Спортивний огляд: шахова драма, чемпіони-футболісти і небезпека втрати Джими

Суспільство
24 Квітня 2019, 13:23

Шахова драма

 

У понеділок Україна могла отримати шосту в історії чемпіонку Європи з шахів. Чемпіонку несподівану, можна сказати, сенсаційну. На континентальну першість у турецьку Анталію наша команда поїхала без двох лідерок — сестер Анни і Марії Музичук. Втім, титулованих львів’янок підстрахувала досвідчена Інна Гапоненко з Херсона. Вона є в лідерській когорті зі стартових турів, а після восьмого ігрового дня, обігравши росіянку Аліну Кашлінскую, очолила таблицю одноосібно. Першу позицію Гапоненко зберігала до заключного туру.

 

Щоб стати чемпіонкою Європи, Інні було достатньо звести до нічиєї партію з екс-чемпіонкою світу Антуанетою Стефановою з Болгарії. Та й суперниця начебто теж особливих амбіцій не мала: Стефанова ґарантувала собі місце у вісімці, яка дає право виступати в Кубку світу, а на медалі вже не претендувала. Однак трапилася несподіванка. Сумна для українки. Після повільного дебюту, коли окремі партії за сусідніми столами вже завершилися, Стефанова захопила перевагу і здобула перемогу, яка принесла їй п’яте місце, а українку замість чемпіонства викинула за межі трійки призерів. На четверту позицію.

 

Читайте також: Спортивний огляд: Бойовий гопак, жорстокий Ломаченко та ілюзія боротьби з корупцією

 

Для Гапоненко ця поразка — справжня драма. Інні — 42, вона вигравала золото, срібло і три бронзи шахових Олімпіад у складі збірної України, але досі не мала особистих нагород чемпіонатів світу чи Європи. Крім того,  як для матері трьох дітей, для Гапоненко суттєву ролі відігравала матеріальна винагорода. Як чемпіонка вона могла отримати 11 тисяч євро, а за четверте місце обмежиться п’ятьма.

 

Легіонери-чемпіони

 

Тим часом, чемпіонами різних країн може стати ціла когорта українських футболістів. При цьому важливо, що тренери не просто залатують українцями проблемні місця, як то часто бувало раніше. Наші футболісти є лідерами чемпіонських колективів. Найпомітніший приклад — Олександр Зінченко, котрий розпочинав сезон-2018/2019 у статусі глибокого резервіста англійського “Манчестер Сіті”, а свій шанс отримав лише у січні, коли один за одним випало двоє основних на той момент лівих оборонців. Довіривши цю позицію українцеві, іспанський тренер Хосеп Ґвардіола не просто не прогадав — Зінченко став одним із ключових виконавців своєї команди, його визнавали найкращим гравцем “Ман Сіті” в лютому. У квітні ж проблемою стало вже пошкодження самого Олександра. Він не зміг зіграти у чвертьфінальному матчі Ліги чемпіонів проти англійського “Тоттнем Готспур” і це позначилося на надійності оборони “міщан”, які до півфіналу не пробилися. Але минулої суботи Зінченко повернувся в обойму і спробує втримати лідерство свої команди в англійській Прем’єр-лізі. 

 

Хавбек Руслан Малиновський з бельгійського “Ґенка” у поточному сезоні в матчах різних рангів забив за свій клуб 15 м’ячів і віддав 14 результативних передач. Вихованець житомирського футболу — ключова постать у тактичних побудовах беззаперечного лідера бельгійської Ліги Жюпіле. В “Ґенку” ледь не зійшли з розуму, коли після стартового туру другого етапу турніру, в якому лідер переміг “Ґент” 3:1 саме завдяки дублю Малиновського, українець отримав вилучення, яке органи футбольного правосуддя трактували надто суворо. Мовляв, Руслан зумисне вдарив суперника бутсою по обличчю і заслуговує максимальної. Семиматчевої дискваліфікації. На щастя, з українця вступився сам постраждалий. Бірґер Ферстрете написав у Twitter, що Руслан вдарив його несвідомо і ці слова виявилися вирішальними. Шлях до чемпіонства “Ґенк” продовжує з Малиновським.

 

Читайте також: Спортивний огляд: надія на Євро-2020, натуралізація Мораєша і завершення сезону біатлону

 

Ще троє українців є без п’яти хвилин чемпіонами Угорщини. Очолюваний екс-динамівцем Києва Сергієм Ребровим найтитулованіший клуб країни “Ференцварош” впевнено лідирує і мчить до 30-го в історії титулу. Ключовими постатями у побудовах будапештців є два колишніх футболісти луганської “Зорі”. Орендований у “Шахтаря” лівий вінґер Іван Петряк у 27-ми матчах чемпіонату Укгорщини забив шість м’ячів і зробив 11 результативних передач. Нині керівництво “Ференцвароша” веде з донецьким клубом переговори, щоб викупити контракт українця. Не менш вдало з січня влився до складу будапештців уродженець Закарпаття, опорний хав Ігор Харатін. Традиційно надійний у середині поля, Ігор в останньому турі відзначився першим в угорському чемпіонаті глом у зустрічі проти основного конкурента своєї команди, клубу “Віді”.

 

Та якщо всім вище переліченим гравцям ще треба зробити вирішальні кроки до чемпіонства (комусь легші, комусь важчі), то екс-дніпрянин Євген Шахов свій перший в кар’єрі титул найсильнішого в країні вже оформив. Очолюваний румуном Разваном Луческу, сином відомого в Україні тренера ПАОК із Салоніків пройшов дистанцію грецької Суперліги-2018/2019 на одному диханні. Із 29-ти матчів команда виграла 25, лише чотири завершивши нічиїми. Не дивно, що чемпіонство команда оформила достроково, за п’ять турів до фінішу. При цьому зазвичай не надто результативний опорний хав шахов роззабивався саме у вирішальних поєдинках — у двох матчах Євген провів три м’ячі. То за умови, що в попередніх 35-ти матчах поточного сезону українець відзначився лише раз.

 

Справжнє випробовування

 

У своєму 11-му бою на професійному рингу нарешті отримав дійсно сильного суперника срібний призер Олімпіади-2012 Денис Беринчик. Український легковаговик у непростому двобої на рингу київського палацу спорту вчисту розбомбив за очками 37-річного японця Нігіто Аракаву. Ця перемога дала змогу Денисові піднятися до десятки найсильніших у рейтингу WBO і претендувати у близькому майбутньому на титульні бої.

 

Читайте також: Спортивний огляд: олімпійські надії, успіхи Зінченка в МанСіті і нецензурне дербі у Львові

 

Щоправда, зважаючи, що чемпіоном  WBO в легкій вазі є інший українець, найкращий боєць світу Василь Ломаченко. Беринчик розглядає варіант зі зміною вагової категорії. При цьому не виключено, що наступні свої бої Денис проведе у США (досі він виступав в Україні, під егідою кличківської компанії K2 Promotions). 

 

Наслідки неповаги

 

Найтривожніша ж новина пролунала у виді спорту, який зараз з огляду на природній фактор взяв паузу. Олімпійська чемпіонка Сочі-2014 біатлоністка Юлія Джима в своєму свіжому інтерв’ю сказала, що невдоволена упередженим ставленням до себе в команді.

 

Читайте також: Спортивний огляд: пташенята Бринзака, наш Ґаззаєв і відродження “Динамо”

 

«Думаю, я вже і так все довела, але чомусь до мене так погано ставляться, що ось, мовляв, через Джиму одні проблеми. Ось просто відчуваю, що всім у команді заважаю. І серйозно не розумію, чому так», – розповідає спортсменка.

 

Конфліктна ситуація в жіночій збірній з біатлону намітилася ще з попереднього сезону. Назовні вона виплеснулася після провальної для команди Олімпіади в Пхьончхані. Тоді з’явилася інформація, що в Джими стосунки з тодішнім тренером збірної словенцем Урошем Велепцем, а Валентина Семеренко навіть натякнула, що ставлення тренера не до всіх однакове. За підсумками сезону-2017/2018 Велепець пішов у відставку і знову очолив збірну власної країни. Джима теж почала тренуватися в Словенії, але виступала при цьому за Україну. Саме Юлія принесла нашій жіночій збірній єдину перемогу в рамках Кубка світу-2018/2019, а пізніше в складі естафетної команди здобула бронзу чемпіонату планети.

 

Торік Джима вже натякала, що почувається в українській команді не дуже комфортно і не виключає варіанту зі зміною громадянства. Тепер вочевидь такі перспективи стають ще ближчими.