Спадкоємець Кернеса

Політика
9 Листопада 2021, 11:40

Увечері 1 листопада, за добу після закінчення позачергових виборів мера Харкова, в міській ТВК оголосили переможця. Ним став в. о. міського голови Ігор Терехов. Вибори відбулися з численними порушеннями та фальсифікаціями, а явка стала найнижчою в історії харківських виборів.

Не можна сказати, що лідер виборчих перегонів був невідомим. Наприклад, в опитуванні групи «Рейтинг» за 2–7 жовтня серед тих, хто визначився й має намір голосувати, Ігор Терехов набрав 57,6%. Екзитполи, які провели в день виборів, і паралельний підрахунок голосів від громадянської мережі ОПОРА теж подавали більш ніж половину за провладного кандидата. Тому після оголошення результатів подиву не було.

Тим паче, що під час виборів фіксували порушення: недопущення офіційних спостерігачів, заповнення протоколу до кінця голосування, фотографування бюлетеня як звіту, контрольоване голосування. На одній з дільниць спостерігач помітив можливе фотографування бюлетеня в кабінці. Саме по собі це не є порушенням, якщо не видно позначки на бюлетені. Проте може свідчити про наявність контролю. Як пояснила жінка, коли їй повідомили про порушення, зробити фото наказало керівництво: «Столбовий Павло Іванович нам сказав». Далі жінка підтвердила, що йдеться про керівника проєкту «Картка харків’янина». Також Павло Столбовий — голова «Офісу реформ Харкова» та депутат облради від «Блоку Кернеса — Успішний Харків». Спочатку він відповів, що це провокація, але пізніше підтвердив, що жінка його співробітниця, проте жодних вказівок він їй, мовляв, не давав. За його словами, відповідь жінки — шокова реакція на дії спостерігачів.

Читайте також: Терехов, Добкін і не зовсім єдиний кандидат від проукраїнських сил. У неділю Харків обиратиме мера

З «Карткою харків’янина» також можуть бути пов’язані порушення виборчого законодавства. У анкетах для їх отримання містяни подавали особисті дані, зокрема ПІБ та адреси проживання. У поштові скриньки потім приходили персональні запрошення на вибори від Терехова. На запрошеннях була інструкція, як проголосувати «правильно» (тобто за нього). У мережі ОПОРА заявили, що фіксували випадки, коли люди приносили ці запрошення, вважаючи їх офіційними, й запитували у членів комісії, де поставити галочку «за Терехова».

Систематичними стали випадки, коли виборець приходив проголосувати на дільницю й виявляв, що його ім’я включено до списку тих, хто голосує вдома. Проте найбільше здивували відверті фальсифікації в цифрах протоколів.

Спостерігачі мережі зафіксували фальсифікації протоколів з десяти дільниць Харкова. Тільки на них Терехову «додали» 467 голосів. Разом у місті в день виборів працювали 605 виборчих дільниць. Голоси «крали» у двох патріотичних кандидатів: єдиного кандидата від демократичних сил Костянтина Немічева та кандидата від «Європейської Солідарності» Олександра Скорика. Наразі поліція розслідує дані про фальсифікацію, проте в штабі Терехова сказали, що ОПОРА однобоко висвітлювала інформацію і що офіційних спостерігачів організації взагалі не було на дільницях.

На закиди вже відреагувала й керівниця мережі 

ОПОРА Ольга Айвазовська: «… Замість того, щоб зараз тиснути на організацію спостерігачів, з’ясуйте в себе та спробуйте вийти з ситуації, коли ваш кандидат переміг з мінімально збереженим обличчям. Ми повідомили, що в день голосування наші колеги працювали на 220 ДВК у Харкові й з 19, які перебували в межах одного району, було встановлено невідповідності в дев’яти протоколах. Нам уже сьогодні телефонували в офіс з цих ДВК з погрозами та твердженнями, що «там був ваш спостерігач і він усе писав на відео, а тепер у вас є зауваження». Публікуватимемо відео чи, може, з’ясуємо в рамках закону й без емоцій?»

Ще 31 жовтня штаб провладного кандидата сказав, що взагалі не зафіксував грубих порушень. Водночас ОПОРА задокументувала разом 311 порушень. Майже всі кандидати вже підтримали необхідність перерахувати голоси. Зокрема «Європейська Солідарність» «вимагає чесного перерахунку голосів», а Костянтин Немічев навіть відвідав засідання ТВК: «Нам вдалося завітати в міську ТВК та спробувати домогтися справедливості. Не без перешкод нас допустили на засідання, проте коли ми зайшли до зали, комісія оголосила перерву». Михайло Добкін, який зайняв друге місце з 28,41%, навіть уже подав до суду.

За результатами цих виборів можна сміливо сказати, що традиції керування Харковом і його мешканцями Ігор Терехов перейняв у свого колишнього шефа, покійного Геннадія Кернеса. На думку координатора спостереження ОПОРА Миколи Зінченка, торік на місцевих виборах (беручи до уваги, що обирали не тільки мера) пропорційно порушень було менше. Адміністративний ресурс працював лише на перемогу провладного кандидата. У мережі поширили відео з голосування вдома, де член комісії прямим текстом каже жінці похилого віку, щоб вона згадала, від кого їй приносили продукти, і говорить «голосуємо за Терехова».

До секрету успіху Ігоря Терехова можна додати рекордно низьку явку виборців. Остаточно вона становила 28,32%. Навіть проти попередніх місцевих виборів цифра все одно виділяється: у 2020 році голосували 31,3% виборців, у 2015-му мера обирали 42,41%

Як завжди, більшість членів виборчих комісій — бюджетники (бо багато дільниць розташовані в навчальних закладах). На бюджетників в. о. міського голови й працював під час виборчої кампанії. Серед працівників навчальних закладів і студентів роздавали, наприклад, безплатні квитки в зоопарк. По суті, так Терехов убивав двох зайців одночасно: рекламував зоопарк і підвищував свій рейтинг серед людей, які потім і «зробили» його перемогу.

Окремо варто сказати про патріотичний табір, адже попри наявність у бюлетенях трьох кандидатів з відповідним іміджем («єдиний кандидат» Костянтин Немічев, Олександр Скорик з «ЄС» та потерпілий у справі Кернеса Сергій Ряполов), люди не знали, за кого голосувати. Схоже, це спільна проблема всіх українських виборів. Коли в бюлетені більш ніж один кандидат «від партії», виборець губиться чи, в кращому разі, голосує «не за, а проти». Серед патріотичних виборців були й ті, хто голосував за Терехова тільки для того, щоб другий тур не відбувся за жодних обставин (його учасниками мали б стати Терехов і Добкін). Якщо скласти разом усі відсотки голосів, які віддали за трьох патріотичних кандидатів, то отримане число все одно нижче за результат проросійського Михайла Добкіна.

Читайте також: Харків: підготовка до політичного Гелловіну

Результати Олександра Скорика стали не істотно вищими за результати Костянтина Немічева (5,36% проти 4,26%). Під час наступних спроб обрати «єдиного кандидата», якщо такі, звісно, будуть, стане очевидно, чи захоче вступати «ЄС» до гри в демократичний процес вибору, чи буде, як і на цих виборах, покладатися лише на власні ресурси. Цього разу в «ЄС» спочатку приєдналися до відбору, а потім відкликали підпис, коли переміг інший претендент. Це в партії пояснили «кулуарними домовленостями одного з суб’єктів процесу». Класичне розпорошення сил на внутрішньополітичну боротьбу серед патріотичних партій, безумовно, грає на руку якщо не проросійським діячам, то локальній владі точно.

Окрім використання адмінресурсу та старих-добрих фальсифікацій, до секрету успіху Ігоря Терехова можна додати рекордно низьку явку виборців. Остаточно вона становила 28,32%. Безумовно, на місцевих виборах явка завжди нижча, ніж на президентських чи парламентських. Проте навіть проти попередніх місцевих цифра все одно виділяється: у 2020 році голосували 31,3% виборців, у 2015-му мера обирали 42,41%. У партії «Демократична сокира», яка брала участь у виборах «єдиного кандидата», навіть прокоментували ігнорування виборів більшістю містян: «71,71% знецінили свої громадянські права (…) Коли лаятимете міську владу, згадайте, де ви були 31 жовтня 2021 року».

Після заяв Костянтина Немічева та інших кандидатів про захист своїх голосів з’явилися коментатори, які впевнені, що це ні до чого доброго не призведе. Мовляв, це потенційно може привести до другого туру і зростання рейтингу Добкіна. Судячи з усього, багато харків’ян не пройшли випробування демократією. Якщо вони не хочуть відстоювати голоси, які віддали за своїх кандидатів, і загалом право вибору, то чому б фальсифікаціям у майбутньому не стати нормою?

На Харків чекає безліч судів щодо фальсифікації протоколів. До того ж місто має всі шанси опинитись у «червоній зоні». До виборів чиновники, попри зростання захворюваності й неодноразове перевищення пандемічних показників, робили все, щоб місто залишалось у «помаранчевій зоні» й вибори таки відбулися. Владу, зокрема, звинувачували в маніпуляції цими самими показниками. Йшлося про заниження кількості зайнятих «ліжок із киснем». Залишається сподіватися, що бюджетники використають свої квитки в зоопарк до його закриття через епідеміологічну ситуацію. Поки що харків’яни залишаються вірними своїм традиціям обирати тих, хто ігнорує закон та право сидіти в парку на газонах.