Суспільство зможе змиритись з непопулярними реформами, якщо побачить реальні зміни в системі. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив соціолог Євген Головаха.
За його словами, українське суспільство було не готовим до того, як уряд презентував майбутнє скорочення соцгарантій.
«Коли Яценюк вперше вийшов із заявою про необхідність скорочення витрат, це було нормально. Саме від нього люди почули, що буде важко, але треба щось робити. Зокрема, влітку анонсували поступове зростання цін на енергоносії – на 20-30-40% за три роки, однак зараз лунають заяви про те, що їх вартість потрібно одразу підвищити до світових стандартів. Якщо це дійсно відбудеться, то суми в платіжках перевищать зарплати, не кажучи вже про пенсії, і багато людей, які вже зараз перебувають на межі, цього не витримають», – заявив Головаха.
«Яценюку дуже сподобався той дискурс, завдяки якому його партія набрала свої 20%. Однак треба бути чесним та послідовним, адже це не єдиний приклад, коли пріоритети змінюються "на ходу"», – зазначив соціолог, додавши, що уряд повинен роз’яснювати суть кожного нововведення. Зокрема, як приклад Головаха навів запропонований урядом податок на видатки, який деякі громадяни неправильно інтерпретують.
«Це ж смішно, що люди декларуватимуть не лише доходи, а й видатки. Це нововведення повинне стосуватися лише чиновників, однак суспільство сприймає його так, що кожного поставлять під якийсь тоталітарний контроль», – зазначив він.
Разом із тим Головаха наголосив, що будь-які зміни повинні бути послідовними, інакше соціальних протестів не уникнути. Крім того, суспільство повинне бачити реальні зміни.
«Перші роки будь-яких реформ завжди важкі. Але справа не в тому, що вони важкі, просто не треба обманювати. Реформи – це послідовна лінія: оголосили – треба дотримуватись, а не вдаватися до варіацій залежно від того, якими є наповненість бюджету, вимоги МВФ тощо. Реформи будуть сприймати, якщо люди побачать реальні зміни – що політики відмовились від корупційних схем, що покарані винні у тому, що сталося в державі. На жаль, поки що цього немає», – зазначив соціолог.
«Влада не повинна сподіватися, що війна «все спише», бо саме така її позиція може призвести до вибуху», – резюмував він.