Попри санкції, бізнес-імперія Прігожина принесла своєму власнику $250 млн доходу, – Financial Times

23 Лютого 2023, 14:58

«Інтереси Євгєнія Прігожина у сфері природних ресурсів за межами Росії майже не постраждали від років західних санкцій», – стверджує видання Financial Times з посиланням на дані власного розслідування.

За підрахунками видання, впродовж чотирьох років до повномасштабної війни бізнес-імперія Прігожина принесла своєму власнику понад $250 млн прибутку.

«Багаторічні санкції Заходу проти засновника групи найманців Вагнера не змогли зупинити сотні мільйонів, які надходять до Прігожина від видобутку нафти, газу, алмазів і золота», – констатує видання.

Читайте також: Епоха кувалди. Що страта зека-вагнерівця розповідає про найближче майбутнє Росії

Вперше одіозний «кухар Путіна» потрапив під санкції США ще в грудні 2016 року, але це не надто вплинуло на бізнес групи Вагнера, пов’язаний з видобутком природних ресурсів у Африці і на Близькому Сході.

Видання наводить низку промовистих прикладів. Так, у 2018 році уряд США наклав санкції на підконтрольну Прігожину компанію Evro Polis, яка отримала енергетичні концесії від сирійського президента Башара аль-Асада в обмін на те, що вагнерівці звільнили нафтові родовища від бойовиків Ісламської Держави під час громадянської війни в країні. Проте ефективність санкцій виявилась обмеженою: у 2020 році продажі компанії склали $134 млн, а чистий прибуток – $90 млн. Тобто йдеться про прибуток від акціонерного капіталу в розмірі 180%, який був виведений до Росії. У грудні 2021 року, за два місяці до вторгнення, компанія Evro Polis повідомила про падіння доходів до $400 тис. доларів США, але все ще має $92 млн на своєму балансі.

Читайте також: «Кошики зла». Як компанія Bonduelle у Росії привітала учасників «СВО»

Компанія M Invest, що займається видобутком золота в Судані, на яку уряд США наклав санкції у липні 2020 року, у 2021-му все одно здійснила продажі на $2,6 млн. Ще дві компанії, експортні записи яких свідчать про те, що вони відправили великі обсяги промислового обладнання афільованим з групою Вагнера компаніям у Судані та Центральноафриканській Республіці, отримали понад $6 млн доходу до кінця 2021 року.

У Financial Times наголошують, що аналіз не охоплював російські компанії Прігожина, пов’язані із громадським харчуванням та нерухомістю, котрі  отримали великі державні контракти і складають значну частину статків лідера одіозної ПВК.

Автор:
Тиждень