Розбрат в ОПЗЖ та бійка на першому засіданні райради. Боротьба за вплив на Луганщину після виборів не згасає

Політика
7 Грудня 2020, 15:49

Як Сергій Володимирович із Сергієм Володимировичем посварилися

Наприкінці жовтня Сергій Гайдай вперше після хвороби на коронавірус улаштував традиційний щотижневий прямий ефір на своїй сторінці у соцмережі Facebook. Окрім власних робочих планів він згадав нардепа Сергія Шахова, який нещодавно на одному з телеканалів дозволив назвати голову обласної ВЦА (військово-цивільної адміністрації) «Гайдуєм». Сергій Гайдай вирішив не відставати та перекрутив прізвище депутата на «Шахуй».

Також очільник Луганщини образився, що Шахов нібито присвоїв собі заслуги з будівництва нової залізничної колії в області. Гайдай вкотре нагадав усім, що нардеп Шахов та Луганська ланка політичної партії «Наш край», яку той очолює, «не мають жодного відношення до нової залізничної гілки».

Сергій Гайдай

Конфлікт між керівником ВЦА та нардепом почався після офіційного оголошення рішення Центральної виборчої комісії (ЦВК) про скасування місцевих виборів на території області, близькій до лінії розмежування. Річ у тому, що сюди увійшли міста Лисичанськ та Сєверодонецьк, де за прогнозами команда «Нашого краю» мала провідні позиції та могла б виграти вибори. ЦВК під час ухвалення рішення керувалося лише поданням очільника Луганщини, тому в «Нашому краї» звинуватили саме його у некомпетентності та упередженості.

З трибуни Верховної Ради Шахов висловив незадоволення та «від імені усіх виборців Луганщини» вимагав відставки Гайдая. Наступна хвиля обурень почалася під час гасіння масштабних пожеж у Луганській області на початку жовтня 2020 року.

Сергій Шахов біля мікрофона. Фото: УНІАН

«Влада спричинила дві масштабні пожежі та спалила людей живцем. В області масово вивозять ліс, ми кожного дня фіксуємо порушення. Натомість влада тільки прикриває злочини свідомою бездіяльністю. Сьогодні їм начхати на проблеми погорільців. Плювати на медичну систему та захист жителів області. Вони скасували вибори всюди, де лише змогли», – вигукував з парламентської трибуни Шахов та знову вимагав відставки керівника області. Подібні яскраві промови він також часто висловлює у політичних ток-шоу на різних телевізійних каналах.

 

Читайте також: Руйнування монополії. Як розподілилися сили в органах самоврядування північної Донеччини

 

Сергій Гайдай, своєю чергою, постійно згадує Шахова у прямих ефірах та на пресконференціях. З закликами «не брати цукор», «не продаватися «солодкій команді» та не підтримувати «Наш край» він звертався до мешканців Луганщини упродовж всієї кампанії цьогорічних місцевих виборів.

Слід зазначити, що «Наш край» саме з подачі голови Луганської ВЦА отримав назву «солодкої команди». Це пов’язано з роздачею цукру у пакетах по 5 кг напередодні парламентських виборів влітку 2019 року. Очільник Луганщини назвав передвиборчу кампанію партії «брудною», зазначивши, що сам займається подібними кампаніями починаючи з 1998 року.

«ККД роботи «солодкої команди», окрім скупки якихось партій, у Луганській області дорівнює нулю, якщо не рахувати роздачі цукру. Але чомусь цукор роздається людям не просто так, а за паспортні дані. За весь час моєї каденції, а це майже рік, була єдина пропозиція від Нашого краю про співпрацю, яку я відхилив одразу, бо треба було «продатись». Вони багато надсилають безглуздих запитів до Луганської ВЦА. Поширюють безліч фейків про мене у соцмережах. Я відповідно реагую і подаю позови до суду. «Солодка команда» це брехливі люди й всі мешканці це скоро побачать», – обурено розповідав Гайдай під час одного зі своїх ефірів.

Зі взаємин Шахова та Гайдая видно, що вони чимось добре зачепили один одного, а тепер намагаються вплинути на публіку, щоб понизити рейтинги противнику. Якщо подивитися на їх монологи цілісно, то вони лише постійно лаються, але навряд впливають на рейтинг опонента, бо у кожного власна аудиторія.

Великий переполох у Рубіжному

Місцеві вибори продемонстрували популярність «Нашого краю» в області. Партія перемогла у Рубіжному, а в новоствореній Сєверодонецькій районній раді різниця між лідерами – «Опозиційною платформою – За життя» (ОПЗЖ) та «Нашим краєм» становила лише кілька відсотків.

 

Читайте також: Місцеві вибори на Луганщині: найкращі місця у Сєвєродонецькій районній раді

 

При цьому ОПЗЖ ще до виборів поділилися на два табори. Одним керують народні депутати Юрій Бойко та Сергій Дунаєв, іншим – нардепи Віктор Медведчук та Вадим Рабінович. Однак виборчий список ці табори мали один. Вже після голосування це одразу далося взнаки. Мало того, що два табори не збиралися миритися, вони ще більше посварилися через сфери впливу.

Очільник Луганщини Сергій Гайдай у приязних стосунках з тією частиною ОПЗЖ, яку очолюють Бойко та Дунаєв. Найголовнішим свідченням цьому є велика кількість працівників підприємства «Зоря» у списках «Слуги народу» на Луганщині. Підприємством фактично керує Бойко. Також Гайдай зберіг заступників керівників новостворених ВЦА, які відверто підтримують народного депутата Дунаєва.

У новообраній Сєверодонецькій районній  раді 24 депутати представляють ОПЗЖ, 21 депутат – «Наш край», п’ять – «Слугу народу» та чотири – «Опозиційний блок». І користі від роботи ради з таким складом найближчим часом не слід чекати. Підтвердженням стала перша сесія, на яку новообрані депутати зібралися лише з третьої спроби. Окрім реєстрації депутатів без пред’явлення паспорта та суперечливого обрання голови ради, на засіданні побили (повідомляють про перелом руки) очільника територіальної виборчої комісії.

Ажіотаж спричинений тим, що новостворена рада включає вже ліквідовані Кремінський та Попаснянський райони, а також найбільші міста вільної частини області: Сєверодонецьк, Лисичанськ та Рубіжне. В умовах відсутності облради, яку не обирали, це тепер найбільша рада на Луганщині. Певна річ, що й бюджет району, яким будуть розпоряджатися новообрані депутати, також буде найбільшим в області. Щоправда, реформа децентралізації незавершена, тому точні повноваження нових депутатів ще невідомі. На початку року взагалі розглядали варіанти відмови від райрад і передачі всіх повноважень в ОТГ. Однак райради зберегли і, вочевидь, вони таки матимуть, що ділити. Тож боротьба за сфери впливу триває.

 

Читайте також: ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»

 

Команди противників очолюють саме Гайдай та Шахов. Нардеп Шахов не лише керує депутатами райради від «Нашого краю», а й намагається отримати прихильність орієнтованої на Медведчука частини ОПЗЖ. Наприклад, нещодавно у місцевих ЗМІ з’явилася інформація про підкуп депутата райради Ростислава Дубового, якому нібито придбали квартиру в Києві. Дубовий – фактичний очільник ланки ОПЗЖ на Луганщині, якою в Києві керують Медведчук та Рабінович.

Тож перед першим засіданням сили поділилися так: частина депутатів ОПЗЖ під керівництвом Дунаєва, Бойка та Гайдая, а також депутати від «Слуги народу» не з’являлася на засідання новоствореної ради та негативно висловлювалася у бік нової більшості, яку створили депутати «Нашого краю» та частина ОПЗЖ.

Двічі засідання не змогли провести. Ростислав Дубовий звинуватив депутатів від «Слуги народу» у відсутності на сесії. До новоствореної ради від партії «Слуга народу» увійшло лише п’ять осіб і кворум від них ніяк не залежить. А от великі суперечки в ОПЗЖ – якраз і призвели до неможливості провести засідання ради двічі.

Лише з третьої спроби (законно чи незаконно – досі сперечаються) сесію, на якій має бути дві третини від загального складу депутатів, таки провели. Головою Сєверодонецької районної ради обрали Дубового (ОПЗЖ), а його заступником – Костянтина Сухова («Наш край»). Він брат народного депутата по 107-му округу Олександра Сухова. Серед 12-ти питань порядку денного розглянули лише чотири. Чи збереться кворум на наступній сесії районної ради поки невідомо.