НОВИНИ

Експерти вважають, що заклики Путіна до створення нового союзу направлені в Україну

Українські та російські аналітики сприйняли статтю Владіміра Путіна про Євразійський союз як зовнішньополітичний маніфест, звернений в першу чергу до України. Звернення, на їх думку, швидше за все, відгуку не знайде.

 "Деякі наші сусіди пояснюють небажання брати участь в просунутих інтеграційних проектах на пострадянському просторі тим, що це нібито суперечить їх європейському вибору. Вважаю, що це неправдива розвилка [...] входження в Євразійський союз, окрім прямих економічних вигод, дозволить кожному з його учасників швидше і на сильніших позиціях інтегруватися в Європу", - говориться в статті Путіна, опублікованій у вівторок в газеті "Извєстія".

"Ця стаття взагалі-то в основному - про Україну", - вважає експерт Європейської ради з міжнародних відносин Яна Кобзова.

Кобзова не згодна з тезою про те, що участь в МС дозволить Україні спільно з його нинішніми членами, Росією, Казахстаном і Білорусією, виторговувати вигідніші умови співпраці з ЄС.

"Не можу уявити собі ситуацію, в якій ЄС вів би переговори про що-небудь з Митним союзом. ЄС веде переговори з країнами, а не союзами, і зацікавлений в договорах про вільну торгівлю з країнами, які входять до СОТ. Ні Росія, ні Казахстан, ні Білорусія до СОТ не входять", - сказала Кобзова. 

Вона вважає статтю Путіна черговим проявом політичного тиску на Київ. "Але я не упевнена, наскільки дієвим виявиться цей тиск. Мені здається, Київ вже прийняв рішення на користь Євросоюзу", - говорить Кобзова.

На думку київського політолога Вадима Карасьова, стаття відбиває "місію другого президентського пришестя Путина", яка полягає в реінтеграції пострадянських земель: "Якщо Медведєву зараз на відкуп буде віддана внутрішньоросійська модернізація, то геополітичною "модернізацією" займатиметься саме Путін".

Він вважає, що Україна не виграє від входження в союз сировинних економік, якими, на його думку, є Митний союз і майбутній Євразійський союз.

"Україна виграє в Європейському союзі, тому що у неї з'являється нормальна можливість диверсифікувати свій експорт, отримавши доступ на нові ринки Європейського Союзу", - сказав Карасьов.

Крім того, на його думку, відносна дешевизна української робочої сили дозволить європейським компаніям переносити виробництво в цю країну.

Карасев зазначив, що не вірить у ефективність нового союзу і тим більше порівнянним з ЄС. До того ж, він упевнений, в передбачуваному Євразійському союзі, на відміну від ЄС, неминуче домінуватиме одна країна - Росія.

Водночас, експерт російського Центру політичних технологій Сергій Міхєєв вважає, що вигоди від вступу в Митний союз Україні набагато реальніші, ніж від інтеграції в Євросоюз: "Ця справа реальніша, воно вже сьогодні може відбутися, а інтеграція в Європу може розтягнутися років на тридцять".

"У Європи зараз немає ніяких сил на інтеграцію нових членів. Є можливість інтеграції як "замануха" для українців - а більше ні для кого - але сил інтегрувати Україну немає", - додав аналітик.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.