Рік доброї надії

ut.net.ua
25 Грудня 2009, 00:00

 

Робити прогнози – справа вдячна. Вони допомагають планувати, а навіть найгірший план кращий, ніж ніякого. У розмаїтті експертних думок щодо динаміки ВВП, інфляції, рівня зайнятості, курсу гривні та цін на нерухомість викристалізовується один втішний прогноз: 2010-й має стати роком відновлення економіки. Єдиний ризик – стабільність банківської системи в умовах неповернення кредитів, її крах може спровокувати нову хвилю кризи.  
 

ВВП, промислове виробництво
 
 
Прогноз Тижня: за умови стабільності банківської системи, зростання ВВП України в 2010‑му становитиме 3–5%.
 
Ключовий чинник – ефект низької бази порівняння.

  
Володимир Дубровський,
економіст центру соціально-економічних досліджень CASE Україна
 
З березня 2009 року спостерігається позитивний тренд відновлення економіки, який має тривати й у 2010-му. Хоч є загроза другої хвилі кризи. Неповернення кредитів фізичними та юридичними особами може призвести до ускладнень у банківській системі, що позначиться й на інших галузях. Ще одна значно серйозніша загроза пов’язана з виконанням бюджету. Існує ймовірність, що держава не зможе виконувати свої боргові та партнерські зобов’язання. Відповідно бізнес не отримає ресурсів для розвитку з боку держави. В разі невчасного виконання зобов’язань перед працівниками бюджетної сфери можливе істотне зниження попиту, що негативно позначиться на розвитку підприємств, орієнтованих на внутрішній ринок.
 
Олександр Жолудь,
економіст Міжнародного центру перспективних досліджень
 
За нашими прогнозами, після цьогорічного падіння на 14,5% в 2009-му зростання ВВП у 2010 році становитиме 4%. Позитивна динаміка буде обумовлена відновленням виробництва в більшості галузей. Істотне зростання (більше за приріст ВВП) очікується, насамперед, в обробній промисловості завдяки відновленню світового господарства та попиту на зовнішніх ринках. Резерви у вітчизняного промислового виробництва є, наявні потужності майже не були задіяні під час кризи. Після формування сприятливої ринкової кон’юнктури приріст ВВП не змусить на себе чекати.
 
Олексій Блінов,
економіст компанії As trum Inves tment Management
 
Зростання реального ВВП у 2010-му складе 5%. Цей оптимістичний показник обумовлений, насамперед, ефектом низької бази порівняння – в І півріччі 2009-го падіння ВВП становило 19%. У 2010-му зростання реального ВВП стимулюватимуть інвестиції в основний капітал, які зростуть на 8% рік до року (для порівняння – в 2009-му приплив інвестицій до економіки становив лише 45% від обсягу 2008 року). При цьому внесок експорто­орієнтованих галузей у динаміку реального ВВП буде скромнішим, оскільки вирівнювання зовнішньоторговельного дисбалансу завершилось в 2009 році.
 

Курс гривні
 
Прогноз Тижня: за умови отримання Україною кредиту від МВФ курс гривні щодо долара США коливатиметься в діапазоні 7,5–8,5 UAH/USD протягом 2010 року.
 
Сергій Яременко,
екс-заступник голови НБУ
 
Курс валюти в перехідній економіці не може бути плаваючим, адже це плавання закінчиться стрибками в той чи інший бік. Але Україна взяла на себе зобов’язання за програмою stand-by перед МВФ і мусить забезпечити плавання курсу. Проте для цього економіка має отримувати гроші або через банківську систему, або через бюджет. Наразі ж банки не кредитують економіку, бюджетні програми здешевлення не працюють, відсоткова ставка складає 25–30% річних і реальний сектор майже не отримує грошей. За таких умов Нацбанк проводитиме політику стримування курсу та забезпечуватиме стабільність гривні щодо долара США, але не завдяки економічному зростанню, а за рахунок жорсткої монетарної політики. Тому я не прогнозую значних курсових коливань у 2010 році.
 
Ерік Найман,
фінансовий аналітик
 
Протягом перших 3–4 місяців валютний ринок лихоманитиме: можливі стрибки курсу гривні щодо долара США в діапазоні 8–10 UAH/USD. Основні причини чергової хвилі девальвації нацвалюти – невиконання зобов’язань держави за облігаціями внутрішньої позики (ОВДП), політична нестабільність після президентських виборів, невизначеність політики НБУ. Після І кварталу гривня почне поступово зміцнюватися аж до 7,5 UAH/USD наприкінці 2010 року. Головний чинник ревальвації – приріст інвестицій після політичної стабілізації.
 
Микола Івченко,
керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB
 
2010 року платіжний баланс буде збалансованим, дефіцит не перевищить $0,5 млрд. У І півріччі сальдо торговельного балансу поліпшуватиметься, але у ІІ-му приріст імпорту перевищить приріст експорту внаслідок зростання реальних доходів населення, відновлення кредитування та відповідного зростання попиту на імпортні товари. Таким чином, у січні–червні 2010-го долар США коштуватиме менше 8 грн, а до кінця року його курс перевищить позначку 8 UAH/USD. Продовження кредитної програми МВФ сприятиме стабілізації курсу гривні (2010 року Україна має отримати 5 траншів на загальну суму $5,3 млрд). Зрив кредитної програми може призвести до бюджетних проблем, а отже – до урядового тиску на НБУ з вимогою збільшити викуп ОВДП. Проте навіть за таких умов приріст грошової маси не перевищить 13–15%, що істотно на курс не вплине. Таким чином, 2010 року можна очікувати на стабілізацію курсу нацвалюти в межах коридору ­7,5–8,5 UAH/USD.
 
Зайнятість
 
Прогноз Тижня: за умов зростання ВВП в діапазоні 3–5% рівень безробіття в 2010 році не зміниться й становитиме до 9,5% працездатного населення.
Олександр Жолудь,
економіст Міжнародного центру перспективних досліджень
 
Ми не прогнозуємо істотних змін на ринку праці в 2010 році й очікуємо, що рівень безробіття за методологією міжнародної організації праці (МОП) залишиться на рівні 9–9,5%. Протягом І півріччя 2009-го не було істотного скорочення працівників на підприємствах, орієнтованих на експорт (радше відбувалося зменшення кількості годин, відпрацьованих робітниками). В 2010-му ці компанії розвиватимуться динамічніше й створюватимуть нові робочі місця. Істотніше зростання рівня зайнятості ми прогнозуємо в 2011-му році.
 
Андрій Кривокоритов,
гендиректор компанії Brain Source International
 
На ринку праці можливі два сценарії розвитку подій. Перший – оптимістичний, за яким нові робочі місця в 2010 році з’являтимуться переважно за рахунок віт­чизняних роботодавців, які розвиватимуть виробництво, орієнтоване на внутрішній попит. Другий – песимістичний, за яким підприємства, що відклали радикальні рішення щодо скорочення персоналу, почнуть масові звільнення. Насамперед це стосується іноземних компаній, які можуть згорнути свій бізнес в Україні до кращих часів. Не виключаю, що ці процеси відбуватимуться паралельно. В будь-якому разі ми не очікуємо істотного зростання економіки та рівня зайнятості до осені 2010 року.
 
Ігор Бураковський,
керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
 
За методологією МОП, рівень безробіття в 2009-му становитиме 9,5%, 2010 року він може зменшитися до 8,8%, але тут є певна невизначеність. Наразі в країнах, де економічне відновлення відбувається швидкими темпами, наявна тенденція звільнення працівників на тлі зро­стання промислового виробництва. Це зумовлено ефектом пристосування до нових умов роботодавців, схильних заощаджувати витрати на робочу силу. Тенденція такого роду може бути і в Україні.
 
Ціни на нерухомість
 
Прогноз Тижня: забудовники можуть знизити ціни на нерухомість з огляду на необхідність повертати кредити банкам. Проте загальне (на первинному і вторинному ринках) здешевлення не перевищить 10–15% протягом року.
 
Віктор Власов,
президент компанії «ВЛАСТ-ГРУПА»
 
Уже другий рік поспіль на первинному ринку нерухомості пропозиція не зростає. Наприклад, зараз у Києві роботи тривають лише на 14 об’єктах, до кризи їх були сотні. Це, безперечно, впливає на ціни квартир та обсяги їх продажу, що 2010 року будуть незначними. Забудовники тримають ціни, адже орієнтуються не лише на собівартість збудованого квадратного метра, а й на власні фінансові зобов’язання перед фінустановами. Їм вигідніше заморозити свої проекти, ніж реалізувати житло за демпінговими цінами. У разі відновлення іпотечного кредитування ринок запрацює. А ось на вторинному ринку можливе чергове зниження цін, адже в умовах низького попиту продавці-фізособи (залежні від сімейних обставин, фінансових труднощів тощо) не триматимуть ціни, як забудовники.
 
Володимир Степенко,
директор із маркетингу компанії SV Development
 
У 2010 році ми не очікуємо кардинальних змін на ринку нерухомості. В умовах кризи первинний ринок практично не працює. На 95% об’єктів роботи зупинено, 5% мають великі інвестиційні ризики. Ціни на первинному ринку не зміняться, адже здешевлення житла неможливе без зменшення відрахувань забудовників місцевим адміністраціям, а цього наразі не відбувається. На вторинному ринку ціни поступово зростатимуть, але не більше ніж на 2–5% щомісяця. Головними чинниками подорожчання житла в доларовому еквіваленті стануть стабілізація та зміцнення гривні. Пропозиція дешевого житла, яку сформували деякі продавці через власні фінансові проблеми, вже вичерпана.
 
Олександр Рубанов,
президент Союзу фахівців з нерухомості України
 
У результаті кризової корекції доларові ціни на житло знизилися в середньому на 40–45%. У 2009 році ринок живили кошти, зняті українцями з депозитів, проте цей фінансовий ресурс уже вичерпано. Я вважаю, що ціни досі не досягли рівня, який відображав би нові умови та відповідав би доходам населення. З огляду на невелику кількість реальних трансакцій на ринку нерухомості деякі аналітики прогнозують у 2010-му нову хвилю падіння цін – до 40%. Але ми вважаємо, що різких коливань очікувати не слід, найімовірнішим є поступове здешевлення житла на 10–15% протягом року.
 
Інфляція
 
Прогноз Тижня: за підсумками 2010 року споживчі ціни зростуть на 11–13%. Основний інфляційний чинник – подорожчання комунальних тарифів, відкладене до завершення президентських виборів.
 
Олена Білан,
економіст інвестиційної компанії Dragon Capital
 
За підсумками 2010‑го ціни зростуть на 11,2%. У І півріччі інфляція не перевищить 10% рік до року (вперше з 2006-го), оскільки динаміка цін на продукти харчування та споживчі товари сповільниться на тлі невеликого попиту. Зростання зарплати у приватному секторі буде незначним, а вимушена економія бюджетних коштів негативно позначиться на доходах тих верств населення, які значною мірою залежать від бюджетних виплат. Натомість у ІІ півріччі ми очікуємо пришвидшення темпів інфляції внаслідок зростання тарифів на комунальні послуги. У зв’язку з наближенням президентських виборів у 2009-му тарифи для населення майже не підвищувалися, попри подорожчання імпортованого газу. Саме це стане головним інфляційним чинником 2010 року.
 
Олександр Жолудь,
економіст Міжнародного центру перспективних досліджень
 
У 2010 році ми очікуємо інфляцію на рівні 11% грудень до грудня. Основний чинник – підвищення адміністративно регульованих цін. Передусім ідеться про ціни на газ та електроенергію для домогосподарств, послуги ЖКГ та муніципального транспорту, а також тарифи Укр­залізниці. Традиційно стимулюватиме інфляцію і підвищення цін на продукти харчування, що становлять 60% споживчого кошика українця. У І півріччі інфляція буде динамічнішою за рахунок підняття тарифів на послуги ЖКГ, підвищення ціни на газ для домогосподарств на 25% наприкінці березня, збільшення питомої ваги соціальних видатків у держбюджеті новим президентом та м’якшої монетарної політики НБУ.
 
Ігор Бураковський,
керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
 
У 2008 році індекс споживчих цін становив 25,2%, у 2009-му ми очікуємо 15,2%, у 2010-му – приблизно 12,9%. Сповільнення інфляції пов’язане зі зниженням темпів промислового виробництва, що підтверджує економічну залежність рівня цін від ділової активності. Хай там як, а 2010 року інфляційні процеси визначатимуться підвищенням цін на послуги ЖКГ та подорожчанням газу на російсько-українському кордоні. Таким чином, ціни зростатимуть, але повільніше, ніж 2009-го.