентських виборів у Росії. За його словами, голосування було організовано добре, але з підрахунком голосів, як дипломатично висловився Ефтіміу, виникли проблеми.
Спостерігачі говорять про часті процесуальні порушення і очевидні маніпуляції. Зокрема, зафіксовано вкидання бюлетенів на 17 дільницях, на яких працювали європейські експерти. Проте до технічної організації виборів у спостерігачів претензій немає.
«Вибори були добре підготовлені і проведені з технічного боку. Водночас вони проходили на тлі злиття правлячої партії і держави. Хоча у виборах брали участь 7 партій, відмова в реєстрації низці партій перед виборами, звузила можливості політичного суперництва. У передвиборчій боротьбі відчувалося перевага, що віддавалася офіційними структурами партії влади. На хід голосування вплинув і недолік незалежності виборчих комісій та втручання держави на різних рівнях. Все це не сприяло чесній конкуренції на виборах», – заявив Ефтіміу.
Експерти відзначили, що деякі покращення передвиборчого законодавства забезпечило єдині стартові умови у вигляді телевізійних дебатів для всіх партій, які брали участь у виборах. Але відмова в реєстрації деяким партіям суттєво обмежила політичну боротьбу. Водночас, на думку експертів, правлячій партії надавалися переваги: виборчим комісіям не вистачало незалежності, більшість ЗМІ були необ'єктивні, а влада надмірно втручалося в процес на різних рівнях.
Вибори в Росії показали, що можливість проголосувати важлива для росіян. Своїми голосами люди значно змінили розстановку сил у Думі та відкрили нові можливості для своїх політиків. Вибори також засвідчили, що держава в стані добре організувати голосування. Чого як і раніше не вистачає, як я бачу, так це чесного судді, який міг би гарантувати чесну гру для всіх її учасників, – заявив глава делегації ПАРЄ Тіні Кокс.
Остаточний звіт експертів про спостереження за виборами в Росії з'явиться в середині січня. Про це заявила глава місії спостерігачів Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Хайді Тальявіні.
Особисто мені ці вибори здалися грою лише деяких учасників, яким було дозволено змагатися. А поле було зміщено в бік одного з гравців. Однак, незважаючи на обмежені можливості для чесної конкуренції, люди в Росії змогли прийти на вибори і зробити так, щоб їх голос був почутий. Це дуже важливо. Це основа, на якій демократія в Росії може розвиватися в майбутньому, – вважає Тальявіні.
Нагадаємо, після підрахунку приблизно 96% протоколів у Держдуму Російської Федерації проходять чотири політичні партії: «Єдина Росія» (49,54% голосів) , Комуністична партія (19,16%), «Справедлива Росія» (13,22%) і Ліберально-демократична партія Росії (11,66%). При цьому «єдинороси» втрачають конституційну більшість.
КПРФ заявила про масові фальсифікації і готує позови в суд.
Вибори до російської Держдуми, що пройшли 4 грудня, розкритикували спостерігачі від ОБСЄ та ПАРЄ. За їхніми даними, вибори супроводжувалися численними порушеннями.