Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Китайський виробник припинив постачати смартфони в Росію, а російські виші відключають від Zoom. Технофронт

4 Листопада 2022, 11:52

Цифрова підтримка

Цифрова підтримка цього тижня проявилась в абсолютно неочікуваному вигляді. Минулого тижня в Амстердамі проходила одна з найбільших технологічних конференцій WebSummit 2022. Серед спікерів цієї події українці помітили кілька проросійських, які виправдовували дії російських військ та заявляли про те, що у цій війні «НАТО спровокувало Путіна для нападу». Українські ІТ-фахівці звернулись до організаторів WebSummit 2022, а до їх заяви долучилося Мінцифри і в результаті двох з трьох проросійських спікерів виключили із програми. Третій – Наом Чомскі виступав лише в режимі онлайн.

Цифрова блокада

Цивілізований світ настільки не хоче мати справу з російськими структурами, що готовий втратити прибуток. Минулого тижня стало відомо, що американський сервіс відеоконференцій Zoom, який пережив сплеск популярності в Covid-часи, почав відключати російським університетам доступ до акаунтів, в тому числі до платних. Тобто Zoom відмовляє в обслуговуванні російським вишам, на що Роскомнадзор порадив навчальним закладам пошукати російську альтернативу.

Так само, як ми не втомлюємося писати про віртуальні паркани для російського сегменту інтернету, влада у Москві не втомлюється їх будувати. Цього тижня російське мінцифри стало вивчати особливості використання в країні VPN-сервісів. Організаціям, яким ці інструменти потрібні для роботи, надіслали перелік питань. Це може бути першим кроком до блокування всіх VPN для російських користувачів із дозволом працювати з ними окремим організаціям.

Блокування сервісів у Росії – теж з категорії новин, які не припиняються. Минулого тижня бізнесмен Євгєній Прігожин направив у генпрокуратуру заяву з вимогою обмежити доступ до YouTube.

Цікаво, що YouTube – одна з небагатьох великих соціальних платформ, яка до цього часу працює у Росії. І причини цьому очевидні – в країні немає альтернативи відеохостингу і для того, щоб мати платформу поширення своєї пропаганди, Росія просто не може відмовитися від YouTube. Хоча вона й накладає штрафи на материнську компанію Google та вимагає розблокувати пропагандистські YouTube-канали. Навряд чи в Росії буде заблоковано YouTube, хоча країна, яка готується оточити себе цифровим парканом, може зробити що завгодно.

Ілон Маск, який нарешті купив Twitter і тепер шукає шляхи розвитку нового проекту, теж стане фігурантом нашого матеріалу. Адже деякі депутати російської Думи, а саме – заступник голови комітету з інформполітики Андрєй Свінцов, не виключають, що тепер сервіс розблокують для росіян. Причини такого ліберального ставлення до сервісу мікроблогів вони, звісно, не озвучили, проте очевидно, що це є відповіддю на плани Ілона Маска по спрощенню системи модерації у Twitter і перетворенні проекту на платформу для вільних висловлювань.

Російські блогери, попри те, що Рокомнадзор визнав Meta екстремістською організацією та заблокував її сайти у країні, не зупиняються у спробах якщо не повернути собі ці платформи, то, принаймні, пред’явити фінансові претензії – але не до Роскомнадзора, а до власника – компанії Meta Platforms. 15 російських блогерів подали позов проти Meta через відключення таргетованої реклами. За свої акаунти, на яких вони почали заробляти менше, вони вимагають заплатити їм 18,1 млн рублів.

Минулого тижня компанія Huawei оголосила про повне припинення поставок смартфонів у Росію. Раніше компанія повідомила, що не ввозитиме в Росію планшети, ноутбуки та телевізори. А навесні відмовилась ввозити базові станції мобільного зв’язку.

Нові сервіси часів війни

В Україні з’явився новий месенджер Dober. Розробники називають його перевагами те, що він не прив’язаний до номеру телефону чи мейлу, не синхронізується з телефонною книгою. Наявність наскрізного шифрування захищає дані користувачів. Автори запевняють, що в перспективі його можуть використовувати військові. Обмін інформацією між користувачами відбувається на окремому захищеному сервері, а після передачі даних від відправника до отримувача інформація видаляється  з проміжного серверу, що посилює захист продукту.

читати ще

показати ще