Колишній президент Грузії та екс-голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі, якого позбавили українського громадянства, поки він перебував за кордоном, зміг 10 вересня потрапити на територію України через польський кордон. Тиждень пояснює, як це сталося і які наслідки очікують Саакашвілі.
Гучне повернення
Саакашвілі тривалий час оголошував, що має намір повернутися саме в цей день через пункт пропуску «Краковець». Тут зібрався натовп як прихильників, так і противників. Але він змінив плани і вирішив їхати потягом із Перемишля. Через Саакашвілі потяг затримали на понад дві години. В Укрзалізниці пояснили, що затримка відбулася "внаслідок відмови особи, яка не має законних підстав для в'їзду в Україну, залишити цей поїзд". Саакашвілі залишив поїзд і вирішив їхати через пункт пропуску «Шегині».
Прикордонники польської сторони на "Шегинях" пропустили Саакашвілі, українську сторону зачинили через повідомлення про замінування. Втім група народних депутатів і прихильників Саакашвілі підійшли до пункту пропуску "Шегині", зробили "коридор" і провели його на українську територію. Речник Держприкордонслужби Олександр Слободян повідомив, що під час інциденту на кордоні виникла бійка, 12 бійців Національної поліції та п'ятеро прикордонників отримали тілесні ушкодження. За його словами, прикордонники отримали наказ не застосовувати зброю та засоби фізичного впливу.
Після в'їзду на територію України Міхеїл Саакашвілі вирушив до Львова, де зустрівся з міським головою Андрієм Садовим. Правоохоронні органи не перешкоджали і не затримували його.
Кримінальна відповідальність за прорив кордону
Правоохоронні органи почали слідство через "незаконне переправлення осіб через державний кордон" проти організаторів такого перетину, проте самі організатори ще не названі.
"Попередньо в діях організаторів масового безладу на кордоні вбачаються ознаки порушення ст.332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон) та ст.348 (осягання на життя працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу України", – повідомили в ДПСУ.
Адміністрація Держприкордонслужби звернулася до всіх, хто незаконно порушив державний кордон України, з проханням прибути у пункт пропуску «Шегині» для оформлення факту законності перетину кордону.
Анатолій Махнюк, директор департаменту охорони державного кордону повідомив, що тепер Саакашвілі має статус особи, яка незаконно перетнула державний кордон. За його словами, відбулося порушення щонайменше трьох статей КУпАП, зокрема, ст.204.1 (незаконний перетин кордону).
Поліція внесла в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості за ознаками злочину за ст.332 "Незаконне переправлення осіб через державний кордон України". Наступного дня речник МВС Артем Шевченко пояснив, що Саакашвілі не затримували, оскільки на це не було дозволу суду.
"Зараз ідуть всі необхідні слідчі дії згідно з нормами Кримінально-процесуального кодексу за погодженням з прокуратурою необхідних судових ухвал", – розповів Шевченко.
Він додав, що слідчі дії стосуються не лише Саакашвілі, а й усіх людей, причетних до прориву кордону.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко назвав імена нардепів, які незаконно перетнули кордон разом із Саакашвілі: Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Юрій Дерев'янко, Павло Костенко, Дмитро Добродомов. Разом із ними перетинав кордон колишній глава СБУ Валентин Наливайченко. За його словами, інші особи, які незаконно перетнули кордон України, встановлюються слідством і будуть притягнуті до відповідальності відповідно до закону.
Глава МВС Арсен Аваков зазначив, що Саакашвілі та усім учасникам порушення процедури перетину кордону України, в тому числі народним депутатам, належить з'явитися в поліцію для надання свідчень. Також їм усім потрібно пройти процедуру оформлення в "Шегинях" чи підрозділі міграційної служби.
Оскарження і загроза екстрадиції в Грузію
Міхеїл Саакашвілі отримав українське громадянство на підставі указу президента України Петра Порошенка наприкінці травня 2015 року. Напередодні отримання українського паспорта його призначили головою Одеської облдержадміністрації. У грудні 2015 року Саакашвілі позбавили громадянства Грузії. Втім упродовж наступного року стосунки президента й голови Одеської ОДА погіршилися, Порошенко став критикувати Саакашвілі, оскільки той начебто не впорався зі своєю роботою. Саакашвілі у свою чергу звинувачував Порошенка у брехні. У листопаді 2016-го Саакашвілі подав у відставку зі своєї посади.
У липні 2017 року Адміністрація президента повідомила про позбавлення Саакашвілі українського громадянства, сам Саакашвілі в цей час перебував за межами України. В АП зазначили, що припинення громадянства обумовлене поданою ним недостовірною інформацією під час оформлення.
Чинність закордонного паспорта громадянина України після втрати громадянства скасовується, і в Державній прикордонній службі попередили, що в разі спроби проїхати з таким документом він буде вилучений, а його пред’явник депортований із України.
Заступник генерального прокурора України Євген Єнін заявляв, що Саакашвілі зможе потрапити до України тільки після оформлення візи, якщо в нього не виявиться паспортів третіх країн. Також Єнін наголосив, що особам, які сприятимуть незаконному перетину кордону, загрожує кримінальна відповідальність.
При цьому голова литовського МЗС Лінас Лінкявічюс закликав Україну дати Саакашвілі можливість відстояти у суді право на громадянство України. "Саакашвілі має бути надана можливість захищати свої права у прозорому судовому розгляді", — заявив Лінкявічюс. Раніше адвокат Саакашвілі Павло Богомазов говорив про намір оскаржити позбавлення Саакашвілі громадянства у Вищому адміністративному суді.
У вересні заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов заявив, що Міністерство юстиції України отримало запит від Головної прокуратури Грузії на арешт і видачу Міхеїла Саакашвілі. За даними Головної прокуратури Грузії, Саакашвілі є обвинуваченим у чотирьох кримінальних провадженнях – за привласнення майна і зловживання службовим становищем. Пєтухов повідомив, що Головна прокуратура Грузії в своєму запиті дала гарантію Генпрокуратурі України, що цей запит не має на меті переслідування особи за політичними мотивами, і що Саакашвілі не буде притягнутий до відповідальності за вчинення злочинів, не передбачених запитом, а також не буде виданий третій країні, і його права не будуть порушуватися. Раніше міністр юстиції Грузії Тея Цулукіані заявляла, що Головна прокуратура Грузії двічі зверталася до української сторони з проханням передати Міхеіла Саакашвілі і двічі отримала офіційну відмову.
Президент Петро Порошенко, виступаючи в Києві 11 вересня, сказав, що Саакашвілі досі не подав апеляцію на позбавлення громадянства, хоч минуло півтора місяця.
"У будь-якій правовій державі особа має право оскаржити будь-який адміністративний акт в адміністративному суді, в даному випадку у Вищому адміністративному суді. І я, як президент, виконаю будь-яке рішення суду. Не подобається рішення українських судів? Є Європейський суд з прав людини … Минуло більше, ніж півтора місяця. Ніхто в суд не подавав", – сказав він.
Цього ж дня адвока Саакашвілі Маркіян Галабала заявив, що подання в Державну міграційну службу України заяви для визнання його підзахисного особою, яка потребує додаткового захисту, юридично має призупинити реалізацію запиту на його екстрадицію.
"На даний момент Саакашвілі має статус особи без громадянства, яка постійно проживає в Україні. Це окремий правовий статус. І з метою недопущення його екстрадиції до Грузії ми хотіли його правовий статус додатково посилити іншим правовим статусом, який називається "особа, яка потребує додаткового захисту ", – пояснив він.
Також адвокат повідомив, що в найближчі дні буде поданий позов до Вищого адміністративного суду України про незаконність позбавлення Саакашвілі українського громадянства. При цьому адвокат підкреслив, що будучи особою без громадянства, Саакашвілі має право на подачу такого позову.
При цьому Галабала акцентував, що "перетинання державного кордону було здійснене в стані крайньої необхідності, оскільки треба було евакуювати людей з замінованого пункту пропуску через держкордон. Це відмовилися робити працівники прикордонної служби, і не залишалося іншого виходу, крім як залишити цей пункт пропуску ".