Саакашвілі на даху та блокування силовиків. Усе, що відомо про затримання політика

5 Грудня 2017, 12:05

Уранці 5 грудня правоохоронці прийшли з обшуками у київську квартиру екс-очільника Одеської області і лідера Руху нових сил Міхеїла Саакашвілі. Після слідчих дій Служба безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України, затримали політика.

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про ситуацію із затриманням Саакашвілі.

Обшуки. У вівторок, 5 грудня, соратник екс-президента Грузії Давид Сакварелідзе заявив, що у київській квартирі лідера "Руху нових сил" Міхеіла Саакашвілі на вулиці Костьольній ламають двері і проводять обшук. Близько 8.00 Саакашвілі виліз на дах будинку і пригрозив зістрибнути вниз. Біля будинку політика зібралося багато силовиків, а по вулиці обмежили рух транспорту. Згодом правоохоронцям вдалося відтягнути його від краю даху і затримати.

Підозра і затримання. Затримання колишнього керівника Одеської державної адміністрації Михайла Саакашвілі пов'язують зі сприянням політика учасникам злочинних організацій. Працівники Служби безпеки України  спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України затримали політика за місцем проживання. У присутності адвоката Саакашвілі Маркіяна Галабала, оголосили йому про підозру в скоєнні злочину.

Сутички. Активісти спробували облаштувати барикади навпроти під’їзду будинку, в якому живе Саакашвілі, у результаті чого сталися сутички між прихильниками політика і силовиками.

Правоохоронці взяли у кільце активістів та відтіснили їх вниз по вулиці, тим самим не давши перекрити дорогу сміттєвими баками.

В результаті штовханини силовики затримали принаймні одного активіста.

Речник МВС Артем Шевченко заявив, що “група підтримки Саакашвілі намагалася своїми діями перешкодити проведенню слідчих дій, почала блокувати проїзд, почала блокувати деякі автомобілі, витягувати сміттєві баки та виставляти огородження”.

Він зауважив, що поліція була вимушена припинити це перешкоджання і відтіснила їх. Шевченко наголосив, що поліція не залучена до проведення слідчих дій у квартирі Саакашвілі, а забезпечує публічний порядок і безпеку.

“Правопорушення однієї особи було припинено, зараз правоохоронці встановлюють її особу, і якщо до цієї особи не буде жодних інших претензій законного характеру — будуть прийняті відповідні правові рішення”, – додав він.

ЗМІ також повідомили про одного постраждалого. Згодом у поліції проінформували про кількох постраждалих.

Крім того, на зібранні під будинком екс-президента Грузії чоловік, який назвався Іваном Українцем, погрожував вчинити акт самоспалення. Він заліз на газову трубу на будинку по вулиці Костельній, 5. Спершу чоловік почав кидав звідти петарди, а потім сказав, що в нього є бензин і він усіх спалить. Двом активістам вдалося його угамувати.

Під час сутичок і правоохоронці, і мітингувальники застосовують сльозогінний газ. Наразі сутички час від часу продовжуються.

Обмеження руху у Києві.  Центр столиці перекрито від Європейської площі до Майдану Незалежності. Прихильники Саакашвілі, які блокують вивезення лідера "РНС", намагалися не пустити новоприбулих нацгвардіців. 

 

Заява Юрія Луценка щодо затримання Саакашвілі. Генпрокурор України Юрій Луценко заявив на брифінгу, екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі фінансував свої акції в Україні за рахунок злочинного угруповання Януковича, зокрема, Сергія Курченка. 

"Встановлено, що особа наближена до Саакашвілі, а саме громадянин України Севаріон Донгадзе за узгодженням із самим Саакашвілі, звернувся через довірену особу до Сергія Курченка, що переховується від українських правоохоронних органів у місті Москва, з пропозицією установити стабільне фінансування діяльності Саакашвілі в обмін на інтереси членів злочинного угрупування. Нами зафіксовано отримання з російського боку до оточення Саакашвілі близько 500 тисяч доларів, приблизно половину сумми якої було вручено Северіону Донгадзе під контролем українських спецслужб. Тобто переписування номерів самих купюр і фіксацією самої операції передачі". – сказав він.

Луценко зазначив, що з правоохоронцями співпрацювали декілька українців, котрі знаходилися на території Москви, і дали закриті свідчення у рамках цього кримінального провадження.

Реакція Євросоюзу. У Представництві Євросоюзу в Україні заявили, що стежать за ситуацією щодо затримання колишнього керівника Одеської обласної держадміністрації Саакашвілі та сподіваються, що слідство відповідатиме вимогам українського законодавства. 

Дипломати також закликали, органи влади України не допустити порушення основних прав Саакашвілі.