Ще одне «китайське попередження» ЄС навряд чи вплине на вирок Тимошенко

11 Жовтня 2011, 10:00

«Перші поширені оцінки міністрів закордонних справ за результатами Ради Європейського Союзу – одного з ключових органів Євросоюзу – були наслідком виробленої позиції (щодо ситуації в Україні – Ред.) і ухваленого конкретного рішення. З виcловлювань учасників засідання зрозуміло одне – залишиться вибіркове застосування правосуддя в Україні, то не буде ратифікації угоди про асоціацію. Однак, це не перші такі жорсткі заяви. За моїми підрахунками за останній період прозвучало понад 30 закликів від представників ЄС високого рівня з таким же меседжем. Натомість у публічних заявах президент Віктор Янукович наголошує, що не впливає на дії прокуратури, на судовий процес і посилається на те, що ця справа почалася ще до нього. Звісно, всім, хто обізнаний з ситуацією, очевидно, що такі заяви далекі від істини. І в Україні, і в Євросоюзі добре розуміють, хто в Україні впливає на ці рішення, тим більше на судову систему», – відзначив  Чалий.

«Тому кардинального впливу це чергове, так би мовити, «китайське попередження» не буде сьогодні мати наслідків, але, звісно, це ще одна фіксація тої «червоної лінії», в разі переходу якої годі буде говорити про поглиблення співпраці України з Євросоюзом», – додав експерт.

На думку Чалого, зважаючи на розвиток подій в Україні та дії влади, концентрація уваги Європи на справі Тимошенко та інших колишніх урядовців ще скоро не припиниться.

«Крім заяв та коментарів лідерів європейських країн, були зустрічі з президентом країни Віктором Януковичем. Судячи з того, як розвиваються події, я думаю, що слід скоріше очікувати вироку у справі Юлії Тимошенко і, на жаль, продовження концентрації уваги на цьому питанні як всередині України, так і в Європі», – заявив Чалий.

Разом з тим, за його словами, у сфері євроінтеграції України є чимало проблем, окрім політичних.

«Насправді є багато питань, які треба розглядати – і лібералізація візового режиму, і питання торгівлі, і реагування на фінансову кризу, і обговорення та узгодження позицій стосовно ризиків щодо Близького Сходу тощо. Тому владній верхівці в Україні варто повернутися до принципів верховенства права, зупинити політичні процеси проти опозиції та сконцентрувати всю увагу зовсім на інших проблемних питаннях, які ставлять фактично перепону на подальшому поглибленні її європейської інтеграції. Думаю, що, на жаль, виходу в найближчий період не буде, цей процес буде тривати. І від того, як відповість на ці виклики Україна, її громадянське суспільство, опозиція, в решті решт – український народ, залежить і наша подальша перспектива в євроінтеграції», – вважає Чалий.

Нагадаємо, верховний комісар ЄС із зовнішніх відносин – Кетрін Ештон після засідання Ради закордонних справ ЄС у Люксембурзі у понеділок, 10 жовтня, заявила, будь-який вирок у справі Тимошенко – вплине на відносини України з Євросоюзом.

Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг заявив, якщо Тимошенко перебуватиме у в’язниці, угода про асоціацію з Україною не набуде чинності.

У свою чергу міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт заявив, що тривале тюремне ув’язнення Тимошенко негативно позначиться на майбутньому відносин України і Європейського Союзу.