СНИЛС та стихійна паспортизація. Жителі ОРДЛО голосуватимуть на виборах до Держдуми Росії

Суспільство
7 Липня 2021, 15:34

Громадський діяч та засновник правозахисної організації “Східна Правозахисна Група” Павло Лисянський у коментарі Тижню повідомив, що так РФ хоче стратегічно та ідеологічно вплинути на жителів Донбасу, аби вони отримали паспорти. Це робиться для того, щоб заявити – в цих людей є народні обранці, які, швидше за все, будуть з “Єдіной Росії”. 

Москва планує використовувати цей прецедент на міжнародних майданчиках як маніпуляцію, запевняє експерт: “Дивіться, ці люди не голосували на виборах президента України чи до ВР, але проголосували на російських виборах”.

Вибори проводитимуться через інтернет-дільниці. “Наразі вони формують у Первомайську, в місцевому відділку поліції Інтернет-центр для допомоги людям. Вони приходять з паспортами і за них будуть голосувати”, – пояснює Лисянський. 

Для того, щоб людина проголосувала, потрібно оформлювати номер індивідуального страхового рахунку (СНИЛС), тільки після цього виборця можна оформити. Наразі багато російський телеграм каналів агітують жителів ОРДЛО отримувати такі номери. Як повідомляється, це потрібно для доступу до російського сайту держпослуг і можливості проголосувати не покидаючи територію так званих “Л/ДНР”.

Читайте також: ДНР: ставка на циніків

Наразі видано 700 тис. паспортів. З них приблизно 70% можуть голосувати, інші або не підходять за віком, або їх немає на місці і т.д. Тобто приблизно півмільйона людей можуть проголосувати, але реальна явка на виборах буде приблизно 50%. За словами правозахисника, зараз в день надходить від 1 000 до 1 700 заявок на отримання паспортів. Із запланованого мільйона видач, реально можуть зробити до 900 тисяч паспортів. “Але це не питання масових фальсифікацій, тому що ОРДЛО – це невелика кількість, максимум 0,3 відсотки для “ЄР”, – вважає Павло Лисянський.

Натомість політолог, співзасновник Національної платформи "Діалог про мир та безпечну реінтеграцію" Олег Саакян у коментарі Тижню зазначив, що одним з факторів, яким продиктовані такі дії, є низька явка виборців. В цьому випадку окуповані території дають можливість намалювати голоси. 

Останнім часом, за словами спеціаліста, російські медіа намагаються завищити кількість паспортів, які видали в ОРДЛО: “Вони розповідають про якісь стаханівські темпи паспортизації, очевидно не без вказівки Кремля. Ця цифра прямо конвертується у кількість нібито отриманих голосів. Таким чином РФ Москва може собі компенсувати якийсь Хабаровськ, а може й трохи більше по кількості голосів”. Так Росія закриває свої внутрішньополітичні питання, каже політолог.

“Зрозуміло, що долучення до голосування відбувається не від хорошого життя в Російській Федерації. Це такий собі ерзац долученості до Росії та визнання росіянами мешканців окупованих територій”, – пояснює політолог, адже наразі Росія не визнає суб’єктності територій і не приєднує їх до складу РФ. Таким чином створюється імітація залученості до російського політичного життя.

Читайте також: Донбас і майбутнє. Як українці бачать повернення окупованих територій

Україна має системно працювати зі світовою спільнотою в напрямку невизнання виборів, адже їх проведення на суверенних територіях є серйозним порушенням, яке може лягти в основу делегітимації виборчого процесу і його результатів. Таким чином, відзначає Олег Саакян, можна домогтися від низки країн не просто осудливих заяв, а навіть невизнання статусу обраних депутатів нового скликання російського парламенту, як це було з виборами в анексованому Криму: “Це могло би були доволі жорстким кроком та болючим ударом для Росії”.

Так, зазначає експерт, РФ намагається видати процес приєднання Донбасу до Росії незворотнім. На противагу нібито діям українського уряду, який не дає можливості брати участь у політичному житті України.

“Це буде жуйкою, яку постійно використовуватимуть. Однак, насправді все виглядає настільки кепсько, що можливо від цих виборів в ОРДЛО відмовляться. Якщо вони таки відбудуться, то це стане свідченням того, що в режиму справи дуже погані. Вони розуміють всі ризики, бо в якій обгортці би це не подавали, на міжнародній арені вибори все одно спрацюють в мінус. Це намагання розміняти стратегічну втрату на тактичну перемогу тут і зараз”.

Але, на думку Володимира Щербаченка, голови Правозахисної Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі", для РФ ніяких серйозних наслідків порушення українського законодавства не матиме, адже досвід показує систематичне ігнорування порушень потужними європейськими державами.

“Політика подвійних стандартів в оцінці українсько-російської війни в таких країнах як Німеччина, Австрія, Франція вже стала нормою.  Буде добре, якщо ЄС хоча б зберігатиме вже запроваджені економічні санкції проти Росії. Ідеально буде, якщо ЄС їх посилить”, – зазначив у коментарі Тижню експерт.