Скандал із біженцями в Середземному морі. Світ про нову антиміграційну політику Італії

18 Червня 2018, 20:09

Іспанський порт Валенсії у неділю,17 червня, прийняв італійське берегове судно Dattilo з врятованими у Середземному морі біженцями. Так, за ним слідують Aquarius французької неурядової організації та італійське військово-морське судно Orion. Загалом рятувальне судно Aquarius перебувало в морі близько тижня. Новий італійський уряд на чолі з Джузеппе Конте, який оголосив курс антиміграційної політики, закрив порти для корабля з 629 біженцями. Аналогічно вчинила Мальта, однак порт відкрила Іспанія. 

 

У свою чергу, головним нормативним актом ЄС щодо надання притулку є Дублінський регламент. Згідно з ним, відповідальність за розгляд прохань про притулок покладається переважно на країну, яка відіграла найбільшу роль у прибутті чи перебуванні мігранта в ЄС. Найчастіше це країна в’їзду, але інколи мігранти прагнуть возз’єднання з членами родини і інших країнах.

 

 

Тиждень.ua зробив огляд публікацій іноземних ЗМІ про скандальну історію навколо судна з біженцями.

 

Deutsche Welle

 

 

"Німецька хвиля" стверджує, що випадок з рятувальним кораблем Aquarius висвітлює розбіжності в ЄС щодо того, як боротися з величезною кількістю людей, які тікають до Європи.

 

Зокрема, це підкреслює глибокі розбіжності в європейських лідерів щодо того, як найкраще впоратися з масовим напливом мігрантів, які намагаються досягти континенту.

 

Іспанія, яка заявила про свою готовність прийняти біженців, заявила, що розглядатиме мігрантів відповідно до чинних правил ЄС. Це може означати депортацію тих людей, які не мають законного права вимагати притулку.

 

 

Відповідно до Дублінського регламенту, мігранти можуть подати заяву про надання притулку в першій країні ЄС, до якої вони входять. Якщо їх заявка відхилена, їх можна повернути до своєї країни походження, якщо влада вважає їх безпечною.

 

У свою чергу, Aquarius був відправлений міністром внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні через чітке прагнення встановити нові антиміграційні повноваження.

 

 

"Сам Салвіні є учасником антиміграційної та євроскептичної партії", – йдеться у публікації.

 

Наголошується, що збільшення мігрантів сприяло зростанню антиміграційних партій у всьому ЄС.

 

За даними Міжнародної організації з міграції цього року при спробі перетинати Середземне море загинули майже 800 людей.

 

 

Euronews

 

 

Після того, як ні Мальта, ні Італія не дозволили судну з біженцями висадитись у своїх портах, новий іспанський уряд заявив про свою готовність прийняти біженців у Валенсії та надати їм дозвіл на проживання під час подання заявки на отримання притулку.

 

Невизначеність ЄС спричинила додаткові страждання для мігрантів та біженців. Крім того, це поєднувалося з посиленням репресій проти неурядових організацій, які надають допомогу мігрантам.

 

 

Так, в Угорщині було розгорнуто спеціальне законодавство, і найближчим часом може бути заборонено працювати неурядовим організаціям, які працюють з шукачами притулку та біженцями, завдяки новим законам та змінам конституції, які незабаром будуть затверджені.

 

Хоча крайнощі Угорщини не є унікальними, оскільки неурядові організації та приватні особи стають кримінальними за допомогу мігрантам у багатьох країнах ЄС, від Данії до Франції та Італії.

 

Зупинивши Aquarius, глава МВС Італії Сальвіні прагне покласти край рятувальним операціям.

 

 

"Здоровий глузд і повернення до раціональних понять, що становлять кризу, повинні дозволити урядам ЄС створити функціонуючу систему притулку та розподілити кілька тисяч людей", – відзначають у виданні.

 

 

The New York Times

 

 

Американське видання зазначає, що блокування європейських портів створює дуже негативний прецедент".

 

Так, рішення Італії викликало люту реакцію гуманітарних груп та інших європейських країн.

 

Зокрема, Італія дозволила аварійним службам відправитися на Aquarius, щоб перевірити мігрантів. Італійський уряд також відправив два морських кораблі, щоб супроводжувати Aquarius в Іспанію та допомогти перевезти мігрантів, щоб зменшити переповненість.

 

 

Крім того, Сальвіні зауважив, що Італія заблокує й інші рятувальні кораблі.

 

"Італія більше не хоче бути співучасником нелегальної імміграції, і тому доведеться шукати інші порти", – сказав він.

 

Наголошується, що першим мігрантом, який завершив процес реєстрації, був 29-річний чоловік з Судану.

 

Очікується, що деякі з мігрантів будуть переведені до Франції.

 

 

Le Monde

 

 

 

Новий міністр закордонних справ Іспанії, соціаліст Жозеп Боррель, який вступив на посаду 7 червня, розповів в інтерв'ю французькому виданню про прийом в Валенсії 629 мігрантів.

 

Зокрема, він назвав рішення Іспанії прийняти біженців перемогою.

 

"Зрозуміло, що це перемога. Перемога тих, хто опинилися на судні, тому що я не знаю, що б вони робили, якби Іспанія не прийняла таке рішення. Я не буду критикувати італійську владу. Імміграція – не проблема Італії, не була вона вчора проблемою Греції, і не може стати завтра проблемою для Іспанії. Якщо у Європи є загальна зовнішня межа, вона не може залишити Італію на самоті і дивитися кудись в інший бік. Сальвіні був обраний в Італії на підставі імміграційної програми, яку я не підтримую", – підкреслив він.

 

 

За його словами, рішення іспанського уряду це спроба змусити ЄС задуматися про суть міграційної проблеми і вжити заходів.

 

"Поки що Європа лише ховає голову в пісок. Це загальна проблема. Якщо ми не можемо ставитися до зовнішніх кордонів, як до загальних кордонів, шенгенська зона розвалиться. Від ЄС потрібна спільна політика, як щодо біженців, так і тих, хто створює міграційні потоки, оскільки хочуть кращого життя", – відзначив він.

 

"В Італії з'явилися євроскептичні партії. У Франції все теж аж ніяк не райдужно, якщо врахувати голоси прихильників Меланшона і Ле Пен. Тенденції в Східній Європі добре всім відомі. Іспанія може просто скромно грати свою роль в просуванні європейської інтеграції, так як ми переконані, що європейське будівництво – запорука майбутнього для нас", – додав новий глава іспанського МЗС.

 

 

Bloomberg

 

 

Американське видання зауважує, що майже 60 % італійців виступають за закриття портів країни, підтримуючи антиміграційну стратегію Салвіні.

 

Зазначається, що затяжні політичні напруження над невирішеним питанням про те, як контролювати імміграцію, тепер розійшлися, а  випадок з Aquarius  – це перерозподіл альянсів та виклик старих суперництв з Риму до Берліна, Парижа та Відня.

 

 

Лідер антиміграційної "Ліги" Сальвіні не втратив часу, щоб домовитися з деякими європейськими союзниками щодо його  рішення заборонити доступ до порту для суден з біженцями.

 

 

Наголошується, що президент Франції Еммануель Макрон та прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте зобов'язалися спільно працювати над міграцією по Середземному морю, оскільки вони намагалися покласти край даній проблемі.

читати ще