Щоб українознавчі дисципліни не зникали з вишів, науковці вимагають змінити освітнє законодавство

4 Лютого 2015, 19:59

Для того, щоб можновладці більше не робили спроб ліквідувати викладання українознавчих та історичних дисциплін у вишах, потрібно внести відповідні зміни до стандарту вищої освіти, а також – до освітнього законодавства. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив доктор історичних наук, професор Василь Деревінський, коментуючи запевнення віце-прем’єра, міністра культури В’ячеслава Кириленка про збереження викладання філософських, історичних та інших українознавчих дисциплін у вишах.

"Вважаю це важливим здобутком науковців, викладачів та широкої громадськості, котрі виступили на захист державних інтересів України! Для нормативного закріплення вибореного рішення необхідно надалі продовжити вимагати від Міністерства освіти і науки України внести відповідні положення у стандарт вищої освіти, які зобов'яжуть виші зберегти суспільно-гуманітарні дисципліни в обов'язковому блоці навчального процесу", – вважає Деревінський, що був одним із організаторів "Звернення науковців" до влади, під яким підписалися понад 240 науковців та освітян із різних регіонів України.

За словами Деревінського, щоб попередити будь-які спроби ліквідації викладання українознавчих та історичних дисциплін у вишах, потрібно внести правки в закони "Про вищу освіту" і "Про освіту".

"Вважаю доцільним працівникам Міносвіти спільно з фахівцями-істориками приступити до модернізації навчальної програми курсу історії України, щоб у вишах розглядалися вузлові теми української історії", – наголосив науковець.

Як повідомлялося, 25 листопада 2014 року міністр освіти і науки України Сергій Квіт скасував наказ № 642 "Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента" від 9 липня 2009 року, який встановлював перелік обов’язкових дисциплін гуманітарної підготовки у ВНЗ та їх обсяги. Цим наказом також встановлювалися мінімальні обов’язкові обсяги викладання гуманітарних дисциплін за вибором студента у вишах.

Реагуючи на численні звернення науковців, 3 лютого віце-прем'єр-міністр В’ячеслав Кириленко провів нараду, під час якої було вирішено залишити у вишах вивчення історії України, філософії, історії української культури та низки інших дисциплін.