Російський імпорт повернувся майже до рівня 2020-го. Країна отримує підсанкційні товари від посередників – Bloomberg

7 Березня 2023, 14:34

Росія ймовірно обходить санкції Європейського Союзу та країн Великої сімки й купує напівпровідники та інші технології для продовження війни в Україні. Про це йдеться на шпальтах Bloomberg із покликанням на анонімного високопоставленого європейського дипломата.

У повідомленні стверджується, що російський імпорт майже повернувся до рівня довоєнного 2020 року. Аналіз даних про торгівлю свідчить, що виготовлені в ЄС та інших союзних країнах мікросхеми, зокрема інтегральні, доставляються до Росії через треті країни. Наприклад, через Туреччину, Об’єднані Арабські Емірати та Казахстан, каже неназваний дипломат.

Керівник практики боротьби з фінансовими злочинами у світі в консалтинговій фірмі Oliver Wyman Деніел Таннебаум пояснює Bloomberg, що просто підписати нові санкції недостатньо – урядам треба створювати механізми примусу до їхнього виконання.

Пекін відіграє все більш важливу роль у закритті потреб Москви, тому постачання з Китаю також зросли. Більшість країн за межами ЄС, які, як стверджується, співпрацюють з РФ, не вводили санкції проти Росії. Утім, вони заперечують, що допомагають Кремлю.

Читайте також: Die Welt: Як мулли вчать Кремль обходити нафтові санкції

Економіка Росії однозначно скоротилася, а російські банки та компанії залишаються відрізаними від міжнародних фінансових і торгових систем. Також обмеження на європейські та американські технології послабили ключові російські галузі промисловості та завдали шкоди розвитку інновацій, тому деякі впроваджені санкції дійсно працюють. Водночас інформація із Женевського моніторингу торгових даних вказує на те, що деякі товари під санкціями, зокрема напівпровідники, обходять обмеження.

У деяких випадках експорт до Росії технологій, які використовують у військових цілях, фактично зріс від нуля до мільйонів доларів. Це добре ілюструє приклад із Казахстаном. 2022 року країна експортувала до Росії напівпровідники на суму $3,7 млн. За рік до початку повномасштабної війни сума становила $12 тис.

З 2017 до 2021 року Росія закуповувала в ЄС, США, Японії та Великій Британії чіпи та інтегральні схеми на суму в середньому $163 млн. У 2022 році ця сума впала до приблизно $60 млн. Туреччина, Сербія, ОАЕ та ще кілька економік у Східній Європі та Центральній Азії допомогли компенсувати дефіцит. Це простежується в сотнях інших категорій продуктів, але особливо – у вдосконалених чіпах та інтегральних мікросхемах, каже дипломат у коментарі Bloomberg.

Проблема у відстеженні відправлень. Покупці іноді використовують складні корпоративні механізми, щоб приховати кінцевий пункт призначення товарів. Також сховати це допомагають неповні документи й так звані перевантажувальні пункти, де товари переміщують в інші транспортні засоби чи замінюють.

Читайте також: Як війна в Україні та санкції знищують російський ІТ-ринок

Уряди-члени ЄС поки що не використовували інструменти відстеження та не переслідували публічно потенційні порушення у своїх країнах. Тепер тривають дебати як провести межу відповідальності між Брюсселем та європейськими столицями, коли йдеться про конкретні заходи, кажуть чиновники та дипломати.

США мають централізований орган та ефективніші процедури збору інформації через довшу історію санкцій проти іноземних держав. Там існує суворе законодавство та інструменти для дотримання санкційних правил у країні та за кордоном. Натомість в ЄС це клаптикова робота, яку переважно виконують держави-члени самостійно.

Європейська Комісія контролює впровадження санкцій та дає вказівки як виконавчий орган блоку. Водночас у статті зауважується, що виявляти порушення і накладати покарання мають національні органи влади. Тобто результативність всього процесу суперечлива.

Один чиновник ЄС, який бере участь у цьому процесі, каже, що представники національних урядів можуть опинитися під тиском, коли йдеться про жорсткі заходи проти їхніх компаній.

Читайте також: Попри санкції, бізнес-імперія Прігожина принесла своєму власнику $250 млн доходу, – Financial Times

У четвер адміністрація Байдена опублікувала записку про покарання для посередників, яких використовує Росія для ухилення від санкцій. У повідомленні згадують Китай, Вірменію, Туреччину та Узбекистан як місця, через які можуть незаконно переправляти товари до РФ.

Наразі, під час різних раундів санкцій, країни ЄС певною мірою обмежували вплив на власні прибутки та глобальну економіку в цілому, йдеться у статті Bloomberg. Це викликало багатозначні дискусії між державами-членами щодо винятків і вимог до звітності.