Рекордне вторгнення: Китай запустив 56 військових літаків у “повітря” Тайваню

Світ
5 Жовтня 2021, 16:56

4 жовтня Міністерство оборони Тайваню зафіксувало щонайменше 56 китайських військових літаків за годину після того, як США закликали Пекін припинити "провокаційну" діяльність, повідомляє The Guardian.

“Тайвань перебуває на передовій глобальних змагань між ліберальною демократією та авторитаризмом”, – написала президентка Тайваню Цай Інвень у Foreign Affair.

Загалом з початку жовтня Китай порушив повітряний простір Тайваню 150 разів. Причому, у вересні вторгнення було зафіксоване 117 разів.

38 літаків було запущено 1 жовтня, у національний день Китаю. Джеральд Браун, аналітик оборони з Вашингтона, сказав, що хоч китайське вторгнення у цей день було передбачуваним, його "розмах" дивує і застає зненацька. 2 жовтня було зафіксовано 39 літаків, 3 жовтня – 16 , а в понеділок, 4 жовтня, кількість військових літаків сягнула рекордного показника: 40 винищувачів, 12 бомбардувальників H-6 та чотири інших літаки.

Вторгнення в зону ідентифікації протиповітряної оборони (ADIZ), буфер за межами повітряного простору країни, сталося за кілька годин після того, як Державний департамент США закликав Пекін припинити діяльність, якою він "провокує" та "дестабілізує" ситуацію.

Читайте також: Харитонов: "Україна та Тайвань могли б давно об’єднатися у надефективний альянс"

Усі 56 літаків вилетіли маршрутами у південно-західну частину Тайваню, біля суперечливих територій острова Пратас у Південно-Китайському морі. 

У відповідь міністерство оборони Тайваню заявило, що розпочало повітряне патрулювання і розгорнуло ракетні комплекси протиповітряної оборони для контролю за діяльністю КНР.

Пекін вважає Тайвань провінцією Китаю, яку він повинен повернути силою, якщо це необхідно. Під керівництвом Сі Цзіньпіна, який вважає “возз’єднання” Китаю та Тайваню однією з основних цілей свого президентства, активність “народно-визвольної” армії Китаю (НВАК) помітно зросла – за останні 2 роки відбувалися майже щоденні вильоти. 

Речник міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чунінг засудив коментарі США щодо вторгнень, заявивши на брифінгу 4 жовтня, що Китай рішуче "розгромить" усі спроби Тайваню здобути незалежність. Чунінг також звинуватив США у порушенні "принципу єдиного Китаю", за яким Китай претендує на території Тайваню.

The Guardian зазначають, що КНР використовує техніки гібридної війни: наприклад, військові навчання НВАК, кампанії дезінформації та кібератаки, які служать для залякування та виснаження іншої сторони.

Читайте також: Розворот на Тайвань

Експерти вважають, що зараз імовірність повноцінного вторгнення у Тайвань вища, ніж це було десятиліттями, і світові уряди все частіше висловлюються проти агресії Китаю або допомагають Тайваню проводити військові навчання.

“Оскільки країни світу дедалі більше усвідомлюють загрозу, яку становить Комуністична партія Китаю, вони повинні розуміти цінність співпраці з Тайванем. І вони повинні пам’ятати, що якщо Тайвань "зламається", наслідки для регіонального миру та демократії будуть катастрофічними. Якби це сталося, це означало б, що в сучасному змаганні цінностей авторитаризм перемагає демократію”, – сказала Цай Інвень.