Передусім варто написати, що пам’ятна дата 16 січня одна з тих, які встановилися в Україні завдяки ініціативі «знизу», а не офіційним указам і розпорядженням. Через рік після завершення останньої фази боїв за аеропорт саме на 16 січня випав вихідний – субота. Оскільки це був найближчий вихідний до періоду 19-22 січня (у цей день українські війська з боями покинули залишки нового терміналу ДАП), в різних містах України відбулися пам’ятні заходи за участі ветеранів тих боїв. Відтоді стало традицією згадувати про оборону ДАП 16 січня, хоча Днем пам’яті також часто називають іншу дату – 20 січня, коли стався перший підрив терміналу аеропорту (у цей день часто відбуваються офіційні заходи за участі керівництва держави – Ред.).
За даними історика Ярослава Тинченка, загалом під час оборони Донецького аеропорту загинули або померли від поранень 96 військовослужбовців та добровольців.Детально про втрати під час оборони аеропорту читайте в його розвідці Вони захищали ДАП*. (*у матеріалі за 2018-й наведено дані про 95 загиблих і шестеро зниклих безвісти. Станом на тепер фігурують дані про 96 загиблих і чотирьох зниклих безвісти)
У 2017-му, щоправда на День Збройних сил, в українських кінотеатрах продемонстрували стрічку «Кіборги» режисера Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит. Відтоді кіно вже показували на телебаченні, зокрема, у вигляді 4-серійної розширеної версії. Проте 16 січня цьогоріч фільму немає у програмній сітці жодного загальнонаціонального телеканалу. Торік, 20 січня 2021-го, фільм викладали для перегляду на Youtube-каналі Держкіно, але зараз він там відсутній. Нижче трейлер стрічки, її саму пропонує переглянути онлайн і безкоштовно один із популярних українських VoD-сервісів.
Окрім того, детально про саму стрічку та процес її створення розповів в інтерв’ю режисер Ахтем Сеітаблаєв: «Фільм «Кіборги» присвячено кожному бійцю, кожному волонтеру, кожному лікарю… кожному, кому небайдуже».
А у цій колонці можна дізнатися як сприймається стрічка очами одного із безпосередніх учасників оборони аеропорту Геннадія Дуброва: Подивився «Кіборгів», немов повернувся в ДАП.
Та й взагалі, час почитати слова безпосередніх учасників боїв.
Це спогади начальника відділення розвідки 81-ї десантно-штурмової бригади Андрія Гречанова: «Фільм «Чистилище» — це просто дитяча казка на ніч порівняно з тим, що відбувалося в ДАП».
Ось розповідає про події на той момент лейтенант ЗСУ Іван Кам’янчин: «Начальник штабу набрався сміливості і сказав по рації: «Артилерія всього сектору, викликаю вогонь на себе».
Тут інтерв’ю з важкопораненим під час боїв Федором Місюрою: «Я не боявся смерті, але хвилювався за своїх рідних».
Останній український командир на позиціях у терміналі ДАП, підполковник Олександр Василенко: «Ми викликали вогонь на себе».
Також не варто забувати, що бої за аеропорт – не тільки про окремих особистостей, а й про військові формування. Тому наостанок два тексти про роль зенітно-артилерійського дивізіону 25 ОПДБр та розвідників з 74 ОРБ.