У документі заявляється про перехід країн, що входять в Митний союз, до наступного етапу інтеграційного будівництва – Єдиного економічного простору (ЄЕП).
Про бажання створити Євразійський союз і зробити його "одним з полюсів сучасного світу" в жовтні заявив прем'єр-міністр Росії Владімір Путін, який опублікував статтю в газеті "Известия". Спостерігачі розцінили концепцію Путіна як спробу відродити СРСР, проте сам російський прем'єр відкидає такі припущення.
Як повідомляє прес-служба російського президента Дмітрія Мєдвєдєва, ЄЕП буде засновано на нормах і принципах Світової організації торгівлі (СОТ) і на будь-якому етапі свого формування він буде відкритим для приєднання інших держав.
"Ми зробили черговий і дуже потужний крок на шляху формування Євразійського економічного союзу – об'єднання, яке, поза всяким сумнівом, буде визначати майбутнє наших країн", – заявив Медведєв після підписання документів.
За словами Медведєва, кожна країна, яка ухвалить рішення приєднатися надалі до Євразійського союзу, повинна "робити цей вибір усвідомлено, щоб потім ніхто не говорив, що їх загнали під впливом якихось економічних аргументів".
Президент Росії висловив упевненість у тому, що створюваний союз уникне проблем єврозони, оскільки країни-учасниці стартують з приблизно однакових економічних майданчиків і представляють швидкозростаючі економіки.
"Ми стартуємо не з різного рівня, а ми стартуємо з приблизно одного майданчика при розумінні, звичайно, того, що економіка Росії більше, партнерські економіки поменше", – зазначив він.
Білоруський лідер Аляксандр Лукашенка зауважив, що союзна держава в майбутньому при більш активному розвитку ЄЕП може відійти на другий план, але оптимальною, на його думку, була б конкуренція двох проектів.
Нагадаємо, голова Державної Думи (нижньої палати парламенту) Росії, голова вищої ради партії "Єдина Росія" Борис Гризлов вважає, що Євразійський економічний простір (Євразійський союз) буде неповним без України.
Як відомо, Митний союз Росії, Білорусі і Казахстану діє з 1 січня 2010 року в рамках Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС).
6 липня 2010 року набрав чинності Митний кодекс Митного союзу.
Наступна контрольна дата у заходах Митного союзу – 1 липня 2011 року, коли зникли митні кордони між цими державами.
1 січня 2012 року набуде чинності пакет міжнародних договорів Єдиного економічного простору трьох держав, що дозволить забезпечити не тільки вільний рух товарів у взаємній торгівлі, але також послуг, капіталів і робочої сили.