Війна у цифровому вимірі
Дев’ять місяців війни не могли не позначитися на нашому повсякденному житті. Війна проявилась не лише у наших звичках та розмовах, але й в пошукових запитах. Компанія Google представила щорічний рейтинг найпопулярніших запитів, зроблених українськими користувачами цієї пошукової платформи. Більше всього українці шукали карту повітряних тривог. Ще в топ-3 запитів увійшли «Новини України» та «єДопомога». Українці шукали назви таких міст як Гостомель, Буча й Маріуполь, намагались купити генератор, сіль та бронежилет, а ще – калій йодид та марку з відомою назвою. В топ-запитів у різних категоріях увійшли Олексій Арестович та Валерій Залужний, байрактар та Starlink, повербанк та інвентор. Повний перелік за посиланням.
На російському сервісі «Яндекс.Карты» ретушують будинки, знесені у Маріуполі. Якщо зараз порівняти декілька адрес у Маріуполі на різних картографічних сервісах, наприклад, на «Яндекс.Картах» та Google Картах, то стає очевидно, що ландшафт території відрізняється. На одних картах показані знесені будинки, на інших замість них зображене порожнє місце. Таким способом окупанти знищують історію Маріуполя.
Цифрова блокада
Про вихід компаній з російського ринку після дев’яти місяців війни писати дещо соромно – передусім за самі компанії, які роблять це лише зараз. Та ще й частково. Китайська Huawei лише щойно повідомила про розділення корпоративного підрозділу для Євразії на дві частини так, щоб бізнес в Росії та Білорусі працював окремо. Роботою російсько-білоруського підрозділу управлятиме офіс у Москві. Іншими підрозділами, що працювали в Грузії, Вірменії, Азербайджані та низці інших країн, управлятимуть з офісу в Бахрейні. При цьому компанія Huawei не приховує, що не хоче повністю йти з російського ринку, просто вона намагається дотримуватися всіх санкційних вимог.
Читайте також: Росія ховає від санкцій свого техгіганта, а Google допомагає оцифрувати українську культуру. Події технофронту
Такі самі половинчасті кроки готує й компанія Nokia, яка звернулась із проханням видати їй спеціальну експорту ліцензію на поставку свого обладнання у Росію, попри санкції. Мова йде про комплектуючі для обладнання, що використовують російські мобільні оператори. Раніше Nokia планувала повністю згорнути бізнес у Росії. Проте зараз у компанії кажуть, що ліквідують юридичні особи в країні лише після того, як вичерпаються чинні обов’язки перед клієнтами.
Цифрові атаки
Корпорація Microsoft попереджає, що Україні та її союзникам найближчим часом потрібно чекати нових кібератак на об’єкти критичної інфраструктури та логістичні центри. Нещодавно така атака, організована хакерами дотичними до російського ГУР, була проведена на польські логістичні підприємства. Ці дії повинні доповнити фізичні атаки, а також посіяти розбрат та завадити постачанню зброї.
Водночас уразливість Росії до кібератак посилюється з кожним місяцем через недолуге «імпортозаміщення» та непрофесіоналізм. Згідно з результатами аналізу, проведеного фахівцями Positive Technologies, виявилося, що 96% російських організацій ніяким чином не захищені від зламів. Тести на проникнення довели можливість зловмисників отримати повний контроль над інфраструктурою. У середньому на це знадобилось до п’яти днів. У 57% компаній вектор проникнення складався не більше, ніж із двох кроків. Понад 60% компаній, які аналізувалися, це представники фінансової сфери, промислові підприємства та держструктури.
Певним доказом цього дослідження стала новина про те, що у третьому кварталі цього року удвічі збільшилось число хакерських атак на системи Linux в Росії. Експерти пов’язують це з вимушеним переходом на Linux з операційної системи Windows, яка перестала надавати оновлення російським користувачам. Загалом тенденція до збільшення атак на Linux-системи характерна й у світі, але в Росії вона стала іще сильнішою.
Читайте також: Російські дані «рвуться на свободу». Як РФ стає все більш вразливою для кібератак
Українські хакери теж не пасуть задніх і вони вирішили креативно привітати росіян із днем Збройних сил України. На багатьох російських сайтах були розміщені листівки із зображенням президента Зеленського та головнокомандувача Залужного на тлі палаючого Кремля.
Корисні сервіси часів війни
Автори сайту Svitlospot вирішили допомогти українцям, робота яких залежить від наявності електрики. На сайті можна знайти місця роботи із світлом та інтернетом, наразі він пропонує перелік локацій не лише у Києві, але в інших містах України (Одеса, Львів, Дніпро та багато інших). У цих місцях можна попрацювати, поки вдома немає світла.