СБУ допитала директора музею “Тюрма на Лонцького”. Через п’ять місяців після обшуків

17 Лютого 2011, 12:06

Це перша слідча дія після подій вересня 2010 року, коли СБУ затримала історика Забілого, провела несанкціоновані обшуки в Національному музеї “Тюрма на Лонцького”, конфіскувала комп’ютери науковців та порушила кримінальну справу.

Перший заступник Голови СБУ повідомив у листі від 14 жовтня (отриманому 20 жовтня) про те, що “вказаній кримінальній справі було надано гриф “цілком таємно”.

За даними Центру дослідження визвольного руху, СБУ зацікавилася “державними таємницями” з комп’ютера Забілого – “навчальними матеріалами кагебістів та інформацією про діяльність радянських спецслужб у Прибалтиці”.

Забілий пояснив, що скачав ці документи з сайту “KGB documents online”, про що і розповів вчора співробітнику української спецслужби.

За словами Забілого, СБУ далі активно цікавиться історією України, різноманітними аспектами його наукових досліджень, особливостями музейної роботи.

Слідчий запитував про контакти Забілого з іншими істориками, навіть хотів, аби він зазначив дати знайомств та місця зустрічей. 

“Я приїхав на цей допит, хоча мусив сам оплатити подорож зі Львова, – сподівався отримати назад комп’ютер та мої наукові праці, але, на жаль, цього не сталося. Такі допити забирають мій час, який мав би бути присвячений роботі – після вилучень матеріалів, спогадів та комп’ютерів з музею ми так і не вклалися у графіки підготовки виставки про дисидентів”, – розповів Забілий.

Крім того, музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”, незважаючи на доручення президента Віктора Януковича, так і не передано до Українського інституту національної пам’яті. Музей також не отримав обіцяного високими посадовцями державного фінансування на цей рік.