Репресії в Криму. Нові затримання у “справі Хізб ут-Тахрір”

11 Жовтня 2017, 13:01

Рано-вранці 11 жовтня у Бахчисараї відбулися нові обшуки в кримських мусульман. Зараз відомо про понад 11 затриманих, серед них активісти, які вели онлайн-трансляції з обшуків. Російська ФСБ заявила, що відносно шести осіб відкрита кримінальна справа за "участь у терористичній організації". Їх підозрюють у причетності до організації "Хізб ут-Тахрір", яка заборонена в РФ, але дозволена в Україні. 

Дев'ятьох людей доставили у відділки за те, що вони висловлювали підтримку співвітчизникам, на них склали адміністративні протоколи за ст. 20.2.2 КпАП РФ (незаконний мітинг).

Російські силовики прийшли в будинки Темура Ібрагімова, Сулеймана (Марлена) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Закір'яєва й Ернеста Аметова. Активісти спільноти "Кримська солідарність" розповіли, що обшуки почалися близько шостої години ранку, у всіх будинках є маленькі діти, в тому числі новонароджені.

Адвокати стали на їхній захист, серед них уже відомий Еміль Курбедінов. Затриманих відвозять в управління ФСБ РФ у Сімферополь.

У Федеральній службі безпеки Росії заявили, що припинили діяльність осередку послідовників забороненої в РФ організації "Хізб ут-Тахрір". Зазначається, що відносно шістьох затриманих порушили кримінальну справу за ч.1 і 2 ст. 205.5 КК РФ ("Організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації").

Сулейман Асанов – власник кафе Караван-сарай «Салачик», де в травні 2016 року вже відбувалися обшуки, оскільки у цьому закладі часто збиралися кримськотатарські активісти. Сам Асанов, як повідомили активісти, приїздив на обшуки в кримських татар і підтримував політв'язнів.

За останньою інформацією, після обшуку в Асанова затримали таких людей: його батько Рефат Асанов, брат Ельнур Асанов, родич Ернес Ібрагімов, працівник Рудем Неджи, сусід Ельдар Асанов, їх доставили в Бахчисарайський відділок поліції. Сюди ж відвезли 60-річного Ескендера Сулейманова.

За даними "Кримської солідарності", у домі Сейрана Салієва цей обшук – уже третій. У січні 2016-го Салієва заарештовували на 12 діб і штрафували "за активну позицію".

Також біля будинку Сейрана Салієва забрали активістів Алімдара Белялова і Ахмада Сулейманова, які вели стрім з обшуку.

Активісти пишуть, що на місці обшуків літали дрони та були перебої з доступом до інтернету, силовики не допускали туди адвокатів.

Оновлення станом на 15:20: Сулейману Асанову висунули обвинувачення за ч.1 ст. 205 КК РФ (Сприяння терористичній діяльності), Сейрану Салієву, Тимуру Ібрагімову, Мемету Белялову, Серверу Зекер'яеєу, Ернесту Аметову ч.2 ст. 205 КК РФ (Публічні заклики до здійснення терористичної діяльності або публічне виправдання тероризму).
 
Речниця Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца заявила, що обшуки у будинках кримських татар у Бахчисараї є черговим доказом їх дискримінації в окупованому Криму, тому міжнародний тиск на Росію має посилюватися.

"Чи є межа цинізму? Чергові докази дискримінації кримських татар в окупованому Криму. Міжнародний тиск на окупанта має посилюватись", – написала Беца у Twitter.

Зазначимо, протягом 2015-2016 років Росія вже заарештовувала та засуджувала кримських мусульман за начебто зв'язки з цією організацією. Зокрема, Руслан Зейтуллаєв отримав за це 15 років колонії.

Міжнародна ісламська політична організація "Хізб ут-Тахрір" називає своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті. Верховний суд Росії заборонив "Хізб ут-Тахрір" в 2003 році, включивши в список 15 об'єднань, названих "терористичними". Проте організація відкидає терористичні методи і заявляє про несправедливе переслідування з боку РФ. Крім того, захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. 

Крім того, на початку жовтня окупаційна влада Криму провела обшуки в кримських татар за новими звинуваченнями, заявивши, що ліквідувала три осередки ісламської організації «Таблігі Джамаат». У цій справі заарештували Рената Сулейманова, Талята Абдурахманова, Арсена Кубедінова та Сейрана Мустафаєва, їх звинуватили у створенні екстремістського осередку.  «Таблігі Джамаат» – аполітичний релігійний рух, організований 1926 року в Індії, Росія визнала його екстремістським у 2009 році, тепер ці заборони нав'язуються мешканцям анексованого Криму. 

Автор:
Тиждень