Соціолог: з початку виборчої кампанії рейтинги партій стоять на місці

11 Вересня 2012, 12:38

«Рейтинги мало змінюються від початку виборчої кампанії. Не зважаючи на те, що було багато подій: мовний конфлікт, масові виступи, оприлюднення виборчих списків, висунення кандидатів на мажоритарних округах тощо, а рейтинги стоять на місці. Якщо й змінюються, то в межах приблизності соціологічного вимірювання, тобто соціологічної похибки», – заявила вона.

За словами експерта, дещо зріс рейтинг партії Віталія Кличка. Його електорат зміщується зі сходу і півдня України в центр і на захід.

«Нічого не додав вступ Андрія Шевченка у партію Королевської. За рахунок реклами вона (партія Королевської) дуже швидко набрала 4%, а далі зупинилася. Навіть включення такого популярного в Україні «національного героя» як Шевченко нічого їй не додало», – зазначила Бекешкіна.

При цьому вона зауважила, що «ситуація з Кличком і Королевською означає, що в людей є попит на нові обличчя». «Наскільки він задовольняється – це вже інша історія», – додала соціолог.

Щодо комуністів, то експерт зауважує, що їхній рейтинг зріс ще до початку виборчої кампанії.

«Виборча кампанія реально почалася ще наприкінці минулого року. Звичайно, комуністи набирають непогано і можна сказати, що в них буде добрий результат. Їхній виборець – це люди, старші 50-60 років, а таких більше 70% серед електорату. Це надійний виборець, на відміну від Кличка, де менша половина виборців – молодь до 30 років. Це виборець не надійний. Ну хоча б тому, що багато з них живуть не за місцем реєстрації. Тому однією з сенсацій може бути, якщо на третє місце вийдуть комуністи», – зазначила вона.

Якщо порівнювати рейтинги партій з початку року, то Бекешкіна зазначає, що частина розчарованих виборців повернулися до Партії регіонів та Комуністичної партії.

«Спочатку зростав рейтинг Партії регіонів. Втім, їхній виборець розчарувався у ній значною мірою. Наприклад, в Донецькій області раніше ПР набирала близько 60%, зараз – не більше 40%. Але значна частина (виборців – Ред.) не хоче йти на вибори або не знає, за кого голосувати. І потроху цей розчарований у ПР виборець до них повертався. Тобто їхній рейтинг зростав за рахунок колишніх виборців. Частково ці виборці пішли до Комуністичної партії. До речі, за неї вони голосували і в 2002 році, коли комуністи набрали 20%», – зазначила експерт.

За словами Бекешкіної, об’єднання «Батьківщини» і Фронту змін не підвищило рейтинг опозиції.

«Об’єднання «Батьківщини»  і «Фронту змін» не призвело до автоматичної суми рейтингів, хоча б тому, що для певної частини електорату це об’єднання не було прийнятним. І тому у сумі вони отримали менше. Однак, на мою думку, це всеодно позитивний процес, тому що інакше, борючись за один електорат, вони б одне одного знищували і мали б ще менші рейтинги», – зазначила вона.

Практично нічого не здобувала «Свобода», додає експерт.

«У неї є свій надійний специфічний електорат, але він очевидно поки не зростає», – каже Бекешкіна.

Нагадаємо, виборча кампанія офіційно стартувала 30 липня. Вибори відбудуться 28 жовтня.