Система носить назву XKeyscore і дозволяє отримати інформацію про електронне листування, завантажених файлах, даних про веб-перегляд в Інтернеті, список друзів та листування з ними, а також відомості з телефонної книги мобільних користувачів.
Згідно з картою, сервери розташовуються в 150 країнах світу, в тому числі і в Москві.
Представник російських спецслужб, який побажав зберегти свою анонімність, розповів, що розслідування з цього питання наразі не проводилося. Однак він упевнений «практично зі стовідсотковою ймовірністю», що сервер XKeyscore повинен розташовуватися в посольстві США в Москві.
Точки з обладнанням системи, якщо вірити карті, відсутні в країнах, де немає американських посольств.
Проте в історію з картою і серверами XKeyscore російські експерти не вірять.
За словами директора Координаційного центру національного домену мережі Інтернет Андрєя Колєснікова, сервери системи просто не могли б залишитися непоміченими, якби вони і справді побували в російській столиці.
Як повідомлялось, раніше провідні німецькі компанії із надання Інтернет-послуг – Deutsche Telekom T-Online, United Internet's GMX та WEB.DE – заявивли, що шифруватимуть електронні повідомлення своїх користувачів.
Нагадаємо, 30-річний аналітик американської розвідки Едвард Сноуден втік з Гавайських островів в Гонконг у травні, незадовго до появи в пресі викривальних статей про секретні операції американських спецслужб і стеження в інтернеті.
Згідно з матеріалами, які він передав ЗМІ, американські спецслужби отримали доступ до даних про мільйони телефонних дзвінків, а також до серверів найбільших інтернет-компаній.
Крім того, Сноуден надав німецькому виданню Spiegel документ, з якого слідувало, що американські спецслужби прослуховували офіси Європейського Союзу.
1 серпня Росія надала тимчасовий притулок колишньому працівнику ЦРУ Едварду Сноудену.