Розвідка оприлюднила дані про підготовку Росії до анексії Криму

22 Лютого 2016, 15:17

Окупація Криму проходила в три етапи, в ній взяли участь понад 70 тисяч російських силовиків. Про це на засіданні комітету з питань національної безпеки і оборони повідомив представник ГУР МО Вадим Скібіцький, передає ЛІГА.net.

Скібіцький зазначив, що під час проведення Олімпійських ігор в Сочі на території Північного Кавказу, в південному військовому окрузі Російської Федерації було зосереджене значне угруповання збройних сил та інших силових відомств РФ.

"Загальна чисельність силових структур, які були розгорнуті на той період в південному військовому окрузі, становила 73 тисячі чоловік. З них 12 тисяч військовослужбовців, решта – це співробітники МВС, ФСБ, МНС та інших силових структур. У реальності саме це угруповання було використане для проведення окупації і анексії Криму", – сказав він.

Скібіцький повідомив, що перший етап окупації Криму – це застосування сил спецпризначення 20-28 лютого 2014 року.

"Саме в цей період було прийняте рішення про застосування військової сили для анексії Криму. Почалося приховане перекидання підрозділів збройних сил Росії з території РФ на територію Криму морським шляхом. В основному це були підрозділи спецпризначення, підрозділи ПДВ РФ", – сказав він.

Скібіцький нагадав, що саме в цей час були захоплені Верховна Рада і будівля уряду Автономної республіки Крим. Також було встановлено контроль над регіональним диспетчерським центром управління повітряним рухом в Криму в Сімферополі, захоплені і блоковані інші об'єкти інфраструктури.

Другий етап тривав з 2 по 10 березня 2014 року. Кримське угруповання російських військ було приведене до вищого ступеню боєготовності.

"Бойові кораблі, літаки морської штурмової та розвідувальної авіації, а також вертольоти Чорноморського флоту в Криму були приведені у вищий ступінь бойової готовності. Крім цього, була проведена комплексна розвідувальна операція із залученням кораблів та літаків, щоб уточнити готовність ЗСУ та чергових сил НАТО в Чорноморському регіоні до можливого відбиття збройної агресії", – сказав Скібіцький.

Також в цей період був перекритий сухопутний кордон АР Крим і встановлені ротні опорні пункти в районах Перекопу, Армянська та Чонгара.

Третій етап окупації півострова тривав із 10 по 18 березня. У цей період на аеродромі Гвардійського було розгорнуто об'єднаний командний пункт і в районі Джанкоя – передовий командний пункт.

Додатково в Криму було зосереджено понад 7 тисяч військовослужбовців, перш за все десантників і сил спецпризначення. Вони були перекинуті на територію АРК морським і повітряним шляхом.

Були посилені можливості Чорноморського флоту з проведення морських десантних операцій. Десантні кораблі, зосереджені в Криму, за інформацією Скібіцького, дозволяли провести морську десантну операцію по всьому чорноморському узбережжю України.

Були посилені артилерійські угруповання, угруповання бойових ракетних комплексів, які могли завдати ударів по корабельних угрупованнях у разі потреби.

Одночасно в південних і східних регіонах спецслужби РФ почали підготовку до дестабілізації ситуації, використовуючи заздалегідь підготовлену диверсійно-розвідувальну мережу, агентів російського впливу в керівних органах України і так звану п'яту колону.

"На той час весь силовий блок південних і східних регіонів України, включно з Кримом, був повністю нейтралізований", – сказав Скібіцький. Він підкреслив, що при цьому в складних умовах перебувала українська армія, яка не мала потужних угруповань в східних регіонах країни, а на озброєнні в розташованих там військових частинах була техніка ще радянських часів.

Скібіцький зазначив, що план керівництва Росії полягав в тому, щоб спровокувати Україну на застосування Збройних Сил у Криму проти цивільного населення і підрозділів російських військ, що дозволило б Росії у відповідь почати повномасштабну агресію.

Нагадаємо, вторгнення Росії в Криму почалося в кінці лютого-початку березня 2014 року, коли в Крим були перекинуті війська без розпізнавальних знаків з Росії і кримських баз Чорноморського флоту РФ. Також було створено збройне формування з російських "козаків", яке називало себе "самооборона Криму" за аналогією з Самообороною Майдану.

Перші російські війська увійшли в Крим ще 20 лютого. Російська влада стверджує, що почала процес повернення Криму на два дні пізніше – 22 лютого 2014 року. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав законпро визначення дати окупації Криму.