Анна Бабінець журналіст

Скафандр від Луї Віттона

ut.net.ua
4 Липня 2008, 00:00
Головна політична інтрига останнього перед канікулами парламентського тижня полягає в тому, чи звільнять Юлію Тимошенко з посади прем’єра. Одні кажуть „так”, інші – „ні”. Незадовго до цієї події прем’єрка примірялася до ролі героїні – спускалася в одну з шахт. Кажуть, готується до виборів. Щоб детально розібратися в діях та намірах леді Ю, Тиждень звернувся до професійних знавців людських душ.
 
„Насамперед варто сказати, що Юлія Тимошенко перебуває в так званому психологічному скафандрі, – каже член Європейської професійної психотерапевтичної ліги Наталія Кухтіна. – Вона постійно контролює себе й дуже рідко робить психологічні проколи, тобто дії чи рухи, які можуть видати її справжні наміри”. Це стосується і зовнішнього вигляду, і манери говорити, і реальних дій та вчинків. Психологи кажуть: якщо людина весь час контролює себе, вона хронічно перебуває у напруженому стані. В такому стані вона не тільки робить заяви, але й ухвалює рішення.
 
Інфарктний стиль
 
Виплата боргів Ощадбанку – це перша справа, за яку взялася Юлія Тимошенко, тільки-но стала прем’єром. Чи не щодня вона розповідала про перебіг виплат. Доктор психологічних наук Вадим Васютинський пояснює Тижню: психологічний ефект від розданих грошей був набагато більшим, ніж економічний. „Адже тисяча гривень – це копійки порівняно з грошима, які люди мали на рахунках. Усі багато працювали, на щось відкладали, а потім у них зафіксувалося у свідомості, що їх обікрали та просто проігнорували їхні переживання. І раптом з’являється людина, яка нібито визнає провину влади перед народом”, – каже фахівець. Людям потрібна віра в те, що про них хтось подбає, – ця тисяча гривень і стала „психологічним вітанням” для українців від Юлії Тимошенко.
 
Спеціалісти, з якими ми спілкувалися, не можуть точно сказати, чи працюють із пані Тимошенко психологи. Проте схиляються до думки, що все ж таки вона визначає свою поведінку самостійно. „Думаю, їй важко щось порадити, – каже Наталія Кухтіна. – Люди такого рівня просто не чують порад, навіть від дуже близьких людей”.
 
У виборі колег та підлеглих Юлія Тимошенко також довіряє тільки собі. В неї є велике прагнення до контролю, вона боїться, мовляв, якщо сама не перевірить, зроблять не так, як треба. Такий стиль керівництва називають „інфарктним” – коли керівник надто все замикає на собі. Один із прикладів – за інформацією наших джерел, Юлія Тимошенко вимагає від підлеглих, щоб із нею погоджували… карикатури, які БЮТ замовляв на „зрадника коаліції” пана Рибакова. До речі, диверсію цього депутата з блоку Тимошенко також легко пояснити. „В неї є буквально кілька осіб, яким вона довіряє. Вона боїться пускати в це вузьке коло нових людей. Але одночасно вона не здатна контролювати те, що трохи подалі від неї – наприклад, списки кандидатів”, – каже пан Васютинський.
 
Швидкості та рішучості Юлії Тимошенко може позаздрити багато хто з політиків. Психологи пояснюють: є такий тип людей – гіпертимний. Вони дуже активні, найцікавіше для них – «заварювати кашу», над тим, як і хто її розсьорбуватиме, надто не переймаються. Одним із наслідків цієї риси Тимошенко Вадим Васютинський називає дострокові вибори в Києві: „Мені достеменно відомо, що Тимошенко мала дані всіх опитувань, але й далі просувала свого кандидата. Самовпевненість та емоційна нестриманість часом заважають їй подумати та прийняти зважене рішення”. Психолог припускає, що Тимошенко могла ухвалити рішення про вибори під впливом ситуативного настрою, а далі вже просто дотримувалася обраної лінії поведінки. Програш виборів мера Києва – це проблема виключно БЮТу, гірше, коли до вирішення справ, від яких залежить майбутнє країни, прем’єрка підходить так само емоційно й незважено.
 
«Хі-хі-хі»
 
Вбрання Юлії Тимошенко – улюблена тема і її прихильників, і опонентів. Ми вирішили запитати у психологів, чому, попри численні скандали, вона вдягається в демонстративно дорогі речі. Наталія Кухтіна каже, якщо Тимошенко вдягне діловий костюм, то не зможе керувати чоловіками: „По-перше, вона зафіксована не на нас із вами, а на собі. Для неї це норма – вдягати дорогі речі. По-друге, Тимошенко обирає підкреслено жіночний одяг, бо в іншому її яскраво виражене чоловіче начало може далеко її завести. Своїм світлим, ніжним вбранням вона постійно нагадує, що вона жінка, і це діє на чоловіків. До речі, коли їй треба про щось домовитися, й аргументів бракує, вона вдягається особливо витончено ”.

У Юлії Тимошенко досить дивна манера сміятися: серед серйозної розмови вона може різко та недоречно видати тоненьким голоском: «хі-хі-хі», що дисонує з усім образом прем’єра.

Продовження статті читайте 4 липня, в п’ятницю.