Східній Європі загрожує тоталітаризм нового типу

17 Вересня 2011, 14:22

Відповідаючи на запитання, чого саме очікують народи посттоталітарних країн від своєї незалежності, Міхнік підкреслив, що з часу набуття статусу незалежних держав, усі три народи розвивались своїми шляхами. Відтак, і очікування та уявлення про Незалежність різняться і в українців і в поляків і в росіян.

«На мою думку, мабуть, керівництво Росії очікує незалежності, насамперед, від свого власного суспільства; керівництво України чекає незалежності від пані Тимошенко і навпаки. Стосовно Польщі, то варто нагадати, що у нас в жовтні вибори, і ми всі очікуємо незалежності від нашого страху перед результатами цих виборів. Адже найбільша опозиційна партія Польщі має назву «Право і Справедливість» (Prawo i Sprawiedliwość, PiS), скорочену назву якої, жартома, розшифровують, як «Підозра і Страх». Так говорять через те, що основна теза цієї партії полягає в тому, що не існує, насправді, незалежної Польщі. Прихильники таких поглядів вважають, що країна сьогодні є таким собі, німецько-російським кондомініумом», – вважає Міхнік.

Він визнав, що й через двадцять років після розвалу Радянського Союзу полякам є чого боятись. Оскільки, страх є психологічною особливістю усіх посткомуністичних суспільств.

«З однієї сторони, ми повинні бути щасливими, адже уже немає тоталітарної системи, немає диктатури. Польща є в Євросоюзі, в СОТ, в НАТО, у нас економічне зростання. Однак, якщо увімкнете польське телебачення, то вам здасться, що у нас катастрофа. Ніколи в Польщі не було так погано як зараз, кажуть нам з телевізорів, при владі злодії і бандити. І ще, звичайно ж, агенти спецслужб Москви і Берліну», – напівжартома змалював настрої в Польщі Міхнік.

На його думку, зараз є дуже важливий історичний момент в історії еволюції посткомуністичних суспільств. Спостерігається дуже небезпечна тенденція зростання авторитаризму нового типу. Наприклад, ситуація в Білорусі, де основні опозиціонери, екс-кандидати в президенти зараз перебувають за гратами; в Росії де, як тільки бізнесмен Ходорковський почав проявляти політичні амбіції, також одразу ж позбувся бізнесу і потрапив в тюрму.

«Коли я прочитав, що Тимошенко посадили в тюрму, я не повірив своїм очам. Ніхто з друзів України в Європі не розуміє цього. Ми вважаємо, що це велика політична помилка українського керівництва. Результати цієї помилки, очевидно, будуть надзвичайно небезпечними для держави», – вважає дисидент.

Міхнік наголосив, що подібні тенденції можна спостерігати, також, і в Польщі.

Тому, за словам Міхніка, шукати оптимізму, передусім, потрібно в молодому поколінні, яке не має страху перед тоталітарним режимом.

Нагадаємо, західні політики попередили українську владу, що підписання угоди з ЄС залежить від стандартів демократії. Зокрема від верховенства права і ставлення до опозиції в Україні.

Тим часом, прем’єр-міністр Микола Азаров вважає аморальним пов'язувати угоди України з Євросоюзом із кримінальною справою проти Юлії Тимошенко.