Сепаратистський сайт оприлюднив персональні дані понад 20 українських журналістів

24 Жовтня 2016, 15:38

Сепаратистський веб-сайт "Трибунал. Возмездие настанет" розмістив персональні дані більше 20 українських журналістів.

У розділі "Украинский пропагандист" розміщені фотографії працівників ЗМІ та копії їхніх посвідчень, повідомляє Центр інформації про права людини. 

Найбільше даних розміщено про журналістів "1+1", "5 каналу", "NewsOne" та телеканалу "До ТеБе" (Донецька регіональна дирекція Національної телекомпанії України), у списку є також кореспонденти каналів ICTV, "112 Украина", "Інтер", сайту "Обозреатель", BBC та інших.

18 жовтня телеканал "До ТеБе" повідомив, що персональні дані трьох співробітників каналу розміщені на сайті сепаратистів "Трибунал".

Редакція вбачає зв᾽язок між хакерською атакою на сторінку прес-центру штабу АТО у Facebook та електронну пошту та потраплянням персональних даних журналістів до списків "ДНР". Редакція нагадує, що 5 жовтня хакери зламали сторінку прес-центру штабу АТО у Facebook та електронну пошту. Прес-центр здійснює акредитацію журналістів для роботи на лінії зіткнення. Напередодні журналісти телеканалу "До ТеБе" проходили таку акредитацію.

Водночас, речниця Служби безпеки України Олена Гітлянська заявляє, що сепаратисти сайту "Трибунал" отримали дані українських журналістів не від СБУ, повідомляє "Детектор медіа".

За її словами, електронну пошту СБУ не було зламано. "Коли ми побачили цю інформацію, ми перевірили нашу пошту, ми навіть її про всяк випадок на добу блокували, провели повну перевірку кібер, розслідували все, що можна розслідувати і ніяких слідів зламу не було. Спроби були, але абсолютно невдалі. І повірте, якби вони нас зламали, у нас більше 5 тис. прес-карт, то вони виклали б набагато більше", – сказала вона.

Також Гітлянська припускає, але не стверджує, що сепаратисти могли вільно отримати цю інформацію з інших джерел.

"Це просто, на жаль, прес-карти, які, можливо, журналісти залишали у відкритому доступі кудись в інше місце. Якщо ви звернете увагу, в принципі взяли спеціально відомих особистостей, дані яких можна знайти і так… Я не можу зараз говорити, що це зробили самі журналісти. Можливо, журналісти відправляли акредитацію в зовсім інше місце, і там воно було взято. Я зараз не готова говорити про джерело, де вони взяли цю інформацію. Я можу точно і зі всією відповідальністю сказати, що це було не у нас. Наша поштова скринька не зламана", – запевнила речниця.

За словами Гітлянської, до СБУ журналісти, які потрапили на сайт сепаратистів, не зверталися. "Якщо до нас звернуться журналісти з проханням, то, звичайно, ми перевіримо", – додала вона.

Нагадаємо, раніше український веб-сайт "Миротворець" (який створили для встановлення осіб сепаратистів або людей, які допомагають їм) опублікував дані понад 5 тисяч журналістів, які отримали "акредитацію" у терористів "ДНР" та "ЛНР". Крім представників українських ЗМІ, до списку потрапили також кореспонденти іноземних видань. Це спричинило скандал.

Після публікації списку журналісти поскаржилися на незаконність оприлюднення їхніх персональних даних. У підсумку прокуратура Києва почала розслідування за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів. Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович висловила стурбованість щодо безпеки журналістів та інших працівників засобів масової інформації в Україні після витоку їхніх особистих даних до інтернету. Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт заявив, що публікація на сайті "Миротворець" персональних даних журналістів, акредитованих на непідконтрольних Києву територіях Донбасу, завдала багато шкоди, такі випадки не повинні повторюватися в майбутньому. Дії "Миротворця" тоді засудив також президент України Петро Порошенко.