“Шатдаун” в США: політичні й економічні наслідки ультиматуму Трампа

Світ
9 Січня 2019, 20:29

Припинення роботи уряду Сполучених Штатів триває вже третій тижень та вплинуло на життя сотень тисяч американських державних службовців. Зокрема, деякі з них пішли у відпустку, а інші – працюють без заробітної платні. Так, роботу американського уряду було частково призупинено через те, що Білий дім не зміг домовитись з Конгресом щодо виділення бюджетних коштів на фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою. Президент Дональд Трамп вимагає в демократів підтримати виділеняя понад $5 млрд  на будівництво бар'єру на південному кордоні. Водночас сьогоднішній "шатдаун" став одним з найтриваліших в історії, й Америка вже відчуває його наслідки.

 

Своєю чергою, Трамп пригрозив оголосити в країні надзвичайний стан, якщо демократи не підуть на поступки. У такому разі глава Білого дому сподівається побудувати стіну без схвалення Конгресу, використавши кошти, виділені військовим на будівельні проекти. Американські ЗМІ зазначають, що така поведінка Трампа пов'язана з тим, що у січні 2017 року він підписав указ про будівництво стіни, виконавши одну з найголовніших передвиборних обіцянок. Він обіцяв виборцям, що за будівництво заплатить мексиканський уряд, однак цього не сталося.

 

Читайте також: Чому Меттіс подав у відставку

Дезінформація, маніпуляція і страх

 

Трамп уважно висвітлив два моменти під час свого телевізійного звернення: ситуація на кордоні – це загроза національній безпеці (через аргументи про наркотики, контрабандистів і тероризм), так і гуманітарна криза (через приплив дітей та сімей до США).  Але в основному, він зробив таку ж промову, як завжди: що іммігранти перетинають кордон, щоб "вбити громадян США".

 

"Скільки ще американської крові буде пролито, перш ніж Конгрес виконає свою роботу?", – спитав господар Білого дому, перерахувавши подробиці вбивств, які, за його словами, були здійснені нелегальними мігрантами. Між тим, Трамп сказав, що піде демократам на "компроміс", змінивши матеріал бар'єру з бетону на сталь.

 

Однак демократи виступають проти не лише щодо матеріалів, які використовуватимуться під час будівництва стіни, але й масштабів проекту, вартість якого в кінцевому підсумку може сягнути більше ніж $24 млрд. Так, новий спікер Палати представників Ненсі Пелосі і лідер демократів в Сенаті Чак Шумер виступили по телебаченню з промовою у відповідь. "На жаль, багато чого з того, що ми чули від президента Трампа протягом цього безглуздого "шатдауну", було сповнене дезінформації і навіть злоби", – сказала Пелосі.  "Жінки і діти на кордоні не є загрозою для безпеки, вони є гуманітарним викликом", – додала вона, натякнувши на фактичну кризу, яку Білий дім створив минулого року, розділивши батьків від своїх дітей на кордоні. У свою чергу, Шумер наголосив, що "символом Америки повинна бути Статуя Свободи, а не 30-футова стіна".

 

Ідея про те, що кількість нелегальних перетинів кордонів є "кризою", не відповідає дійсності, пише Politico. Кількість людей, які опинилися на перетині кордону(стандартний показник для визначення обсягу нелегальних переїздів узагалі), залишається нижчою, ніж під час президентства Обами і набагато нижчою, ніж у 1990-ті і на початку 2000-х. Прикордонний патруль заарештував 396 579 осіб на кордоні США та Мексики у 2018 фінансовому році. Агентство заарештувало в середньому 400751 осіб на рік за попереднє десятиліття.

 

Читайте також: Втручання у вибори. Росія vs США

 

Запровадження надзвичайного стану – погрози чи реальність?

 

У Сполучених Штатах багато президентів оголошували надзвичайний стан в країні, включаючи Джорджа Буша після 11 вересня і Барака Обами під час епідемії грипу H1N1. Вони змогли піти на даний крок згідно з Федеральним законом про національний надзвичайний стан (National Emergencies Act). Його включено до глави 34 "Національні надзвичайні ситуації" розділу 50 "Війна та національна оборона" Кодексу Сполучених Штатів. Зокрема, він дозволяє президентам видати декларацію про надзвичайні ситуації, але за певних обмежень. Трамп може використовувати лише конкретні повноваження, які Конгрес вже кодифікував на підставі закону. Закон 1976 року де-факто був ухвалений, щоб утримати президентську владу і кодифікувати, як президенти оголошуватимуть надзвичайний стан, від Франкліна Рузвельта до Річарда Ніксона. Водночас він не дає визначення того, що вважається надзвичайним.

 

Якщо Трамп спробував отримати фінансування стіни на кордоні з Мексикою через цей закон, тоді постає питання, які вже існуючі закони він може використовувати для отримання необхідних коштів. Так, The Brennan Center for Justice відстежив близько 130 законів, які містять особливі повноваження, до яких Трамп міг би отримати доступ. "Зібравши багато різних джерел надзвичайних повноважень, президент може залучити багато різних коштів і принаймні почати", – сказала виданню VOX професор соціології та міжнародних відносин Прінстонського університету Кім Лейн Шеппеле.

 

Господар Білого дому міг би, наприклад, перерозподілити військові витрати на розробку проектів щодо стіни. Один закон дозволяє главі Пентагону після декларації про надзвичайні ситуації направити програму цивільних робіт армії на побудову структури, необхідної для національної оборони, і використовувати військовий бюджет для цього. Інший дозволяє міністру оборони керувати іншими військовими службами для будівельних проектів. Наприклад, кошти можуть бути видіені з бюджету на будівництво житла на військових базах для членів служби і в бюджет на стіну.

 

Разом з тим, американський лідер міг би оголосити "імміграційний надзвичайний стан", який відкриє імміграційний надзвичайний фонд. Він використовується для того, щоб допомогти годувати та розміщувати мігрантів і обробляти їхні претензії, але Шеппеле заявила, що він "досить нечітко сформульований, щоб дозволити інтерпретацію", яка може отримати кошти на стіну. Проблема полягає в тому, що на даний момент фонд має лише близько 20 мільйонів доларів, що недостатньо для стіни Трампа. Але якщо його юридична команда Трампа зможе визначити достатньо законів про декларацію, вони могли б почати збирати кошти.

 

Крім того, оскільки Трамп почав говорити про оголошення надзвичайної ситуації для фінансування стіни, відбулися певні дискусії щодо того, чи має він юридичні повноваження робити це. Професор права в університеті Єльського університету Брюс Акерман написав у The New York Times, що Трамп не може оголошувати надзвичайний стан на кордоні, стверджуючи, що дії Трампа будуть незаконними, і вони змусили б збройні сили, яким доручено виконання його вказівок, вибирати між дотриманням побажань головнокомандувача і здійсненням федерального злочину.

 

Читайте також: Розколоті штати Америки

Перші наслідки "шатдауну"

 

Після оголошення "шатдауну" зачинилося приблизно чверть федеральних установ, включаючи департаменти внутрішньої безпеки, транспорту, сільського господарства та юстиції. Водночас припинили роботу й національні парки. Однак продовжують працювати федеральна судова система та управління повітряним транспортом, програми пенсійного забезпечення та охорони здоров'я, а також військові і прикордонники. Разом з тим, щонайменше 800 тисяч держслужбовців змушені працювати без зарплати, або залишатися вдома.

 

Як передає Politico, велика кількість працівників вимагають допомоги із безробіття: принаймні 4806 федеральних службовців та підрядників, які проживають в Меріленді і Вірджинії, подали заявки на допомогу по безробіттю. Національний союз співробітників казначейства, який представляє близько 150 тисяч федеральних робітників, планує мітинг 10 січня, щоб закликати до припинення "шатдауну".

 

Крім того, федеральні вчені пропускають ключові конференції: щорічне зібрання Американського метеорологічного товариства сильно постраждало від "шатдауну". Також Служба національних парків скористається зборами коштів відвідувачів, щоб очистити сміття та продовжити основне обслуговування.

 

Ба більше, мільярди доларів допомоги державам і містам у разі стихійних лих були відкладені, оскільки HUD не може видавати вказівки щодо того, як подавати заявки на ці кошти. Це створює серйозну проблему для таких штатів, як Техас, який досі не відновився від урагану "Харві".

 

Своєю чергою, агенції з недостатньою кількістю кадрів, такі як FDA, не можуть приймати нових співробітників, як очікувалося, тому зусилля з підбору персоналу зупинилися.  Також без гарантії з бюджетними асигнуваннями 2019 року штати все частіше затримують початок нових проектів. Департамент транспорту Оклахоми відкладає три десятки проектів на загальну суму майже 133 мільйони доларів через "шатдаун".