Сноуден таки проситиме Росію про політичний притулок

12 Липня 2013, 18:49

"Я передам своє прохання (про політичний притулок – Ред.) Росії сьогодоні. Сподіваюся, що отримаю на нього ствердну відповідь", – йдеться у заяві Сноудена.

Також про наміри екс-співробітника ЦРУ повідомила і представник правозахисної організації Human Rights Watch Тетяна Локшіна, яка брала участь у зустрічі зі Сноуденом у терміналі "Е" аеропорту "Шеремєтьєво". За словами Сноудена, притулок в Росії йому потрібний тимчасово, для безпеки. Надалі він планує відправитися в одну з країн Латинської Америки.

Цю інформацію підтвердив і російський депутат Вячеслав Ніконов.

Водночас, російський експер, доцент кафедри міжнародних відносин МДІМВ Міхаіл Троіцкій припускає, що Сноуден не отримає притулку в Росії найближчим часом.

"Росія (у зв'язку із зверненням Сноудена за політпритулок) опинилася в складній ситуації, і, як можна прогнозувати, відповідь найближчим часом Сноуден не отримає", – сказав Троіцкій. За його словами, "ставка буде зроблена на те, щоб відтягнути винесення будь-якого рішення, а тим часом (російська влада) буде шукати варіант відправки Сноудена куди-небудь, окрім Росії".

Нагадаємо, раніше Сноуден заявляв, що не буде просити про притулок в Росії.

Як відомо, раніше низка країн Латинської Америки, зокрема Венесуела, Болівія та Нікарагуа, заявили, що готові надати притулок колишньому агенту ЦРУ Сноудену. Рішення цих країн підтримала й Куба.

Згодом, однак, представник Держдепартаменту США заявила, що надання будь-якою країною притулку або документів Сноудену автоматично призведе до погіршення відносин зі Сполученими Штатами.

30-річний аналітик американської розвідки Едвард Сноуден втік з Гавайських островів в Гонконг у травні, незадовго до появи в пресі викривальних статей про секретні операції американських спецслужб і стеження в інтернеті.

З матеріалів, які він передав ЗМІ, слідувало, що американські спецслужби отримали доступ до даних про мільйони телефонних дзвінків, а також до серверів найбільших інтернет-компаній.

Крім того, Сноуден надав німецькому виданню Spiegel документ, з якого слідувало, що американські спецслужби прослуховували офіси Європейського Союзу. Члени ЄС звернулися до США з вимогою надати пояснення щодо цих повідомлень. Представник офісу директора нацрозвідки Сполучених Штатів заявив, що його країна готова обговорити таку інформацію.

Десять європейських країн відмовили Сноудену в наданні притулку.