Reuters: В мережі посилюють боротьбу з екстремістським контентом

Суспільство
28 Липня 2021, 12:32

Організація боротьби з тероризмом, сформована такими техногігантами, як Facebook та Microsoft, розширює типи екстремістського контенту, які потім додають до загальної бази даних для боротьби з постами білих супрематистів та ультраправих ополченців, повідомляє група Reuters.

Протягом наступних кількох місяців організація додаватиме маніфести зловмисників, якими часто діляться симпатики насильства з боку “білих привілейованих” та інші публікації та посилання, відзначені ініціативою ООН проти тероризму. Для цього використовуватимуться списки групи обміну розвідками Five Eyes з додаванням URL-адреси та PDF-файли інших екстремістських груп, в тому числі “Горді хлопці” (чоловіча ультраправа американська організація), “Три відсотки” (американський та канадський ультраправий мілітарний рух) та неонацистів. Виконавчий директор GIFCT Ніколас Расмуссен в інтерв'ю Reuters пояснив, що таким чином організація хоче боротися з ширшим колом загроз в мережі.

Глобальний контртерористичний інтернет-форум (GIFCT) зараз є незалежною організацією. Вона створена в 2017 році під тиском урядів США та Європи після низки терористичних атак у Парижі та Брюсселі. Її база даних здебільшого містить цифрові відбитки пальців, відео та зображення, пов’язані з групами, що входять до санкційного списку Ради Безпеки ООН. Тому база складалась переважно з контенту ісламістських екстремістських організацій, таких як "Ісламська держава", "Аль-Каїда" і "Талібан".

Читайте також: Сучасний тероризм: напівдержави, вовки-одинаки та атаки смертників

Сьогодні GIFCT стикається з критикою та занепокоєнням з боку деяких правозахисних та цифрових груп щодо централізованої або надмірно широкої цензури. Хоча проєкт зменшує кількість екстремістського контенту на основних платформах, групи все ще можуть розміщувати насильницькі образи та риторику на багатьох інших сайтах.

Чотирнадцять компаній можуть отримати доступ до бази даних GIFCT, зокрема Reddit, власник Snapchat Snap (SNAP.N), Instagram, що належить Facebook, Verizon (VZ.N) Media, Microsoft LinkedIn та служба спільного використання файлів Dropbox (DBX.O).

Група хоче продовжувати розширювати свою базу даних, включаючи хеші аудіофайлів або певні символи, та збільшити кількість членів для боротьби з тероризмом, пише Reuters. Нещодавно до складу увійшов гігант з оренди нерухомості Airbnb (ABNB.O) та компанія з електронного маркетингу Mailchimp.

Ексзаступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін у коментарі Тижню розповів, що вже чув раніше про цю організацію, однак для України це мало що змінює: “У 2018 році я був в Лондоні і зустрічався з жінкою, яку взяли на роботу у компанію Facebook, спеціально для протидії тероризму. І вона ще тоді мені показувала цю платформу. Ну і звісно, це дуже важливо для усіх соціальних мереж протидіяти будь яким проявам тероризму та екстремізму, яких вдосталь починаючи від ІДІЛ і аж до американських екстремістських угруповань. Але коли я показав їй наші документи про сепаратистів, про «Новоросію», «ДНР/ЛНР», то вона посміхнулася і відповіла, що звичайно будуть розглядати, але нічого такого в цьому не вбачають”. 

За словами спеціаліста, протидіяти тероризму та мові ненависті у мережі важливо, адже від цього інколи залежить життя людей, однак менеджер Facebook може використовувати важелі впливу виключно в рамках своїх інтересів. “Саме тому в Україні починають блокуватися спільноти патріотичного спрямування, які не мають жодного зв’язку із проявами екстремізму. Але я постійно це бачу – в когось прибрали пост, в когось заблокували спільноту”, – пояснив Дмитро Золотухін.

Днями керівниця Інституту практичної політики Богдана Бабич опублікувала пост на фейсбуці, в якому розповіла про видалення її акаунту компанією за те, що була співадміністратором сторінки батальйону “Айдар”. У річницю визволення міста Щастя на сторінці опублікували подію, приурочену до свята. За словами Богдани Бабич, на подію почали масово скаржитись російські ботоферми. Через це без права повернення видалили акаунти всіх співадміністраторів сторінки батальйону. Завдяки листам та зверненням до менеджерів, через півтора місяці всіх адмінів відновили, однак сторінку “Айдару” видалили назважди.

Дмитро Золотухін зазначає, що про присутність Росії в середовищі Facebook мало відомо і незрозуміло, як активно вони там працюють. Також залишається відкритим питання, чи мають вони вплив на політики соцмережі. “Неясно, чи оті групи для консультацій з Вашингтоном на найвищому рівні, які нещодавно Путін продавив для кіберпростору, будуть також опікуватися питаннями соцмережі. Яким чином Кремль це використає (а в тому, що він використає, я не маю сумнівів) навряд чи відомо. Водночас, я знаю, що Україна жодним чином зараз не співпрацює з представниками офісу Facebook, принаймні публічно”, – розповів фахівець. Також він стверджує, що Катерина Крук (менеджер Facebook з питань публічної політики для України) неофіційно спілкується з українськими органами влади, однак жодних проявів чи логіки цієї стратегії співпраці наразі немає.